Taksiyle 5 Kilometrelik Yol Almak Kaça Mal Olur?

Gezdiğimiz yerlerin bazılarında en fazla ulaşımı taksiyle yapıyoruz. Peki Taksiyle 5 kilometrelik yol almak kaça mal oluyor?

Bu sorunun cevabı taksiye hangi şehirde bindiğinize göre değişir. Örneğin Dünyanın en pahalı ülkelerinden Norveç‘in başkenti Oslo kentinde 5 km uzunluğundaki mesafe size ortalama 32 dolara mal oluyor. Bu rakam oldukça yüksek. UBS Prices and Earnings tarafından yapılan araştırmada Oslo’da taksiyle 5 km gitmek için verdiğiniz 32 dolarla Kahire’de en az 40 kilometre gidebilirsiniz, tabi iyi bir pazarlıkla çok daha fazla yol bile alabilirsiniz.

Her ne kadar Yandex Taxi gibi bir sistem olsa da Moskova’da henüz yerel taksi sistemi olmadığı için ücretler hesaplanamadı fakat Dünyanın en pahalı taksi ücretlerinin olduğu ülkeler sıralamasında üstlerde yer alacağı kesin.

chartoftheday_3884_the_cities_with_the_highest_and_lowest_taxi_fares_n

Araştırmada İstanbul’da taksiyle 5 kilometrelik mesafe ortalama 5,60 dolara yani yaklaşık 15 TL’ye mal oluyor. Haritada görüldüğü gibi aynı mesafe Tokyo’da 7.31 dolar, Kiev’de 1.59 dolar, Yeni Delhi’de ise 1.54 dolara mal oluyor.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • İlgi alanımıza giren bir makale olmuş. Geç de olsa farkettik, paylaştığınız için teşekkürler. Türkiyede taksi ücretleri dünya ortalamasının altında ve makul bir seviyede görünüyor. Yine de istanbul’da 5 km lik mesafe için yaklaşık 14 TL öderken Mugla ve Bodrum dolaylarında aynı uzaklık için 27 TL ödüyoruz. İki şehir arasında fiyat farkı 2 kata yakın oynarken bir çok ülkede taksi tarifleri ülke genelinde standarttır. Bu hesaplama ve fiyat karşılaştırmalarını dilerseniz taksiyle adresinde istanbul dışındaki iller için de yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!