Peru’da Artık Türkler Var! 3

Güney Amerika kıtasına ve kültürüne olan  merak gün geçtikçe  artıyor. Her Yıl binlerce Türkiyeli Turist Peru ve Bolivya ‘ya seyahat ediyor. Ulaşım şartlarının kolaylaşması, Vizelerin kaldırılmasının da bunda önemli derecede etkisi  oldu. Ülkemizden Latin Amerika Ülkelerine en fazla Türk Turisti  götüren Ejder Turizm , bu yıl bir başka yeniliğe ve ilke imza attı. İlk yurtdışı ofisini Venezuela’ya açtıktan sonra , artan ilgi ve potansiyele paralel olarak , ikinci Yurtdışı Ofisini  Peru ‘nun başkenti Lima ‘ya açarak tüm Türkiye Turizm tarihinde bir ilke  imza attı.  Yusuf Ödemiş ekibi ile birlikte , artık Lima’da Ejder Turizm’in Peru- Bolivya bölge  sorumlu Müdürü olarak çalışacak.  Türkçe hizmet verecek bu ofis  tüm Türkiye Turizm piyasasına hizmet edecek. Ejder Turizm’in Yurtdışı yatırımlarının bir sonraki  hedefi  Buenos Aires, Arjantin ve Rio, Brezilya olduğu biliniyor.

peru- ejder tur

KISA KISA PERU

 • Kıtanın bu üçüncü büyük ülkesinde 29,5 milyon kişi yaşıyor.
 • Nüfusun sadecee %15′ini beyazlar oluşturuyor. Büyük çoğunluk (%45) Amerindian ırkına mensup.
 • Halkın yaklaşık %54′ü fakirlik seviyesinin altında olmasına rağmen son derece başarılı bir eğitim sistemi sayesinde okuma yazma oranı konusunda %92 ile Güney Amerika’nın Brezilya’dan sonra ikinci sıradalar.
 • 1533 yılındaki İspanyol isgaline kadar İnka İmparatorluğu’nun merkezi Peru’ydu.
 • Peru Latin Amerika’nın en büyük altın, kalay ve kurşun üreticisi; dünyanın en büyük ikinci bakır üreticisi (Şili’den sonra).
 • Peru doğal felaketler konusunda şanssız bir yer, depremden yanardağ patlamalarına, sellerden, toprak kaymalarına her türlü felaketin görülme sıklığı oldukça yüksek.
 • Dünyanın en büyük ikinci nehri (hacim olarak ise en büyüğü) olan Amazon Peru’dan, Nevado Mismi Dağı’nın eteklerinden kaynak alıyor.
 • Dünyanın en yüksek kum tepesi Nazca yakınlarında bulunan 1176 metre yüksekliğindeki Cerro Blanco.
 • 1 TL= 1,5 Sol
 • Peru patatesin, domatesin ve avokadonun anavatanı, toplam 4000 çeşit patates türü bulunuyor. 7000 sene kadar önce dağ insanları tarafından yetiştirilmeye başlanmış.
 • Peru mutfağı dünyanın en iyilerinden biri. Kayıtlara girmiş toplam 468 adet yerel yemek çeşidi var. Listenin baş köşesinde ise “cuy”, yani kavrulmuş Hint domuzu bulunuyor.
 • Bir ülkedeki en fazla kuş çeşidi Peru’da bulunuyor: tam 1701!
 • Hola: Merhaba             Gracias: Teşekkürler
 • UNESCO Dünya Mirası listesinde Peru’ya ait 11 yer var.

Neyi meşhur: Machu Picchu, Nazca çizgileri, Pisco sour, koka yağrağı

Ne satın almalıAlpaka yününden kıyafetler, Pisco sour

Kaynak: Bekran Sarsılmaz

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

3 Yorum

 1. ne demek “Peru’da artık türkler var” ? Siz gelene kadar yok muyduk burada. benim 35 yılım başka bir arkadaşın 20 yılı bir diğerinin 15 yılı başkalarının 10 yılı vs. toplamda 40 – 50 kişiyiz. Kalkıyorsunuz bir yerleri yeni keşfediyormuşsunuz gibi başlıklar atıyorsunuz. Türk zihniyeti işte , her yeni gelen ilk olduğunu sanıyor.. Ha ama buraya iltica eden 500 fetocüyü kastediyorsanız o zaman başka. Aman onların kucağına düşmeyin. Şimdi hepsi tercüman, hepsi turistik rehber.. O piyasanın da amk….dular.

  1. merhaba,
   iş seyahati için 25-26 şubatta Lima-Peru’da bulanacağım. 2 gün boyunca tercümanlığımı yapabilecek bir arkadaş arıyorum. ayrıca 28 şubatta Santiago-Şili’de olacağım ve orada da tercüman arkadaş arıyorum. Yardımcı olabilir misiniz? mr.harunakyol@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe