Trip.com, Ctrip’in İngilizce Versiyonu Olarak Tekrar Başlatılıyor 0

Ctrip.com vakit kaybetmedi. Daha Kasım ayının başlarında Çin’in online seyahat acentesi devi Ctrip, Trip.com domainini aynı adı taşıyan San Francisco kuruluşunun bir parçası olarak satın almıştı.

Geçtiğimiz günlerde Ctrip edindiği yeni seyahat öneri hizmetini yeni bir domaine taşıdı; www.trip.skyscanner.com ve de Trip.com’u Ctrip online seyahat acentesi içeriğinin İngilizce versiyonuna çevirdi. Anasayfa biçimi Ctrip.com’un web sitesinin İngilizce sürümünden bazı yönleriyle farklı.

Trip.com “Hakkımızda” sayfasında Trip.com’un Ctrip’in bir parçası olduğu belirtilmesine rağmen, lansman gününden itibaren Trip.com’un anasayfasında Çinli sahibe dair herhangi bir referans bulunmuyor. Ctrip logosuna web sitesinde yer verilmemektedir. Promosyon kutusu Çin şehirlerine yapılan gezileri vurgulasa da arama motoru 200 ülkede 5000 şehre seyahat imkanı sunmaktadır.

Sözcülerden biri “Şu anda yeni küresel alan adı Trip.com altında Asya Pasifik kullanıcılarıına gelişmiş seyahat servisleri sunmak için çeşitli modeller deniyoruz” açıklamasında bulundu.

Yine de Trip.com, Ctrip’in küresel genişleme programında yeni bir madde olarak ortaya çıkmaktadır. Yöneticilerin Ctrip’in geçen yıl satın aldığı meta arama sitesi Skyscanner’dan ziyade online seyahat işini genişletmek için Trip.com alan adını kullanmaya karar verdiği görülmektedir.

Karma Model

Sektördekiler Ctrip’in alan adını geleneksel online seyahat acentesi listeleriyle Skyscanner’ın meta aramasını birleştiren açık bir platform olarak kullanıp kullanmayacağını takip edecek. Yöneticilerin karma modelin ya da açık platformun en iyi çalışacağını düşündüklerine dair işaretler bulunuyor. Halihazırda uçuş ücretleri listelenirken toptancılar ve tedarikçilerle yapılan anlaşmaların bir karışımı Trip.com’un uçuş sonuçlarında çıkıyorsa da ancak Skyscanner’dan içerik henüz yok.

Bu yaz Skift’in “Ctrip’e Derin Dalış ve Çin Online Seyahat Pazarı 2017” araştırmasında Skyscanner’ın Çin Genel Müdürü Steven Pang meta arama konsodilasyonu hakkındaki düşüncelerini şöyle belirtmişti;

“Direkt ve arabulucu arasındaki ayrım gittikçe bulanıklaşıyor. Bunu bir süredir Çin’de görüyoruz. Tüketiciler daha çok seçeneğe sahip olmak ve istediği şeyi en rahat şekilde almak istiyor. Kendinizi meta ya da Online seyahat acentesi olarak isimlendirmenizi umursamıyor.”

“Kimse burada seyahat medyasının meta mı yoksa online seyahat acentesi mi olduğu konusunda takıntılı bir şekilde vakit harcamaz. Bunun biraz batı mirası olduğunu düşünüyorum çünkü sektör bu şekilde büyüdü.”

Seyahat Önerisinin Yeni Evi

Geçtiğimiz günlerde Skyscanner Trip kullanıcıları Trip.com yerine yeni alan adına bakmalarına dair bir bildiri aldılar. Ancak müşterinin büyük kısmı bu içerikle etkileşime geçmek için büyük ihtimalle Trip.com’un mobil uygulamasını kullanıyor.

Skyscanner Trip CEO’su Travis Katz, “İsim değişikliği dışında, uygulama her zamanki gibi çalışmaya devam edecek. Aslında 2018 Pro üyelerimize duyurmaya hazırlanıyoruz. (Pro üyelerimiz en elit kullanıcılarımız ve tüm fırsatlardan yararlanabiliyorlar.) Yani, insanlar hala inceleme yapmak için zamana sahipler” diye belirtti.

Bu arada Trip.com ziyaretçilerinden Ctrip.com mobil uygulamasını indirmesini istiyor

Ctrip’in 25 milyar dolar piyasa değeri onu Priceline Group’un (85 milyar dolar) ardından ikinci büyük online seyahat şirketi yapıyor. Expedia’nın piyasa değeri ise 18.9 milyar dolar. Ctrip’in 16.000 çalışanı var ve kardeş markası Qunar’ı da dahil ederseniz Ctrip Çin’in en büyük online seyahat acentesi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.