Uçak Yolculuğu Planlaması: Bilet Alırken Unutmamanız Gerekenler

Yakın zamanda uçak ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız uçak yolculuğunuz için iyi bir planlama yapmanızı öneririz. Özellikle uçak bileti satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususlar hakkında size kısa hatırlatmalar yaparak çok daha iyi bir seyahat planlaması yapmanıza yardımcı olacağız.

Uçak Biletinizi Ucuza Alın!

Öncelikle uçak bileti için sandığınız gibi yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe ayırmanız gerekmediğini belirtelim. Eğer doğru havayolu firmasını seçerseniz ucuz uçak bileti bulmanız son derece kolay olacaktır. Doğru havayolu firması ise en uygun fiyatlarla uçak yolculuğu yapmanızı sağlayan Pegasus olacak! Hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerde minimum fiyatlarla yolculuk yapmaya olanak tanıyan Pegasus, konforlu bir seyahat süreci yaşamayı da sağlıyor.

Eğer uçak biletinizi erkenden alırsanız erken rezervasyon indirimlerinden de faydalanma fırsatınız olur. Bu sayede uçak bileti satın almak için ayırdığınız bütçeden hatırı sayılır oranda tasarruf yapabilirsiniz. Pegasus, erken rezervasyon durumunda yüz güldüren oranlarda indirimler uyguluyor. Nereye seyahat edecek olursanız olun, bu indirim fırsatlarından siz de istifade edebilirsiniz.

Uçak Bileti Alırken Dikkat!

Uçak bileti satın almak için Pegasus internet sitesini ya da mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Uçuş arama bölümünden gideceğiniz yere düzenlenen uçuş seferlerini ve saatlerini görme şansınız oluyor. Bunun için “Nereden” ve “Varış” yazan kısımlardan nereden nereye seyahat edeceğinizi işaretlemeniz gerekiyor. Destinasyon seçiminizi yapmanızın ardından “Tek Yön” ya da “Gidiş – Dönüş” seçiminizi de gerçekleştirin.

Seyahat edeceğiniz tarihi de seçebilir ya da düzenlenen seferler ile uçak bileti fiyatlarına göz atarak bilet fiyatının uygun olduğu bir tarihi tercih edebilirsiniz. Tek biletleme ile en fazla 9 yolcu seçilebildiğini de eklemek gerekir. Yolcu seçimi kısmında da bebek ya da çocuk ile seyahat edecek olanların bunu işaretlemesi önemlidir. Sonrasında “Uçuş Ara” yazan bölüme tıklayarak düzenlenen uçuş seferlerini bilet fiyatlarıyla beraber görüntüleyebilirsiniz.

Bilet satın alma aşamasında T.C. kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınızı, iletişim için bazı bilgilerinizi ilgili alanlara eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazmanız gerekiyor. Uçuş için ekstra bagaj hakkı satın alma işlemini de bu sırada yapabilirsiniz. Koltuk seçimi, yemek ya da benzeri ek hizmetlerden de faydalanabilir ve bunun için de satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Biletinizi satın almanızın ardından belirttiğiniz e mail adresine ya da telefonunuza PNR (Passenger Name Record) bilgisi iletilir. Rezervasyon numaranız olan bu kodu saklamalısınız. Çünkü check in gibi diğer bazı işlemler sırasında bu bilgiye ihtiyacınız olacak.

Lufthansa A380

Check In Yapmayı Unutmayın!

Uçak biletinizi satın aldıktan sonra mutlaka check in işlemini de gerçekleştirmeniz gerekiyor. Eğer Pegasus tercih edilirse bu işlem internetten online olarak yapılabiliyor. Online check in işlemini gerçekleştirmeniz halinde hatırı sayılır oranda zaman kazanacağınızı unutmayın! Online check in işlemi de Pegasus internet sitesi üzerinden ya da mobil uygulama üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Peki, online check in size ne kazandırır? Eğer bu işlemi internetten gerçekleştirirseniz havaalanına uçuştan saatler önce gitmeniz gerekmez. Aynı zamanda check in için havaalanında sıra beklemenize de gerek kalmaz. Pegasus tercih edildiğinde check in işlemi uçuştan 72 saat önce başlıyor ve uçuşa 45 dakika kala da kapanıyor. Sıra beklemeniz gerektiğini de düşünerek uçuşunuzdan 2 saat önce havaalanında olmanız önemlidir. Ancak internetten bu işlemi yaptıysanız bu kadar erken bir saatte havaalanına gitmenize de gerek kalmaz.

Eğer yabancı olduğunuz bir şehirdeyseniz havaalanına nasıl ulaşım sağlayabileceğiniz ve bulunduğunuz yer ile havaalanı arasındaki mesafeyi mutlaka öğrenin. Uçuşa geç kalmamak için zamanlamayı iyi ayarlamalısınız. Bunun için de bulunduğunuz kentteki havaalanına erişim imkânlarını internetten öğrenebilirsiniz. Gideceğiniz yere dair önceden bir araştırma yapabilirsiniz. Örneğin Ankara’ya seyahat edeceğinizi varsayalım. Ankara’da toplu ulaşım imkanları hakkında bilgi almak için internette basit bir araştırma yapabilirsiniz ve bu sayede seyahat planlamanızı zamanınızı verimli şekilde kullanabileceğiniz biçimde ayarlayabilirsiniz.

Uçuşunuza Ek Hizmetler Ekleyebilirsiniz!

Daha önce de söz ettiğimiz gibi uçak biletinizi alırken uçuşunuza ek hizmetleri de dahil edebiliyorsunuz. Bunun için de Pegasus uygulamasında “Uçuşunuzu Özelleştirin” yazan yere tıklamanız gerekiyor. Bu bölüme tıkladığınızda yemek, ek bagaj, seyahat sigortası gibi bazı ek hizmet seçenekleri karşınıza çıkacak. İstediğinizi seçebilir ve uçuşunuza ekleyebilirsiniz. Satın aldığınız ek hizmet bedeli de toplam tutar alanına anında yansır. Zaten ek hizmetlerin her birinin fiyatını da bu ekranda karşınızda göreceksiniz.

Sonuç olarak uçak bileti satın alma sürecini artık hem pratik hem de hızlı bir şekilde tamamlamak, check in için saatler önce havaalanına gitmekten kurtulmak mümkün oluyor. En uygun fiyatlarla uçak bileti satın alıyor olmanız da önemli bir avantajdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve seyahat etmek istediğiniz yere düzenlenen uçak seferlerini görmek için Pegasus internet sitesine tıklayın. Bilet fiyatlarına mutlaka göz atın çünkü rekabetçi fiyat fırsatlarını kaçırmak istemezsiniz!

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!