Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Otel fiyat toplayıcısı Trivago, tüketicileri reklamlarıyla yanlış yönlendirerek Avustralya Tüketici Yasasını ihlal ettiği tespit edildikten sonra milyonlarca dolarlık potansiyel para cezası ile karşı karşıya.

Melbourne Federal Mahkemesi 91 sayfalık bir kararla Trivago’yu çevrimiçi otel listelerinde dijital algoritma kullanmaktan ve Trivago’ya daha yüksek komisyon ödeyen otel ortaklarını kayırmaktan suçlu buldu.

Mahkeme ayrıca, platformda görüntülenen indirimli fiyatların gerçek oda fiyatları olduğunu ve orijinal fiyatların benzerler yerine üst düzey oda kategorilerine ait olduğunu tespit etti. Trivago’nun fiyat karşılaştırmaları yanıltıcıydı, çünkü karşılaştırma oranı genellikle standart bir odaya kıyasla daha pahalı bir lüks oda içindi.

Trivago’yu mahkemeye getiren Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na (ACCC) göre, Trivago tüketicilere “oda tipine ilişkin elmayı elma ile karşılaştırmama” gibi yanlış bir tasarruf izlenimi veriyordu. Bu etkinliğin “en az Aralık 2016” dan 2 Temmuz 2018 ”tarihine kadar gerçekleştiği tespit edildi.

Aralık 2018’de Travel Dailymedia, Trivago’nun görevi kötüye kullandığını bildirmişti ve “indirimli fiyatı en üst pozisyon teklifinin yanında göstererek kendi başına ya da yüzde tasarruf kutusuyla birlikte görüntülendi” demişti. Şirket, o zaman müşterilere otellerin “rezervasyon sitesi tarafından ödenen bedel” e göre sıralandığını bildirmek için web sitesini güncelledi.

Karar, toplayıcılara ve meta arama web sitelerine sıralama sonuçlara dayanıyorsa veya reklamcılıktan etkileniyorsa müşterilerle açık olmalı şeklinde güçlü bir mesaj veriyor

Trivago için ceza duruşması daha sonraki bir tarihte yapılacak. ACCC, deklarasyonlar, ihtiyati tedbirler ve maliyetlere göre ceza istiyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz