Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu 6 muhteşem İskandinav etkinliği Kopenhag, Stokholm ve Oslo’ya taze bir renk ve hava getirecek

İskandinavya’nın yazları oldukça kısa ve yoğun geçer. Uzun ve karanlık bir kışın ardından, yazın gelmesiyle birlikte, güneşin ve aydınlık kuzey akşamlarının tadını çıkarmak isteyenler caddeleri ve parkları doldurur ve şehirler yeniden hayat bulur.

Yaklaşan kışın habercisi olan sonbaharın gelmesi ise hiçbir zaman popüler değildir ama İskandinav başkentleri bu uzun karanlık dönemin sabırsızlıkla beklenmesini sağlayan çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaparlar.

Bu etkinlikler arasından Kopenhag, Stokholm ve Oslo’daki birkaç favorimizi senin için seçtik ve bu mevsimde onları mutlaka görmen gerektiğini düşünüyoruz!

Kopenhag

Kültür Gecesi 9 Ekim

Kültür Gecesi’ni ölümsüzleştirmek.

Mağazaların ve müzelerin kapılarını kısmen erken kapattığı, sonbaharın erken fırtınalarından kaçmak isteyen şehir halkının genelde iç mekanları tercih ettiği yılın bu zamanında, her yıl düzenlenen Kültür Gecesi (Kulturnatten) özel bir etkinlik olarak öne çıkar.

Bu gecede, mağazalar ve müzeler geç saatlere kadar açık kalır, diğer zamanlarda halka kapalı olan pek çok kurum kapılarını herkese açar ve tüm Kopenhag’da bu geceye özel gösteriler düzenlenir. Su altı konserlerinden geceyi bir hapishane hücresinde geçirme imkanına kadar her şeyiyle yıllık Kültür Gecesi, Kopenhag’ı en iyi yönleriyle gösterir ve hava durumu düşünüldüğünde bu hiç de kolay değildir.

CPH:DOX 5 – 15 Kasım

CPH:DOX’ta film zamanı.

Danimarkalı şair Henrik Nordbrandt tarafından yazılan ‘Bir Yılda 16 Ay Var’ diye bir şiir vardır ve şöyledir: “Bir yılda 16 ay var: Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Kasım, Kasım, Kasım, Kasım.” Ancak Kasım ne kadar sonsuz gibi görünse de, Kopenhag’da bu korkunç ayın kısmen kolay geçmesini sağlayan bir etkinlik bulunur ve o da CPH:DOX, Kopenhag Uluslararası Belgesel Film Festivali’dir.

Tüm dünyadan 200’ü aşkın filmle İskandinavya’nın en büyük belgesel film festivali budur. Filmlerin büyük bir kısmı kasvetli olsa da, festivalin Kasım ayında Kopenhag’a bir renk getirdiği tartışılmaz.

Stockholm

Stockholm Caz Festivali 9 – 18 Ekim

Stockholm Caz Festivali’nde canlı müzik keyfi.

Stockholm, kazaklarla atkıların mağaza vitrinlerini süslemeye başladığı Kasım ayında hayat doludur. İlk olarak 1980’de düzenlenen ve İsveç’in en eski festivallerinden olan yıllık Stockholm Caz Festivali bu yıl da şehre geri dönüyor, hem de 10 güne ve 35 sahneye yayılmış dev bir etkinlik olarak.

Yıllar içerisinde festivalde Stan Getz, Dizzy Gillespie ve Monica Zetterlund gibi caz devleri yer almıştı, bu yıl sahne alanlardan öne çıkanlar arasında ise Chick Corea ve Rickie Lee Jones bulunuyor.

Stockholm Uluslararası Film Festivali 11 – 22 Kasım

Stokholm Film Festivali’ndeki sinemaseverler.

1990’daki mütevazı başlangıcından bu yana dünyanın dört bir yanından 2.000 film izleten Stockholm Film Festivali oldukça yoğun bir etkinliktir. Ancak gerçek sinema tutkunlarının aradığı da bu; derin bir nefes alıp film listesinin içine dalmak. Bu yılın festivali 12 gün sürecek ve 60 ülkeden 200 film Stockholm sinemalarında sahne alacak.

Festivalde, film gösterimlerine ek olarak, sinema bilgisi yarışmaları, partiler, seminerler ve aktörlerle yapımcıların yer aldığı yüz yüze sohbetler düzenleniyor.

Oslo

Oslo Dünya Müzik Festivali 27 Ekim – 1 Kasım

Oslo Dünya Müzik Festivali’ndeki coşkulu kalabalık.

Her yıl düzenlenen Dünya Müzik Festivali’nin sıcak melodileri ve duygusal ritimleri Oslo’yu Kasım ayında ısıtmaya yeter. Festival dünyanın her köşesinden müzikler sunsa da, özellikle Asya, Latin Amerika ve Afrika’yı odağına alır. Bu yıl şehirdeki 18 sahnede 300’den fazla sanatçı sahne alacak. Eğlencenin ezgileri flamenko, soul ve fado’dan elektronika, hip hop ve desert blues’a kadar uzanıyor ve aldığın keyfin seni sıcak tutmaya yeteceğine emin olabilirsin!

Rakfiskfestival 5-7 Kasım

Oslo’nun Rakfisk balık festivalindeki lezzetli atıştırmalıklar.

Rakfisk’i (alabalığın tuzlanarak iki ay ila bir yıl fermente edilmesiyle hazırlanan ve pişirilmeden yenen bir Norveç balık yemeği) seviyorsan veya denemek istediğini düşünüyorsan, Kasım’da Oslo’ya uçtuktan sonra kuzeye 3 saat daha yolculuk ederek Fagernes kasabasına gidebilir ve bu iki gün süren fermente balık çılgınlığına katılabilirsin.

Doğu Norveç’te yer alan Fagernes, Rakfisk’in ilk ortaya çıktığı yerdir ve 5 – 7 Kasım tarihleri arasında kasabada bu kazanılmış damak tadına adanan Rakfiskfestival düzenlenir. Norveç’te her yıl 500 ton Rakfisk tüketilir ve binlerce meraklı, bu tuzlu balığın keyfini, en yakın arkadaşları olan siyah bira ve sert aquavit (patatesten üretilen bir İskandinav içkisi) eşliğinde çıkarmak üzere festivale akın eder. Ne de olsa yanında yuvarlayacak bir şeylere ihtiyaç duyacaksın.

Kaynak: Momondo

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz