Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Seyahat ederken aktarma yapmaya mecbur kalmak çoğu insanın hiç de hoşlanmadığı bir durum. Havayolu şirketleri yolculara aktarmayı daha çekilebilir hale getirmek için geliştirmelerde bulunacak mı?

Dur Kalk

Havaalanlarında durup konaklamak, turizm sektöründe yeni ortaya atılmış bir fikir değil. Bu fikri ilk uygulayan şirket olan Icelandair, 1960’ların ortalarında avrupa ve kuzey amerika arasında seyahat edecek yolculara İzlanda’da birkaç gün durup kalma şansı tanıdı.

Bu fikir ülkenin turizmini artırma yönünde oldukça önemli bir adım oldu. Ancak bu uygulama 2000’li yıllara kadar çok fazla ilgi de çekmedi. İnsanların ücretsiz seyahat avantajından yararlanabilme fikri meraklarını artırdıkça İzlanda insanların turizmlerinde yeni destinasyon noktalarından biri haline geldi.

Icelandair’ın ortaya çıkardığı bu fikir daha sonra diğer havayolu şirketleri tarafından da fark edilip, onlar arasında da popüler hale geldi.

Kaydadeğer programlar şu şekilde;

Icelandair bu projesinde başarılı olduktan sonra birçok havayolu şirketi bu planı uygulamaya çalıştılar. Bu uygulamayı bünyelerine alan havayolu şirketlerinden bazıları şu şekilde;

AirCanada: Toronto’da 7 güne kadar kalıp, şehri görme fırsatı gören bu program diğer Kanada şirketlerine de genişletilmiş durumda.

Finnair: Asya ve Avrupa arasında seyahat eden yolcular 5 güne kadar şehirde kalabilirler. Otelde kalma, bir aktiviteye katılma ve havaalanına trasnfer gibi haklara da sahipler.

Etihad: AbuDhabi için şartlar aynı şekilde değil. AbuDhabi’de eğer aktarmalar arası konaklama yapmak isterseniz, indirimli fiyatlarla bunu yapabilirsiniz ancak diğer şirketler gibi ücretsiz değil.

TAP: Portekiz’de kalan yolcular için durum daha da farklı görünüyor. Çeşitli restoranlarda ücretsiz şarap ve şehir merkezindeki ücretsiz aktivitelere katılma fırsatınız gerekiyor.

Bu durumun inovasyonlarının yeterince iyi yapılmaması nedeniyle birtakım sorunlarla karşılaşılabilir. Havaalanlarındaki mobil kullanım eksikliği de bu duruma yer açabilir.

20-30’lu yaşlar arasındaki jenerasyon, akatarmaları telefonlarıyla ilgilenerek değerlendiriyorlar. Genelde bu sreç içerisinde gezileriyle ilgili araştırma ve yeni keşifler peşinde oluyorlar. Bu sayede de daha farklı yerleri keşfetme imkanları oluyor.

Ancak havayolu şirketleri tarafından yolculara aktarılmayan ve eksik olan bir şey de, bağlantısı olan mobil bir cihaz sağlayamamak. Yolculara kişiselleştirilmiş datası olan ve mobil deneyimler için kullanabileccekleri cihazlar sağlayamıyorlar. Bu programların çoğu yolcuların seyahat sırasında kullanackları özel bir mobil uygulamaya sahip değil. Bu nedenle yolcuların çoğu zamanlarını online bilet alabilecekleri veya gezileriyle ilgili bilgiler öğrenebilecekleri farklı websitelerinde geçiriyor.

Şu ana kadar bu tarz bir uygulamaya yaparak yolcuları havayolu içerisinde tutmaya en yakın olan program Portekiz menşeili TAP programı idi. Ancak bu programda da çok fazla eksik var. Yolcuların aktarma sırasında incelediklerini kaydetme gibi bir özellik barındırmadığı için, yolcular gidilecek yerler bulsa dahi kayıt edemyior ve bu durum uygulamayı kullanmalarını azaltıyor.

