Turizm Teknolojisi Üreten Şirketlere Fırsat. Fransa Cumhurbaşkanı Macron Teknoloji Vizesi Başlattı 0

CNBC’ye konuşan Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmauel Macron, French Tech Visa adındaki yeni teknoloji vizesi programı ile Fransa pazarına açılmak ve iş yapmak isteyenler için önemli bir fırsat sağlayacaklarını belirtti.

CNBC ile birlikte Paris’te düzenlenen “Viva Tech” (Yaşasın Teknoloji) konferansında da konuşan Macron, dünya ölçeğinde şirketlere ev sahipliği yapmak için hem yabancı yeteneklerin çalışmasını kolaylaştıracaklarını hem de girişimlerde maddi destekte bulunacaklarını belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı, bu amaç doğrultusunda karmaşık mevzuatlardan kurtulacaklarını ifade etti.

Macron ayrıca “Fransa’nın yeni girişim ve girişimciler için önemli bir ulus olmasını istiyorum.” dedi. Fransa’daki girişim yatırımları 2016 yılında 1.6 milyar dolara ulaşmış. Ayrıca Macron, Fransa ekosisteminin çok çekici olmadığından bahsederek, yeteneklerin bir kısmının ülkeden çekildiğini söyledi. Amacı, bu yetenekleri tekrar geri kazanmak.

Girişim kurucularına, çalışanlarına ve yatırımcılara açık olan teknoloji vizesi, Fransa’da hızlı biçimde oturma izni almayı sağlayacak. “Yetenek Pasaportu” olarakta bilinen program kapsamında 4 yıllık oturma izinleri verilecek. Bu izinler yetenek pasaportu sahiplerinin çekirdek aile üyelerini de kapsayacak.

Fransa’da 2016’da girişimlere 1.43 milyar avro yatırım yapıldı. 2017’de söz konusu meblağ 1.52 milyar avro seviyesindeydi. Almanya ve Birleşik Krallık’ın gölgesinde kalmasına rağmen yatırımcıların dikkatini çeken Fransa’dan BlaBlaCar gibi girişimler de çıktı.

Turizme yönelik teknoloji üreten Türk firmaların bu vize ile uluslararası arenada boy gösterebileceklerini düşünüyoruz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.