Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hollanda hükümeti, Türk işadamları ile serbest meslek sahiplerinin “hizmet sağlama” amaçlı Hollanda’ya kısa süreli vizesiz seyahat edebileceklerine karar verdi. 

Geçen Mart ayında Hollanda Danıştayı’nın verdiği, Türk işadamlarının 3 aydan fazla kalmamak koşuluyla ülkeye vizesiz girebilecekleri yönündeki kararıyla ilgili olarak Meclis Başkanlığı’na bir yazı gönderen Göç ve Mülteciler Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile AB arasında imzalanan 1973 tarihli “Katma Protokol” gereğince, hizmet sunucu Türk işadamları ve serbest meslek sahiplerinden vize istenmeyeceğini bildirdi.

AB Adalet Divanı’nın 2009 tarihli “Soysal” ve Hollanda Danıştayı’nın 14 Mart 2012 tarihli “Cahit Yılmaz” davalarında verdiği kararları hatırlatan bakanlık, gerekli şartları yerine getiren işadamlarıyla serbest meslek sahiplerinin Hollanda’ya 3 aya kadar vizesiz girebileceğini kaydetti.

Söz konusu kararın sadece hizmet vermek isteyen işadamlarıyla serbest meslek sahiplerini kapsadığına vurgu yapılan yazıda, aile veya turistik amaçlı ziyaretlerle ilgili vize kurallarında değişiklik olmadığına yer verildi.

Vizesiz seyahat etmek isteyen işadamlarıyla serbest meslek sahipleri, gümrük girişlerinde istenilen şartlara haiz olduklarını ispatlamaları gerekiyor. Yazıda, işadamlarının vizesiz seyahat edebileceklerine dair ücretsiz belgeyi Hollanda’nın Türkiye’deki konsolosluklarından alabilecekleri tavsiyesinde bulunuldu.

***

turizmguncel.com

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz