Türkiye 2021 Bitiminde Turizmden 22 Milyar Dolar Gelir Elde Etmeyi Planlıyor

Türkiye, Covid-19’un dünya çapında turizm sektörü üzerindeki büyük etkisine rağmen, 2021’de turizmden 22 milyar dolar elde etmeyi planlıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ülkenin 2021’de toplamda 28 milyondan fazla yabancı turisti ağırlamaya hazır olduğunu söyledi.

Ülkenin tanıtım çabalarının toparlanmada kilit rol oynadığını söyleyen Ersoy, Bursa ilindeki bir kayak merkezinde düzenlenen iki günlük Ekonomi Zirvesi’nde katılımcılara seslendi. Ersoy, 2021’in ilk dokuz ayında ülkenin turizm gelirlerinin 16,8 milyar dolara ulaştığını, Bunun 2020’de 12,1 milyar dolar olduğunu söyledi.

İki günlük zirve 2012’den beri Bursa ilindeki bir kayak merkezinde düzenlenirken, son iki zirve pandemi önlemleri nedeniyle sanal gerçekleşmişti.

Türkiye’nin güneyindeki tatil beldesi Antalya, bölgedeki en fazla ziyaretçiyi ağırladıktan sonra ikinci kez ‘en popüler Akdeniz destinasyonu’ unvanını korudu. 680.000 yatak kapasiteli şehir, 10 ayda 8.6 milyon turisti ağırladı.

Bu yıl 60’tan fazla ülkeden turist şehri ziyaret etti ve listenin başında Rusya, Ukrayna, Almanya ve Polonya ile Birleşik Krallık’tan ziyaretçiler geldi. Antalya tek başına bu yıl 9 milyon turiste ulaşmayı hedefliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!