Şili’ye Aşık Olmanız için 26 Neden

Güney Amerika’nın en batısında, Pasifik Okyanusu ile And Dağları arasında güneyden kuzeye, buzullardan çöllere uzanan, ince uzun, yalnız ve güzel ülke Şili… Arjantinliler Andlar’ı şöyle bir itse kendisini okyanusta bulacak. Şili’ye aşık olunur burada ömür geçirilir. İşte yüzlerce sebepten yalnızca 26 tanesi…

Dünyanın en güzel şaraplarını çok ucuza içebilirsiniz

sili-sarap-haritasi

Şili genel olarak pahalı bir ülke ama su yerine şarap alabileceğiniz kadar uygun fiyatlı şarapların kalitesi çok ama çok iyi.

Avokadoya doyacaksınız

avokado

Şili’de sipariş edeceğiniz neredeyse her yemek BOLCA avokadoyla (palta) geliyor. Avokado çok faydalı ve lezzetli bir besin. Şili avokadosu dünyanın en iyisi. Kremamsı bir dokusu var.

Genel olarak, doyacaksınız

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Porsiyonlar çok büyük! Şilililer paralarının karşılığını alıyorlar.

Sosisli, hamburger ve sandviçte İtaliano

italiano-hot-dog-sili

İnanılmaz bir sosisli, sandviç ve hamburger kültürü var. Çeşit çeşit. İtaliano seçeneğini seçtiğinizde sosisliniz İtalyan bayrağı renklerinde avokado, mayonez (abartı miktarda) ve domates ile geliyor ve normal bir sosisliden çoook daha lezzetli.

Beni Pisco yağmurlarında yıkasınlar

Chile instaura D’a Nacional del Pisco

Şili’de gerçekten de en çok tüketilen içki olan Pisco’yu Piscola (Pisco ve kola) Piscola Blaco (Pisco gazoz veya Ginger Ale gibi beyaz bir içecek) veya Piscosour (limon suyu, şurup, yumurta akı ve buz ile hazırlanan kokteyl) olarak içip hastası olmak garanti.

Terremoto içtim sallandım!

sili-terremoto

Geleneksel içecekler listemizde de bahsi geçen Santiago’da La Piajora adlı lokalde keşfedildiği söylenen gizli tarifli alkolik içki Terremoto İspanyolca deprem demek. Kana öyle bir karışıyor ki yer yerinden oynuyor, adeta deprem oluyor.

Gerçek depremler de oluyor ama binalar yıkılmıyor

sili-deprem-2014

Şili dünyanın en çok deprem olan ülkesi ama Türkiye’nin aksine depremle yaşamayı gerçekten biliyorlar. Binalar 8.0 şiddetindeki depremlere bile dayanıyor. En büyük depremlerde bile can kaybı yaşanmayabiliyor.

Şilililer çok güler yüzlü ve yardımsever

sili-insani-candir

Bir millet hakkında genelleme yapmak ne kadar doğru bilemem ama Şilililer konusunda hiç yanılmadım. Bir derdiniz var ve bir Şililiden yardım istediyseniz halloldu bilin. Şilili bir arkadaşınız varsa sırtınız yere gelmez. O çok misafirperver, eğlenmeyi bilen, iyi kalpli ve sizi hiç yalnız bırakmayacak bir arkadaştır. En güzel  muhabbetleri de Pisco veya şarap içerken onla edeceksinizdir.

Chileno gerçeği

Anadili İspanyolca olanların bile bazen anlamakta güçlük çektikleri Şili İspanyolcası biraz hızlı ama aslında oldukça basit ve 3-4 ay sonra araya sadece Şili’de kullanılan tabirler sıkıştırarak konuşmaya başlayınca kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. Şilililer yardımsever olduğundan sabırla size öğretiyor, onların 10′da 1′i hızında konuştuğunuzda sizi dinliyorlar. Şili’de İspanyolca konuşabilirseniz dünyanın her yerinde İspanyolca konuşabilirsiniz. Cachai weon?

