SunExpress, Alexa Üzerinden Uçuş Rezervasyon Hizmetinde Bir İlk

SunExpress, müşterilerin Amazon Alexa üzerinden uçuş araması ve rezervasyon yapmasını sağlıyor.

Almanya merkezli havayolu, müşterilerin Amazon Pay ile ödeme yapmalarını sağlayan hizmeti sağlamak için InteRES teknolojisini kullanıyor.

InteRES, Havayolu Perakende Motoru’nun bir parçası olarak şu anda Almanca (ve kısa süre sonra İngilizce olarak) rezervasyon yapılmasını sağlayan bir Alexa becerisi yarattı.

Perakende satış motoru, NDC tabanlı bir API kullanılarak geliştirildi ve plan Alexa ile yardımcı hizmet de sunmak. Lufthansa ile Türk Hava Yolları arasında ortak bir girişim olan SunExpress, sesli rezervasyon hizmeti için bir ilk olduğunu iddia ediyor.

InterRES Havayolu Çözümleri Direktörü Alexander von Bernstorff, Alexa becerisi için “Havayolu Perakende Motorumuzun tamamen yeni ufuklar açmasına en son örnek. Havayolları, gerçek zamanlı olarak, çok fazla risk almadan dijital pazarlamaya dahil olabilirler” dedi.

Skyscanner, üç yıl önce uçuş bulmak üzere sesli arama sunan ilk seyahat arama sağlayıcısıydı. O zamandan beri Kayak gibi arama motoru rakipleri ve easyJet & Ryanair gibi bir çok havayolu şirketi kendi Alexa becerilerini oluşturdu.

Söz konusu gerçek rezervasyonlar olduğunda ise sesli asistanların ne kadar çekim sağlayacağına dair henüz bir karara varılabilmiş değil; bazı durumlarda asla tutunamayacağına da inanılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!