Turistlerin Seyahatteki 10 Kabusu

“Uçak gecikmesi, otel değişikliği, tur iptali gibi aksilikler her turistin sıklıkla başına gelebilecek ve herhangi bir şekilde çözüme kavuşturulabilecek olaylardır… Ancak öyle şeyler var ki turisti tatilinden bile vazgeçirecek kadar etkiler onu…”

Sevinç içinde tatilinizi geçireceğiniz odanın anahtarını çevirirken, bir heyecan kaplar içinizi. Temiz, bakımlı, biraz da konforlu bir odanın keyfine diyecek yoktur.

Tatilde en çok zaman geçireceğiniz odanız, en azından birkaç günlüğüne evinizdir artık. Ama bazen odanızın bir parçası haline gelmiş davetsiz misafirler tatilinizi zehir etmeye yeter de artar bile.

Uçak gecikmesi, otel değişikliği, tur iptali gibi aksilikler her turistin sıklıkla başına gelebilecek ve herhangi bir şekilde çözüme kavuşturulabilecek olaylardır. Yurt dışında tatilini geçirmeyi kafasına koyan turist bu ve benzeri sürprizlere her zaman hazırdır.

Ancak öyle şeyler var ki turisti tatilinden bile vazgeçirecek kadar etkiler onu.

Turistlerin yılda 1 milyon yorum ve 500 bin resim gönderdikleri Holiday Check Portalı neredeyse her turistin tatili öncesi göz attığı, diğer tatilcilerin tecrübelerini ve fikirlerini takip ettiği, kapsamlı bir Tatil & Turizm Portalıdır.

Bütün dünyadan 155 bin otel ile 106 tur operatörü de Holiday Check okurlarının merceği altında sürekli değerlendirilir. Geçen hafta Holiday Check Turistlerin tatildeki en büyük ’10 Kâbusunu’ kamuoyu ile paylaştı.

İşte hiçbir turistin tatilde karşı karşıya kalmak istemediği on olay:

1.Küf

Tatilcinin başına gelmesi en muhtemel kâbusudur. Banyoda, küvet kenarlarında, plastik perdede, duvarlarda, kirişlerde, odanın bilumum yerlerine yerleşmiş küf oluşumları odaya girer girmez gözüne batar tatilcinin.

Bu, her zaman odanın bakımsız ve kirli olduğu anlamına da gelmez. Yüksek nem ve havalandırmanın kısıtlı olduğu her yerde, özellikle Türkiye gibi Güney Avrupa Ülkelerinde küf sıklıkça görülebilir. Ancak, Turist ciddi hastalıklara yol açan ‘Küf’ konusunda kesinlikle mazeret kabul etmez.

2. Kan Lekesi

Odanın herhangi bir yerindeki bir damla kan lekesi bütün dengesini bozar, uykularını kaçırır turistin. Çeşit çeşit senaryolar kurar kafasında. İlk yapacağı şey önce odayı, sonra da oteli değiştirmek olacaktır.

3. Kirli Tuvaletler

Banyodaki saçlar, örümcek yuvaları, su sızdıran çeşmeler tatilcinin keyfini kaçırmaya fazlası ile yeter. Hijyen son yıllarda turizmin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Turist, Banyo da gördüğü bu resim üzerine otelin her yerinde kusur aramaya başlar.

4. Hamamböceği

Turist, herkesle odasını paylaşmayı düşünebilir ama iki kanatlı, altı bacaklı, inatçı bir Hamamböceği ile aynı odada yaşamayı kesinlikle istemez. Tiksinmenin yanı sıra hastalık bulaşma yüksek riskinin olduğu bu hayvanlar tatilin ne istenmez misafirleridir. Özellikle inatçı ve umursamaz tavırları tatilciyi çıldırtmaya yeter.

5.Açıktaki Elektrik Kabloları

Bantlara sarılarak, derme çatma birbirine tutturulmuş kablolar, yatak altlarına sıkıştırılmış, televizyon arkasında yumak olmuş uzatmalar, çarpılma korkusu verir turiste.

6. Keneler

Bu küçücük yaratıklar çok büyük huzursuzluklara yol açarlar tatilde. İnsan kanınla beslenen ve gündüzleri oda içinde kuru yerlere saklanan Keneler, geceleri saldırıya geçerek turiste tam bir kâbus yaşatabilirler. Her an ısırılma endişesi ile uykusu kaçan turistin kimyası bozulur.

7.Kırık zemin taşları

Oda ya da Banyo içindeki kırık zemin taşları sadece görüntü olarak rahatsızlık vermezler, aynı zamanda ciddi yaralanmalara da yol açabilirler. Oda içinde genellikle yalınayak gezilmesi bu rizikoyu önemli ölçüde artırır. Bu görüntü ayrıca otelin bakımsız olduğu anlamına da gelir.

8. Sağlıksız Yatak 

Rahat bir uyku uyumayan turist, otel ne kadar mükemmel olursa olsun memnun olmaz. Yayları çıkmış, içi deforme olmuş yataklar gecelerini kâbusa çevirir turistin.

9. Prizler

Yuvalarından aşınarak dışarıya doğru sarkan prizler, tir tir titretir turisti. Telefon, traş makinesi vb elektrikli aletini prize takmak isteyen turist, her an çarpılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Aslında iki vida ile sağlamlaştırılarak bertaraf edilecek bu konu genellikle ihmal edilir ve büyük sorunlar doğurabilir.

10. Bozuk TV

Bol güneşli bir gün sonrası, odasına çekilerek televizyon keyfi yapmak isteyen turistin keyfini çalışmayan Televizyon iyiden iyiye kaçırır. Kimi otellerde televizyon kumbaraya para atınca çalışırken, kimi otellerde TV kumandası para karşılığı teslim edilir. Bazı otellerde de kaliteli ses ve görüntü aktarmayan Televizyon sadece dekor olarak vardır.

Kaynak: Turizmdebusabah.com

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!