İşe bisikletle gitme keyfi

sili-bisiklet

Santiago son 3-4 yılda dünyanın en bisiklet canlısı şehirlerinden biri haline geldi. Henüz çok fazla olmasa da şehrin en önemli hatlarını kapsayan güvenli bisiklet yolları ulaşımın en ekonomik, keyifli ve sağlıklı yöntemini Santiagolulara sağlıyor. Üstelik Şilililer kurallara çok saygılı.

Okyanustan babam çıksa?

sili-okyanus-lezzetleri

Pasifik Okyanusu’nun soğuk akıntıları ve Şili’nin güneyden kuzeye uzanan geniş iklim yelpazesi sayesinde Şili’de çok etli taptaze leziz balıklar ve marisco (deniz canlıları) yemek mümkün.

Şililiyim, doğruyum, çalışkanım

baris-guvercini-sili

Ne darbeler atlattılar ama Güney Amerika’nın ününün aksine insan hakları, özgürlük gibi kavramlar Şili’de giderek gelişiyor.

Ekstrem spor Şili’den sorulur

sili-sandboard

Şili coğrafyası, Santiago’ya 45 dakika mesafedeki dağlarda snowboard, okyanustaki dev dalgalarda sörf, kum tepeleri duna’larda sandboard, Andlar’da tırmanış gibi imkânlar sunuyor.

Tüm ülke için tek iftar vakti

sili-icin-iftar-vakti

Kafa karışıklıklarına son. Güneş tüm ülkede aynı anda batıyor. İstesen dünyanın en uzun iftar sofrasını da kurarsın.

Tatlı krizine tokat gibi cevap

sili-manjar

Şilinin tumblr kızları Nutella yemiyor. Çünkü burada Manjar var.

Santiago

santiago-sili

Mükemmel pembe günbatımları, rengârenk duvar resimleriyle dolu sokakları, hareketli gece hayatı, hızlı ve tertemiz metro ağı, akılcı şehircilik çözümleri, bisiklet yolları, parkları, tepeleri, birbirinden şık kafe ve restoranları ile Santiago yaz kış yaşamak için harika bir şehir

Şiirde dünya lideri

Pablo-Neruda

Şili’nin Pablo Neruda’nın memleketi olduğu gerçeği var.

Müzikte dünya lideri

nicolas-jaar-sili

Dahi Dj ve prodüktör Nicolas Jaar da Şili çocuğu.

Sporda dünya lideri

Şili futbol takımı dünya kupasında yer alıyor. Ve evet doğru bildiniz,  Alexis Sanchez de Şilili.

Asado

asado-sili

Mangalın daha iyisi. Arjantin’den, Brezilya’dan gelen inanılmaz güzel etler tek parça halinde pişirilip daha sonra kesilip elle yeniyor. Sosyal toplaşma bahanesi. Leziz.

Kişi başına düşen milli gelir

sili-banknot

Herkes zengin. Türkiye’ye gelseler bizi satın alırlar. Para var huzur var.

Rapa Nui

rapa-nui-sili

Dünyaca ünlü Moai taş heykelleri Paskalya Adası dolayısıyla Şili sınırları dahilinde

Torres de Paine

torres-del-paine-sili

Şili’nin Güney’indeki muhteşem doğa. Henüz gidemedim ama önümüzdeki kış (burada yaz oluyor) mutlaka!

Atacama Çölü

atacama-colu-sili

Dünyanın en kurak çöllerinden Atacama, Şili’nin kuzeyinde yer alıyor. Ay Vadisi gerçekten de Ay’daymışsınız gibi hissettirirken yıldızları izlemek için en elverişli ortamlardan biri olduğundan dünyanın en büyük gözlemevi de burada yer alıyor.

Lollapalooza

lollapalooza-sili

Chicago çıkışlı dev  müzik festivali Lollapalooza 2011 yılından beri Şili’nin başkenti Santiago’da düzenleniyor ve dünyanın en ünlü gruplarına ev sahipliği yapıyor.

Mimar Bonusu:

arch-daily-sili

Archdaily’nin Santiago Bellavista’da bir ofisten dünyaya yayın yaptığını biliyor muydunuz?

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!