Tatile Çıkarken Yanınızda Bulundurmanız Gereken 9 İlaç

Tatilini sorunsuz geçirmek herkesin arzusudur. Ancak bazen ufak rahatsızlıklar nedeniyle tatiliniz zehir olabilir. Tatiliniz zehir olmadan önce önlem almak sizin elinizde. Pek çok kişinin tatilde yaşadığı rahatsızlıkları ve yapması gerekenleri sizler için derledik. Siz de ilaçlarınızı çantanıza koymayı ihmal etmezseniz, tatilde eczane aramak yerine daha fazla eğlencenin tadına varabilirsiniz.

1. İster deniz tatili ister kültür turu olsun, her tür tatilde yanınızda mutlaka hafif bir ateş düşürücü ağrı kesici (parasetamol, asetil salisilik asit, vb.) bulundurun. Hava değişimi, yoğun gezi programı, deniz- havuz aktiviteleri farkında olmasanız da yorulmanıza sebep olur. Kollarınızda, bacaklarınızda hafif bir ağrı hissedersiniz. Güneşe fazla maruziyet sebebiyle ateşiniz yükselip yanaklarınız al al olabilir. Böyle bir durumda gün sonunda hafif bir ateş düşürücü – ağrı kesici alarak şikayetlerinizi giderip, ertesi güne dinç başlayabilirsiniz.

2. Eğer alerjik bir bünyeniz var ise mutlaka alerjiye karşı kullanılan ilaçlardan (desloratadin, loratadin, vb.) yanınızda bulundurun. İklim ile birlikte bitki örtüsünde de görülen değişim alerjinizi tetikleyebilir. Kimse tatili süresince burun akıntısı, göz sulanması, kaşıntı ve benzeri alerjik reaksiyonları yaşamak istemez.

3. Nereye giderseniz gidin yanınıza mutlaka kas gevşetici bir jel veya merhem (tiyokolşikozit, vb.) alın. Sıcak – soğuk hava değişimleri, yoğun aktivite sırasında farkında olmadan yapılan ters bir hareket kaslarınızın tutulmasına sebep olabilir. Tatilinizi basit bir kaza nedeni ile kısıtlı yaşamak istemezsiniz. Dilerseniz yanınıza olası el – ayak burkulmaları için bir bandaj da alabilirsiniz.

4. Eğer fazla efor sarf etmenizi gerektirecek yoğun bir tatil yapacaksanız, temponuzun düşmemesi için vitamin – mineral takviyelerinizi yanınıza almayı unutmayın.

5. Bazı kişileri taşıt tutar, bazı kişiler ise hava değişimi nedeni ile gittikleri yerde mide bulantısı yaşayabilir. Gerek yolculuk gerekse tatil süresince mide bulantısı ile uğraşmamak için mide bulantısına karşı kullanılan ilaçlardan (dimenhidrinat, domperidon, vb.) yanınızda bulundurun.

6. Güneşlenmek keyiflidir. Bronz bir ten ise pek çok tatilseverin hayalidir. Ne var ki güneşe fazla maruziyet güneş yanığına yol açmakta. Olası bir güneş yanığı ihtimaline karşı yanık kremini (gümüş sülfadiazin, çinko oksit, vb.) mutlaka yanınıza alın. Tatilde kimse yanmış bir cilt ile eczane aramak istemez.

7. Kadınların en sıkıntılı dönemi olan regl maalesef tatilden anlamaz. Ama bu sefer ipleri elinize alabilirsiniz. Eğer adet günleriniz tatilinize denk geliyor ise adet geciktirici ilaçları (noretisteron, linestrenol, vb.) eczacınıza danışarak kullanabilirsiniz. Ne de olsa yıl boyu beklenen tatilde hiç bir bayan kumsalda oturmak istemez.

8. Özellikle tatilini yurtdışında yapan kişilerde sıklıkla ratlanan rahatsızlıklardan biri ‘turist diyaresi’ olarak adlandırılan ishaldir. Yanınızda ishale karşı kullanılan ilaçlar (pektin- attapulgit, nifuroksazid, vb.) bulundurmanız ishali acilen kontrol altına almak açısından önemlidir.

9. Bağırsaklarımız hava değişiminden oldukça etkilenen organlardır. Bazı kişilerde hava değimi nedeni ile kabızlık meydana gelir. Öyle ki kişi tatilden evine dönünceye kadar bu durum sürebilir. Tatilinizi şiş bir karın ve rahatsızlık hissederek geçirmek istemiyorsanız, yanınızda bir müshil ilacı (laktüloz, bisakodil- sennozit B) bulundurmanız bizden size tavsiye.

Ve son olarak devamlı kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza almayı sakın unutmayın.
İlaçlarınızı alırken; kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlar, besinler ve alkol ile etkileşip etkileşmediğine mutlaka dikkat edin. İlaçlarınızı hangi dozda almanız gerektiğini eczacınıza mutlaka danışın. İlaç kullanımınız süresince özellikle dikkat etmeniz gereken bir husus olup olmadığını mutlaka öğrenin.

Keyifli ve sağlıklı tatiller…

***

İlacpedia.com
Ecz. Z. Kübra Özden

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!