Lufthansa, Multi Dilli Robotlarla Check in Yapacak 0

Almanya’nın bayrak taşıyıcı markası Lufthansa´nın dağıtım yöneticisi Heike Birlenbach, ilk olarak Google Assistant yardımı ile check-in sürecini değiştirmek istediğini belirtti

FVW ile konuşan Birlenbach, “Google Assistant yardımı ile multi dilli check-in´i mümkün yapacağız” dedi. Lufthansa, böylesi bir olanağı müşterilerine sunan ilk havayolları şirketlerinden biri olmayı amaçlıyor.

Çok dilli check´in´den yararlanabilmesi için müşterinin Google’a ait bir gmail hesabına sahip olması lazım. Birlenbach´a göre Google’ın bu dil robotunun yakın zamanda bir satış unsuruna dönüşeceğini bekliyor ve “bu gibi gelişmelere hep en önünde katılmak için özen göstereceğiz” diyor.

Bu hedef doğrultusunda Google ile işbirliği yoğunlaştırmak isteyen Lufthansa bunun için Google ile stratejik bir ortaklığa girdi. Bu anlaşma çerçevesinde Google, Lufthansa Grubuna bundan böyle yeni teknikler sunarak sağlayacak.

Lufthansa bir taraftan Google Analytics gibi pazarlama yöntemlerinden yararlanacakken diğer tarafta Google, Lufthansa sayesinde havayolları ve seyahat sektöründe yeni tecrübeler kazanmak istiyor.

Her iki tarafın ötekinin birikimlerinden yararlanabilmesi için yoğun fikir alışverişi hedefleyen Lufthansa ve Google´ın ileride her iki şirketten gelen elemanların katılacağı ve ortaklaşa düzenlenecek çalıştaylar gerçekleştirecekleri bekleniyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.