TripAdvisor, Uzun Vadeli Planlarına Ulaşma Yolunda, Kısa Vadede Bazı Sıkıntılar Yaşıyor 0

TripAdvisor’ın pazarlamaya ayırdığı bütçeyi, televizyonlarda yayınlanan reklam kampanyaları gibi marka oluşturma kanallarına kaydırma hamlesi, şirketin CEO’su Stephen Kaufer’a göre daha mütevazı sonuçlar elde etmeye yardımcı oldu, ancak Kaufer, TripAdvisor genelinde bu yolun, uzun vadede kâr sağlayabilecek gelirlerde artış sağlamak için en iyi yol olduğu kanısının hâkim olduğunu belirtiyor.

Söz konusu pazarlama bütçesinin tanıtım kanallarına kaydırılması, üçüncü çeyrekteki web sitelerinden gelen işlem gelirlerinde %5, otel alışverişi yapan müşteri başına gelirde %11 düşüşe yol açarak, otel segmentinin gelirlerindeki büyümede negatif yönde %3’lük bir değişimi beraberinde getirdi.

TripAdvisor’ın CFO’su Ernst Teunissen, kısa vadede otel gelirlerinde artışları yeniden ateşlemenin, üçüncü çeyrek ve tüm yıl için beklediklerinden daha zorlu olduğunu ekledi; ancak, sundukları ürünlerin ve pazarlama inisiyatiflerinin erken dönemde pozitif işaretler vermeyi sürdürdüğünü ve TripAdvisor’ın uzun vadede, mümkün olan en yüksek faydayı elde etmek için pazarlama hamlelerini optimize etmekte olduklarını bildirdi.

TripAdvisor’ın uzun vadeli planlara odaklanışı, şirkete Wall Street’te bazı kayıplara mal oldu. Otel gelirleri geçen yıldan bu yana %3’lük düşüşle 312 milyon $’a geriledi. Şirketin mali performansına dair göstergelerin yayınlanmasıyla, şirket hisseleri %6.68 oranında değer kaybetti.

Kaufer, güçlü bir momentumun varlığını sürdürdüğü ve gelirlerin %26 oranında arttığı; atraksiyonlar, restoranlar ve tatil amaçlı kiralık mülklerden oluşan otel dışı satışlar sektöründen iyi haberlerin geldiğini belirtti ve bu gibi ürünlerin, gezginlerin TripAdvisor platformuyla olan etkileşimlerini derinleştirdiğine dikkat çekti. Kaufer, her iki segmentte de yapacakları daha çok iş olduğunu, ancak uzun vadeli bir oyun oynadıklarını ve uzun vade için bir şeyler inşa etmeye odaklanmayı sürdüreceklerini belirtti.

Şirketin mali raporlarına eşlik eden notlarda, TripAdvisor yetkilileri, televizyon reklam kampanyalarının, otel segmenti için hesaplanan, düzeltilmiş faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr miktarında üçüncü çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre gerçekleşen 48 milyon dolarlık düşüşün sebebi olduğunu bildirdi.

Şirket, bu kanalda, reklamlardan yatırım getirisi almayı başardı ve kampanyaların daha da ileri düzeyde optimize edilmesiyle birlikte bu trendin sürmesi beklentisini taşıyor.

TripAdvisor, üçüncü çeyrekte, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla %55’lik bir düşüşle 25 milyon $ net gelir elde ettiğini bildirdi. Toplam gelir ise %4’lük artış ile 439 milyon $ seviyesinde gerçekleşti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.