Suudi Havayolu Flynas 2017’de Halka Arz Edilebilir 0

Suudi Arabistan’ın düşük fiyatlı hizmet veren havayolu şirketi Flynas, düşük petrol fiyatlarından etkilenmemek için sarfettiği çabaların bir parçası olarak ilk halka arzını gerçekleştirmek üzere düzenleyici makamlardan onay almayı düşünüyor. Eğer halka arz gerçekleşirse Flynas, ülke borsasındaki ilk havayolu şirketi olacak.

Şirketin CEO’su Paul Bryne‘ın telefon görüşmesinde belirttiğine göre, geçtiğimiz günlerde Airbus ile yaptıkları 80 uçaktan oluşan siparişi açıklayan şirket Banque Saudi Fransi ile birlikte çalışıyor ve 2017 yılının ortasına kadar ülkenin Sermaye Piyasası Otoritesinden izin almak için başvurmayı planlıyor. Flynas her ne kadar verileri açıklamasa da, 2016’da, on sene önce çalışmaya başlamasının ardından ikinci karlı senesini geçirdiğini belirtti.

Bryne ayrıca, “Geçtiğimiz birkaç seneyi karlı geçirdik, bu yüzden borsaya açılmak düşünmemiz gereken bir hamleydi. Satılacak hisseler ise hisse sahiplerinin karar vermesi gereken bir şey.” dedi.

Nas Air adıyla 2007’de ortaya çıkan Riyad merkezli şirket kısmen Suudi milyarder Prens Alwaleed Bin Talal’ın yatırım aracı olan Kingdom Holding’e ait. Şirket 2008’den beri halka arz planları yapıyordu ve bu konuda 2013 yılında Suudi-Fransız bankası ile çalışmaya başlamıştı.

Ekonomik Strateji

Suudi Arabistan, ülkenin petrol gelirlerine olan bağımlılığını azaltmak ve devletin ekonomideki etkisini düşürmek için tasarlanan planın bir parçası olarak çok sayıda sektörde özel yatırımı teşvik ediyor. Ülkenin bütçe açığının bu sene Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın(GSYİH) %17.8’ine ulaşması bekleniyor. Suudi Arabistan‘ın büyük ve karlı yurt içi uçuş pazarı da hali hazırda yerel ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekmişti ve bu da Flynas için olan rekabeti arttırdı.

Halka arz planları şirketin 80 Airbus A320 neo tek koridorlu uçak siparişinin sonuçlanmasının ve 20 A320 tipi uçak için olan siparişin de yeni modellerle değiştirilmesinin ardından ortaya çıktı. Liste fiyatlarına göre 8.6 milyar doları bulan bu sipariş, şirketin 28 A320 tipi uçaktan oluşan filosunun iki katından daha fazla. Anlaşma ayrıca 40 adet A320 için de satın alım opsiyonlarını içeriyor. Bryne’ın aktardığına göre, yeni uçaklar Pakistan ve Hindistan gibi yeni pazarlarda hizmet verecek.

Flynas, Gulf Air ve Nesma havayollarının geçen sene ülke içinde uçuş lisansı almasının ardından artan bir rekabetle karşı karşıya. Buna ek olarak devlet firması Saudia’nın da senenin ortasında kurulacak olan düşük ücretli yan firma(Flydeal) planları var. Katar Havayollarının şirketi Al Maha ise hala Suudi Arabistan’dan uçuş lisansı bekliyor. Flynas’ın yabancı rakipleri ise Şarika merkezli Air Arabia ve FlyDubai.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe