Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ankara’da TOBB Birlik Merkezi’nde düzenlenen Türk-Mısır İş Forumu’nda konuşan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, “Aramızdaki bağlar direkt olsun. Vizesiz gidip gelebilelim. Gümrük vergisi adı altında iş dünyasını sıkıntıya sokan şeyler de olmasın” dedi.

Önemli temaslarda bulunduklarını belirten Mursi, Türkiye ile aynı hedef ve stratejileri paylaştıklarını, iki kardeş ülke arasında çok sayıda benzerlik bulunduğunu, rekabet yerine işbirliğinin hüküm sürdüğünü söyledi.

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Mursi, “Biz işbirliğine hazırız. Görevimiz iş dünyasının engellerini kaldırmak. Birbirimizi daha iyi tanımamız lazım ki daha fazla işbirliği yapabilelim. Aramızdaki bağlar direkt olsun. Vizesiz gidip gelebilelim. Gümrük vergisi adı altında iş dünyasını sıkıntıya sokan şeyler olmasın” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu hedefleri onayladığını dile getiren Mursi, denizcilik alanındaki ihtiyaca binaen gerekli çalışmaların yapılacağını, işbirliğine hazır olduklarını, karayolu ulaşımında da işbirliği anlaşmaları yapılması gerektiğini bildirdi. Mursi, “Karayolu anlaşmaları için Suriye’de durumun düzelmesini beklemeyelim. Olumlu bir örnek sergileyeceğiz ki diğer ülkeler de bunu görüp imrensinler” görüşünü belirtti.

1 KURUŞ ZARARIMIZ OLMAZ

Forumda imzalanan, Mısırlı firma Industrial Development Group (IDG) ile Türk firma Elif Plastik arasındaki 160 milyon dolarlık işbirliği anlaşmasını hatırlatan Mısır Cumhurbaşkanı, “Mısır pazarı 90 milyonu bulan büyük bir pazar. Yatırımılar garantilidir ve getirisi diğer ülkelere göre çok fazladır. Birlikte üreteir, pazarlar ve ihraç edebiliriz. Korkmayın yatırımlarınız bir kuruş dahi zarar görmez” dedi.

VİZE KALDIKÇA TEK AYAKLI OLURUZ

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasında çok büyük işbirliği imkanları olduğuna işaret ederek, “Bizim kültürümüzde kardeşin evine yabancı gibi girilmez. Bu ayıbı düzeltmek zorundayız. Vizeyi kaldırmadığımız sürece tek ayaklı olmaya mahkumuz” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, Türk firmalarının Mısır’daki yatırımlarına 2 milyar dolar civarında olduğunu belirterek “Ticaretimiz 4 milyar dolar. Bunlar potansiyelimizin 10’da biri bile değil” dedi.

 

Turizm Güncel

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz