Seyahat Danışmanları için ‘Google Trends’ 0

Google Trends seyahat danışmanları tarafından nasıl kullanılabilir?

2

Google Trends Miley Cyrus’un ya da Justin Bieber’ın ne kadar popüler olarak arandığını gösterebilen eğlenceli bir araç! Ancak sadece eğlence için değil, acentalar tarafından seyahat konusunda bilgi edinmek için de kullanılabilir!

Örneğimizi oteller konusunda verelim. Mesela aşağıdaki şemada toplam aramanın en yüksek noktaya göre azaldığını görüyoruz. Bu bilgiye ek olarak daha pek çok bilgiyi Google Trends ile elde edebiliriz. Haydi yakından bak alım!

Untitled

Bölgeler:

Google Trends bölgelere göre aranan terimleri de gösterme özelliğine sahip. Bu sayede, örneğin, bölgesel olarak hangi tatil rotasının daha çok arandığı incelenip, reklam düzenlemeleri ve yatırımları bu bölge için arttırılabilir. Bizim oteller örneğimizde ise Avrupa ve Asya’daki belli başlı şehirlerin öne çıktığını görebiliyoruz.

Untitled2

İpuçları:

  • Medya planınızı yüksek talep alan rotalara göre düzenleyin. Yürürlükteki kampanyalarınız için ise o bölge ile ilgili yapılmış paylaşımlara ve rezervasyon harcamalarına göz atın.
  • Aradığınız terimle ilgili olan farklı terimler üzerine de bir arama yapın. Örneğin, oteller aramasına konaklama araması ile destek verin. Bu şekildeki araştırmalar aynı bölge için farklı sonuçlar verebilir ve medya planlamanıza farklı bir boyut katabilir.

İlişkili ve popüler olan aramalar:

Google Trends sizin anahtar kelimenize ilişkili aramaları ve yine ilişkili ancak aramalardaki popülaritesi daha yüksek olan aramaları da gösterebilir!

Örneğin, oteller araması haritalar gibi yükselişte olan bir diğer anahtar kelime ile ilişkilendirilmiş. Bu durumda kullanıcıların otellerine gidecekleri yolu haritalarda görmek istedikleri tahmininde bulunabiliriz.

Untitled3

İpuçları:

  • Harita ve yönleri sitenize eklemeyi unutmayın! Özellikle mobil kullanımlar için ulaşılabilir içerik arama yapan kişileri sonuca daha rahat erişmesi açısından önemli.
  • Haritalar ve yönleri negatif anahtar kelime olarak da kampanyalarınızda kullanın. Ancak bu terimler popüler olarak aransa da kullanıcılar büyük ihtimalle aramalarını rezervasyon ile sonuçlandırmayacak.
  • İlişikli aramaları anahtar kelimeleri tamamen kapsayabilmek amacı ile dipnot olarak kullanın.
  • Popüleritesi artmakta olan aramaları yaratıcılık, verdikleri mesaj, içerik gelişimi anlamında değerlendirin. Örneğin, pek çok kişi otel yorumları hakkında arama yaptıysa siz de sitenizde direk olarak yorumlara ulaşılabilecek bir bölüm yapmalısınız.
Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.