Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

 

 

 

 

Yürüyüş Ayakkabısı Nedir, Nasıl Seçilir?

 

Hepimiz biliyoruz ki yürüyüş harika bir egzersizdir. Stressiz bir yaşamın, sağlıklı ve zinde kalmanın en kolay yollarından biridir. En güzel özelliklerinden biri de minimum ekipman gerektirmesidir.

Yürümenin biyomekaniği aerobik, koşu ve diğer aktivitelerden farklıdır. Bu farklılığı düşünerek tasarlanmış bir ayakkabıyı almak çok önemlidir. Bunun için adidas ayakkabı, lacoste ayakkabı ya da converse ayakkabı markalarını tercih edebilirsiniz.

Yürümek doğrusal bir harekettir. Yürüyüş yapan bir kişinin önce ayak topuğu yere değer, sonra sonra topuktan parmak ucuna doğru yavaş yavaş yuvarlanır. Bu devinim için önayağın esnemesi gerekmektedir.

Eğer yaptığınız birincil aktivite yürüyüş ise yürüyüş için özel bir ayakkabı almanız önerilir. Modern yürüyüş ayakkabıları ayakları destekleyerek yürüme egzersizine bağlı gerginliği alacak ve olabildiğince uzun adımlar atılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Ayakkabı almaya gittiğimizde bizim için en iyi olanını almak isteriz. Her insanın ayağı farklıdır. Sizin için en iyi ayakkabı; ayağınıza iyi oturan, en iyi desteği veren, esnek olan, uygun yastıklamaya sahip olan ve düztabanlık gibi problemleri destekleyerek telafi eden ayakkabıdır. Yürüyüş mesafesi, hız, stil, yürüyüş yapılan yüzey, vücut ağırlığınız ve adımlama biçiminiz gibi ayrıntılar hakkında satıcıyı bilgilendirerek seçim yapabilirsiniz. Bir yürüyüş ayakkabısı alırken dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda sizler için sıraladım.

 

Yürüyüş Ayakkabısında Arayacağınız 6 Nitelik

 

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 1: Topuk Bölgesinde Yastıklama ve Destek

Topuk üzerine bastığınızda ayakkabıdaki esnemeyi hissettiğinizden emin olun. Bu özellikteki ayakkabılar, uzun yürüyüşlerde ayağınızda oluşabilecek ağrıyı önleyecektir. Yürüyüş ayakkabıları düşük topuk profiline sahiptirler. Çünkü yürüyüş yapanların, koşuculara göre daha az topuk yastıklamasına ihtiyaçları vardır.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 2: Geniş Parmak Kutusu

Ayakkabının ön bölümünde parmakların hareket etmesine izin verecek bir boşluk olmalıdır. Çünkü yere her bastığımızda ayağın tarak bölümü yayılır.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 3: Esneklik

Koşu ayakkabısı ve yürüyüş ayakkabısının her ikisinde de esnemeye ihtiyaç vardır. Fakat genel olarak yürüyüşçülerin ayakları koşuculara göre daha fazla bükülür. Ayakkabıyı ters çevirin ve ucunu aşağı doğru bastırın. Önayak bölgesinde ayakkabının bükülme noktasını görürsünüz. Dış tabanda ayakkabının altını yatay bir şekilde kesen oluklar vardır. Bunlar ayakkabının eğilmesine ve bükülmesine izin verir. Birçok koşu ayakkabısında bu nokta arka ya da orta taban üzerindedir. Eğer ayakkabının altında esneme olukları yoksa dış taban malzemesi esnek olabilir ancak dış tabanı sert ayakkabıların esneme olukları da yoksa bunları tercih etmeyin.

Hareket kontrollü ayakkabılar ve dengeli ayakkabılar daha az esnek olacaktır. Çünkü bu ayakkabılar adımlama sırasında ayağın dönmesini engellemek ve hareket kontrolünü sağlamak için orta taban bölümünde destek ve diğer yapı elemanlarına sahiptirler.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 4: Alçak Topuk Profili

Yürüyüş ayakkabıları düşük profilli bir topuğa sahiptir, ayrıca topuk dış tarafında ayağı ve bileği sabit tutmak için hafif bir eğim olur. Bu özellik, çarpmalara karşı gerekli olan korumayı sağlar ve ayağın dönmesini engellemeye yarar. Şok emme özelliği yürüyüş ayakkabısı için çok önemli bir gereksinim değildir. Çünkü yürüyüş sert darbeler içeren bir aktivite değildir. Bir yürüyüş ayakkabısındaki topuk özelliği, yürüyüşün doğal devinimine uygun olarak dizayn edilmiştir.

Günümüzde ayakkabı firmaları, hem koşu hem de yürüyüş için gerekli özelikleri birleştiren bir yapıya sahip karışım ayakkabılar üretmeye başlamışlardır. Yastıklama ve esneme gereksinimi her iki doğrusal harekette de vardır ama şunu unutmayınız ki sadece koşu için tasarlanmış bir spor ayakkabısı ile yürüyüş yapmak doğru değildir.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 5: Hafiflik

Daha hızlı hareket edebilmeniz için hafiflik çok önemlidir. Hafifliği etkileyen iki önemli unsur da ayakkabının tabanı ve kullanılan yastıklama malzemesidir.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalı 6: Nefes Alabilen Üst Bölüm

Ayakkabının üstü, ayağı desteklemek için yeterince dayanıklı olmalı ve ayağın nefes alabilmesi için uygun yapıda olmalıdır.

Şehir ortamında yapacağınız yürüyüşler için alacağınız ayakkabılarda dikkat etmeniz gereken başlıca özellikler bunlardır. Ancak yürüyüş sadece düzgün yüzeylerde yapılmaz. Bazen zorlu arazi koşullarında yürümek isteyebilirsiniz ve doğal olarak bu yüzeylerde yürümek için daha farklı özelliklere sahip yürüyüş ayakkabıları giymek gerekecektir.

Kaynak: BodyTR

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz