Thomas Cook’un Rusya’daki Şirketi Intourist, Rakibi Biblio Globus’u Satın Alıyor.

Thomas Cook’un Rusya’daki tur operatörü Biblio Globus’u satın alarak bünyesindeki Intourist ile birleştirecek. Anlaşmanın önümüzdeki günlerde açıklanıp imzalanması bekleniyor. Daha önce iki şirket yine yakınlaşmıştı, TUI Rusya Türkiye uçtuğu nokta sayısını 11’den 20’ye çıkarırken Thomas Cook’un Rusya birimi Intourist ve Biblio Globus Rossiaya Airlines ile ortak uçuş programı hazırlamıştı.

Avrupa seyahat pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook, Rusya’da atağa geçti. Thomas Cook 2011’de Rusya’nın Sovyetler Birliği döneminden beri faaliyet gösteren Intourist’i satın alarak Rusya paazrına girmişti. Thomas Cook bu kez de Biblio Globus’u satın alıyor,

Turizmgüncel’den Savaş Daş’ın haberine göre iki şirket arasındaki görüşmeler geçtiğimiz kasım ayında tamamlandı ve bu yıl düzenlenen MITT Moskova Fuarı’nda anlaşma sektöre duyurulacaktı. Ancak ortaya çıkan birkaç pürüzden dolayı bu duyuru yapılmadı.

İki şirket arasında prensipte bir anlaşma yapıldığını ancak yasal anlaşmanın henüz imzalanmadığını belirtiyor. Biblio Globus’un Thomas Cook’a satışıyla ilgili anlaşmanın gelecek hafta imzalanabileceği belirtiliyor.

153 milyon dolara el değiştirecek

Biblio Globus‘un Thomas Cook‘a ne kadara satılacağına ilişkin henüz net bir bilgi bulunmazken, yıllık cirosu 89 milyar ruble (yaklaşık 1,4 milyar dolar) olan Biblio Globus’un 9,9 milyar rubleye (yaklaşık 153 milyon dolar) satılacağına iddia ediliyor.

Rusya Pazarında Tüm Dengeler Değişecek.

Eğer satın alma gerçekleşirse, Avrupa’nın ikinci büyük seyahat grubu olan Thomas Cook, Rusya’nın en büyük tur operatörü durumuna gelecek. Biblio Globus‘un yıllık yolcu sayısının ortalama 3 milyon civarında olduğu belirtiliyor. Buna Intourist’in 1 milyonun üzerindeki yolcu sayısı da eklendiğinde, rakam 4 milyonu aşıyor. Bu sayı, pazarın lideri durumundaki büyük tur operatörlerinin iki katı yolcu anlamına geliyor. Türkiye için bir sevindirici haber de Intourist’in otel tarafından geldi, Intourist otel grubunun Türkiye’de oteller satın alarak büyüyeceği belirtildi.

Görsel: Chyrkov Studio

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!