Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gazetelerde ve internet sitelerinde “mutlaka ziyaret etmemiz gereken 10 yer, ölmeden önce görmemiz gereken 20 yer,  doğa harikası 15 yer” tarzında çok sayıda seyahat önerisi okuyoruz. Evet, kesinlikle güzel yerlerden bahsediliyor. Şu an oturduğumuz ofis masası ya da oturma odası yerine kesinlikle orada olmalı; o tatilin, eğlencenin tadını çıkarmalıyız! Fakat önemli bir detay var; oralara gitmek için en uygun uçak biletini nasıl bulacağız? En uygun uçak biletlerini Biletbayi en uygun uçak biletleri ile bulabilmenizin yanı sıra aşağıdaki yönergeleri de izleyebilirsiniz. 

Dilediğimiz fiyat aralığında uçak bileti bulmak kesinlikle dünyanın en zor işlerinden biri değil! Tek yapmanız gereken aşağıda sizler için listelediğimiz ipuçlarını takip etmek ve %50’ye varan oranlarda kar etmenin keyfini çıkarmak.

promosyon-ucak-bileti-nedir

1- Seyahat tarihleriniz, saatleriniz esnek olsun.

Gitmeyi planladığınız yere bir gün önce ya da bir gün sonra ulaşmak sizin için sorun olmuyorsa; tasarruf etmeye yakınsınız demektir. Otobüs ve tren biletlerinin aksine uçak biletlerinde her gün hatta her saatte farklı fiyata uçuşlar bulmak mümkün. Uçak bileti sorgulama ekranlarında bulunan önceki gün ve sonraki gün seçeneklerine bakmayı ihmal etmeyin.

İş seyahati olduğundan dolayı eğer tarihlerde değişiklik yapamıyorsanız, en azından saatler konusunda esnek davranın. Gece ve sabah erken saatlerde yapılan uçuşlar gün içinde yapılan uçuşlara göre daha uygun fiyatlı olur. Bu uçuşların ucuz olmasının temel nedeni daha az tercih edilmeleridir. Aman dikkat! Gideceğiniz havalimanından şehir merkezine ya da otelinize uçaktan indiğiniz saatte de ulaşım aracı bulunmasına dikkat edin, sonra havalimanında kalmayın.

2- Bileti en az 3 hafta önceden alın

Uçak biletlerinde herkesin bildiği bir kural vardır; erken alan, ucuza alır. Hemen hemen her uçakta promosyonlu koltuklar vardır. O koltuklarda oturabilmek için seyahat tarihleriniz netleştiği anda bilet almalısınız.  Ayrıca uçak biletlerinde rezervasyon da yapabiliyorsunuz. Mesela Temmuz ayında Kasım için Paris’e uçak bileti bakıp ucuz bir bilet için rezervasyon yaptırabilirsiniz. Biletin kesim tarihi denilen rezervasyondan son vazgeçme tarihinde eğer hala uçuşu gerçekleştirme planınız devam ediyorsa, bileti satın alabilirsiniz.

3- Kesinlikle karşılaştırma sitesi kullanın

Neden ilk bulduğunuz uçak biletini ucuz ya da pahalı diye kontrol etmeden alasınız ki? Dünyanın en zengini de olsanız yan koltuğunuzda uçan kişinin sizin 500 lira verdiğiniz bilete sadece 200 lira verdiğini duyarsanız, moraliniz bozulur. Karşılaştırma siteleri çok sayıda hava yolu firmasını karşılaştırarak, tek tıkla ucuza bilet bulmanızı sağlar.  Karşılaştırma sitelerinin hava yolu firmalarının sitelerine göre bir avantajı da iptal ve iade edilen biletlerden dolayı son dakika fırsatlarını uçuşları da burada bulabilirsiniz.

4- Hafta içi uçun.

Arz talep ilişkisine bağlı olarak Cuma akşamı ve Pazar akşamı uçaklarda yer bulmak zor ve doğal olarak biletler pahalı. Bu yoğunluğun temel nedeni genelde tatile çıkmak için hafta sonu fırsatını kaçırmak istemeyenlerdir. Konserler, fuarlar ve diğer etkinlikler de hafta sonu olduğundan dolayı Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri uçaklar kalabalık oluyor, bu durumda bırakın ucuza bilet bulmak bile zor olabiliyor.

5- Alternatif havalimanlarını kullanın.

Türkiye’de bile Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçaklar arasında fiyat farkı oluyor. Yurt dışında da buna benzer uygulamalara rastlamak mümkün. A havalimanı yerine B havalimanını kullanmak size sadece 30 dakika kaybettirirken 100 Euro kazandırabilir.

6- Aktarmalı uçakları tercih edebilirsiniz

Amerika kıtası gibi uzak ülkelere yapacağınız seyahatlerde, aktarmalı uçuşları tercih etmek size kar ettirebilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken iki uçuş arasındaki zaman farkını 3 saat civarlarında tutmaktır. Yoksa gecikmelerde uçak kaçabilir ya da 12 – 13 saat boş yere havalimanında bekleyebilirsiniz.

7- Özel günlerde seyahat etmemeye dikkat edin.

Bayram, yılbaşı, gideceğiniz ülkenin özel günleri gibi önemli tarihleri not alın ve bu dönemlerde seyahat etmenin pahalı olacağını hesaba katın. Ayrıca bu dönemlerde uçak bileti bulmak da zor oluyor. Özel günlerde önceden bilet almak da çok faydalı olamayabilir. Genelde bu günlere özel fiyat tarifeleri uygulanmaktadır. Yine de siz bu tarihlerde seyahat edecekseniz, olabildiğince erken bilet alın.

8- Promosyonları kaçırmayın

Hemen hemen her hava yolu firması yılın belli dönemlerinde alınan ve 1-2 ay hatta sonraki sezon kullanılan promosyonlu uçuşlar satar. Promosyon kampanyalar çok ucuza bilet bulmanızı sağlar. Promosyon biletlerin tek dezavantajı bilet iadesi ya da değişimi yapamamak. Promosyon biletlerde ücret iadesi olmadığından ucuza uçacakken, uçmadığınız halde para vermiş olabilirsiniz.

9- Farklı havayolu firmalarını deneyin

Daha önce hiç markaya para ödediniz mi bilmiyorum ama bazı hava yolu firmalarına sadece isimlerinden dolayı daha fazla ödemek yerine ucuz alternatifleri deneyin. Hava yolu firmasıyla ilgili genel yorumları okuyun ve tercihinizi ona göre belirleyin.

10- Mobil uygulamalardan faydalanın

Uçak bileti fiyatları sürekli olarak değişen rakamlar olduğundan dolayı; bazen yer bulmak bazen ise ucuza bilet bulmak için zamanla yarışmanız gerekiyor. Mobil uygulamalardan bilet almak size vakit kazandıracaktır. Mobil uygulama seçerken de çok sayıda hava yolunu karşılaştırabilen bir uygulama seçmeye dikkat edin.

 

Yorumları GösterYorumları Gizle

1 Yorum

  • yazan Nihat Canlı
    Posted 26 Haziran 2014 21:09 0Likes

    Merhaba;

    Öncelikle elinize sağlık yazınız çok güzel olmuş. Bu yazıya ben de küçük bir katkı sağlamak isterim. Kendince bir gezgin olarak geçenlerde yine ucuz uçak bileti avına çıkmışken bir siteye rastladım: NHTONLINE Bu siteden komisyon ödemeden bilet satın alabiliyorsunuz, nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama bence çok başarılı bir uygulama olmuş. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Yorum Yaz