Ölmeden Önce Gidilmesi Gereken 5 Yer 0

World Travel Channel’ın Listesine Göre İlk 5 Bu Listeden Oluşuyormuş.

Solomon_Islands_09-752x498
Görsel: Solomon Adaları | @DxNews

Listeler çağında yaşıyoruz. Müzik listeleri, alışveriş listeleri, yapılacak işler listeleri… Yanına bir çentik atarak gerçeğe dönüştürülecek maddelerle dolu yaşamlarımız. Benim zihnim de listeleme müdavimlerindendir. Liste yapmayı, kategorileştirmeyi çok seven bir zihne sahibim. Bu listelerin başında da elbette gezilecek yerler gelir. Ne zaman ki gitmeyi düşlediğim yeni yeri keşfedip bir sonraki maddeye geçerim, o zaman benden mutlusu yoktur. Aşağıdaki liste bu yüzden tamamen kişiseldir ve henüz görmeye fırsat bulamadığım yerleri içerir.

5. The Twelve Apostles, Victoria, Avustralya

Avustralya’nın ikinci büyük eyaleti Victoria’nın Great Ocean Road isimli, 285 kilometrelik ünlü sahil şeridi boyunca güneş batarken yol almak ve Port Campbell Ulusal Parkı’nın kıyısında bulunan bu On İki Havari Kayaları’nı dalga sesleri eşliğinde seyretmek şaman ruhuma çok iyi gelecek bir gün, biliyorum ve o günü heyecanla bekliyorum.

4. Aurora Borealis Mucizesi, Alaska

Aurora Borealis ismiyle anılan Kuzey Işıkları’nı ilk kez bir dergide gördüğüm zamanı anımsıyorum. Dergi sayfasına bakakalmış, bu güzelliğin dünyaya ait olduğuna bir an inanamamışım.

Gökkuşağını kıskandıracak kadar güzel renklerle göğü süsleyen bu ışıklar güneşteki fırtınalar sonucu solar rüzgarlarla gelen oldukça yüksek oranlarda yüklü elektronların dünya atmosferindeki elementlerle etkileşime girmesiyle oluşuyor. Bu ışıkları en kuzeyde, Alaska’da izlemek istiyorum ve bunu öyle çok istiyorum ki (tipik bir Akdeniz insanı olan ben) üşümeye bile razıyım.

3. Çölde Çay, Büyük Sahra Çölü, Afrika

Çöl hakkında söylenecek, yazacak ne çok şey var! Ama ben burada yalnızca Afrika’nın kuzeyindeki, Atlas Okyanusu’ndan Kızıldeniz’e dek uzanan, 2,5 milyon yaşındaki o gizemli, devasa Sahra Çölü’nde bir gece geçirmek, ateş yakıp yıldızları izlemek ve evren ile bir olma hayalimi dile getireceğim yalnızca. Bunun için dilimizde uzaklık olarak yer eden, Sahra Çölü’nün bir bölümüne ev sahipliği yapan Fizan’a (Libya) kadar gitmem gerekecek belki. Neden olmasın?

2. Grand Canyon, Arizona, ABD

Arizona eyaletinde bulunan 349 km uzunluğunda, bir çok farklı kaya türünden oluşan bu devasa dere yatağı, Büyük Kanyon, bende her zaman hayranlık uyandırmaktan başka bir şey yapmamıştır.

1.Pulpit Kayası (Preikestolen), Norveç

Ne kadar ürkütücü ve tehlikeli göründüğü ya da Avrupa’nın en pahalı ülkelerinden birinde olduğu gibi zorlukları olması umurumda bile değil! Deniz seviyesinden 600 küsür metre yukarıda olan bu doğal oluşum kayaların üzerine çıkıp zafer pozları vereceğim günler çok yakındır!

Peki ya sizin listenizde nereleri var?


Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.