Mobil ve Yolculuk İçi Olasılıklar

Günümüzde seyahat daha önce hiç olmadığı mobil ve çevrimiçi inovasyonları yüksek seviyede tutmayı gerektiriyor. Bu durumda en büyük görev havayolları şirketlerine düşüyor. Çünkü onlar insanların nereden nereye ve ne zaman seyahat ettiklerini görüp, kayıt edebiliyor. Havaalanları bu durumu bir avantaja dönüştürerek yolcularına sorunsuz bir şekilde  aktarma yaparak aynı zamanda aktarmadan keyif almalarını sağlamalı. Bu da birçok özelliği karşılayabilmeleri gerektiği anlamına geliyor, işte onlardan bazıları :

  • Mobil uygulamalardan mil kazanarak veya mil harcayarak online tur ve aktivite satımı.
  • Seyahatlerindeki günleri planlama ve önemli gördükler yerleri veya aktiviteleri kaydetme.
  • Şehir rehberleri, haritalar ve lokal öneriler.
  • Restoranlarda veya spa’larda kullanılabilecek hediye kuponları vermek
  • Yolculuk noktasıyla ilgili özel ve istisnai bulunabilecek bilgiler sağlamak.

Tüm bunlar havayolunun sistemi içerisinde barındırılmalı ve yolcuların kolayca ulaşabileceği, onların sürekliliği koruyabileceği şekilde geliştirilmeli. Bunun için de hesap oluşturma, oturum açma ve benzeri sürekliliği  sağlayacak uygulamalar geliştirilebilir.

Data ve Mobilin Getirdiği Fırsatlar

Mobil cihazlar sayesinde yolcuların nereye gitmekten hoşlandıkları, vakitlerini ne şekilde geçirdiklerini ve en hit aktivitelerin neler olduğu anlaşılabilir. Kişilerin özel bilgilerine girmeden anonim bir şekilde genel bir istatistikle bile anlaşılabilecek olan bu bilgiler birçok alanda kullanışlı olabiliyor. Elde edilen veriler turizm şirketleri ve turizm kurulları tarafından satış ve pazarlamaı iyileştirme amaçlı kullanılabilir.

Verileri paraya dönüştürme fikri yeni ortaya atılmış bir fikir de değil aslında. Örneğin Uber firması ulaşım verilerini şehir planlayıcılara ve hükümetlere satıyor. Burda ilginç olan nokta şu, Uber’in satmış olduğu bu veriler daha önce var olmayan, yeni keşfedilmiş veriler değil. Taksi sürücüleri çok uzun süredir bu verilere sahipti, ancak hiçbir zaman bunu kullanarak bundan kazanç elde etme gibi bir fikre yeltenmediler.

Havaalanları da sahip oldukları bu verileri kullanmaya istekli görünmüyorlar. Ancak öyle görünüyor ki, onlar kullanmaya meyilli olmasa bile onların yerine kullanmak isteyebilecek genç  ve inovatif birçok şirket var.

Burda sorumuz şu şekilde şekilleniyor: “Yolcular kiminle birlikte iş yapacak?”

Aktarmanın Ötesinde

Havayolları yolcuların sadece varış öncesindeki deneyimlerine değinmek amacıyla aktarma programlarını tanıtmakla kalmıyor. Örneğin Emirates’in sahip olduğu MyEmirates kartı veya Singapur havayollarının sahip olduğu kişisel kartlar yolculara ödüller indirimler ve kuponlar sağlıyor.

Sorumuz tekrardan, bu verilerin analog olup olmadığı ve bu verilerin mobil bir uygulamanın yakalayabileceği tüm ipuçlarını kaçırıyor olabileceği.

İnovasyona Adım Atacaklar mı?

Aktarma deneyimlerini artırmak için birçok havayolu firması inovasyonlar için girişimlerde bulunmalı. Böylelikle sadece müşteri memnuniyetini artırmakla kalmayacaklar, ancak ileride yapılacak olan gelişimlere ve inovasyonlara da önayak olmuş olucaklar.

Havayollarının mobili kullanarak aktarma deneyimini nasıl geliştirmeyi planladıklarını bekleyip göreceğiz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz