Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Asya ve Avrupa`yı deniz altından bağlayan Marmaray projesine Alman ve İngiliz basını önemli yer ayırdı.Tünelden, İstanbul ile Bakü arasında sefer yapacak hızlı trenlerin geçeceği kaydedilen haberde,proje tamamlandığında Avrupa`yı Çin`e bağlayan Trans Sibirya Demiryolu hattına alternatif bir rotanın ortaya çıkacağı belirtildi.

Marmaray

Gazete , Ulaştırma Bakanı  Binali  Yıldırım`ın, maliyetinin  yaklaşık 3  milyar   doları  bulduğu söylenen 1400 metrelik tünelin, İstanbul`da 30 yıl   içinde  olması  beklenen   büyük  depreme dayanıklı  inşa edildiği şeklindeki sözlerine yer verdi.

Times, Osmanlı  Sultanı  I. Abdülmecid`in iktidarda  olduğu  1860   yılında  bir Fransız mimarın benzer bir  proje   hazırladığını  ancak bu  projenin  imkansız bulunduğunu da hatırlattı.

Gazetenin  haberinde  ayrıca , Boğaziçi`nde üçüncü asmalı köprü, Marmara Denizi ve Karadeniz`i birleştirecek  kanal  ve dev  havalimanı   projeleriyle  birlikte, İstanbul`un bölgesel bir bağlantı  noktası olacağına dikkati çekildi.

Almanya`nın Der Tagesspiegel  gazetesi  ise, “Asrın  projesi  salı  günü  devletin zirvesi tarafından açılacak ” başlığıyla verdiği haberinde, Marmaray  projesini  detaylı  şekilde  tanıttı.

13,6  kilometre   uzunluğundaki  Marmaray`ın 9  yıllık   inşaat  süresinin ardından yarın açılacağı belirtilen  haberde 18.  yüzyılda  Osmanlı padişahlarının İstanbul`dan  geçen  ve Avrupa ile Asya`yı birbiriyle bağlayan bir tünelin inşa edilmesi hakkında  projeleri  olduğu hatırlatıldı.

Haberde 5  milyar   dolarlık   projenin   sadece  İstanbul`un  trafik   sorununu  hafifletmek için yapılmadığı  ayrıca   uluslararası   turizm  ve  eşya   taşımasına   yeni  soluk vermesinin hedeflendiği belirtildi .

Kaynak: Haber Turizm

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz