Transfertravel.com Satılmayan Tatiller için Pazarı Test Ediyor 0

P2P pazarında, tatilcilerin kullanılmamış ya da iade edilemez tatillerinin satışını gerçekleştirebilecekleri bir platformun testi gerçekleştiriliyor. Bu platformun yıl sonunda hizmete girmesi planlanıyor.

Bileşik Krallık merkezli işe yeni başlayan Transfertravel.com, insanların yeniden bir düzenleme yapamayacakları ya da iade edemeyecekleri ve bu yüzden de satmak istedikleri paket turların, uçuşların, otel odalarının ve tren biletlerinin satışı için listeleme yapıyor.

İngiliz Kurucu Simon Powell bu fikri sevgilisinden ayrıldıktan ve Dubai tatili için iade alamadıktan sonra buldu.

Powell Travolution’a yapmış olduğu açıklamada; “İnsanların bir rezervasyon gerçekleştirmesinin en büyük sebebi fiyatlardır, iptal edeceğinizi düşünerek rezervasyon gerçekleştirmezsiniz. İnsanların %70’i iade edilemez rezervasyonlar gerçekleştiriyor, çünkü daha ucuz. Birçok insan istenmeyen tatilleri çeşitli sebeplerle örneğin; hasta oldukları, nakit paraları olmadığı ya da işlerini kaybettikleri için satmak istiyor, ben bunu ayrılık gerekçesiyle ilk elden öğrendim. Şartlar değişiyor çünkü insanlar aylar öncesinden rezervasyon yapıyorlar ve bu gibi vakaların durumunda seyahat sigortası çoğunlukla ödeme yapmıyor. Bu onların suçu değil. Hatta biz balayı bile satıyoruz, çünkü çiftler artık birlikte bile olmayabiliyorlar” dedi.

Site 1 Temmuz’da açıldı fakat platformda bir arzu olup olmadığını görme planı olduğu için henüz test aşamasında ve para kazanmıyor.

Powell şu anda pazarda güvenli bir yeri olduğuna emin ve rapora göre pazarda 17 milyar poundluk bir hacim var.
Kasım ayı sonunda yapılacak yeniden lansmandan sonra site üzerinden yapılan her satış işleminden %10 komisyon alınması bekleniyor.

transfertravel

Transfertravel, pazardaki bu fırsatı gören tek site değil. Roomer Travel ve Cancelon Birleşik Devletler’de benzer hizmetleri zaten sunuyor.

Powel;”bizim fark yaratmak istediğimiz nokta doğrulama işlemi. Aynı yöntemi kullanan birçok bilet listeme sitesi görebilirsiniz, aksi taktirde sadece Gumtree’ye dönüşmüş oluruz” diyerek açıkladı.

Düşük bütçeli uçuş ve ucuz otel firmalarının teklifleri traveltransfer.com üzerinde bulunamıyor.Çünkü satıcı tarafından ödenmiş ücret farklı oluyor, genellikle de çok daha yüksek oluyor.

Powell; “Öğrendiğimiz en önemli şey; hemen hemen her otel, adları ile ilgili koşullarla bağlantılı olarak devredilebilir oluyor. Mevcut seyahat düzenlemeleri dolayısıyla yasal olarak rezervasyon değişliklerinde bazı koşullar öngörülüyor. Güvenlik gerekçesiyle uçuş bilgisi değişiklikleri bazen çok daha zor olabiliyor” diyerek ekledi”.
Man Adası da şu anda 600’ün üzerinde aktif listeye kayıtlı, günlük olarak 2000 kayıtlı kullanıcı ve 1000 kişi siteyi ziyaret ediyor. Listelere girenlerin %70’i ise Birleşik Devletler’den.

Powell; listelerin büyük çoğunluğunun boş zaman seyahatlerinden oluştuğunu; fakat iş seyahati pazarını da keşfetmek istediğini, şuanda seyahat sigorta şirketlerinin müşterilerine bu siteyi bildirmeleri ve onlara son bir fırsat vererek paralarının bir kısmının telafi etmeleri için görüşmeler yaptığını söyledi.

2012 yılında BBC 10 milyar poundluk kullanılmayan ve önceden ödenmiş otel odasının boşa gittiğini ve 7 milyar poundluk kullanılmayan uçak koltuğu olduğunu bildirmişti.

Fakat Powell; bunların oteller ve havayolları tarafından yeniden satılarak boş bırakılmadığını söylüyor.

“Şuanda oteller ve havayolları bizden hoşlanmayacak, bizim yeniden sattığımız her rezervasyon bu piyasadan bir eksik olması demek; fakat şirketlerin isim değişikliği için aldığı ücretler de ceplerine kalıyor” diyor.

Peki Powell’ın gelecek için vizyonu nedir?

“Gerçek bir son dakika websitesi oluşturmak istiyoruz. Esnek değiliz; fakat Thomas Cook’tan son dakika rezervasyonu gerçekleştirmek yerine paranızdan yüksek miktarda %50’ye kadar tasarruf edebileceksiniz” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe