Londra’ya Avustralyalılar geliyor!

27 Temmuz-12 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacak Londra Olimpiyatlarına doğru zaman geriye doğru hızla azalırken,

Olimpiyatların İngiltere turizmi üzerinde çok etkili olacağı şüphe götürmez bir gerçek. Nasıl etkili olacağı ise başka bir konu. Skyscanner’da yapılan aramalara göre Olimpiyatlara gelecek ülkelerin başında Avustralya, ABD ve İtalya var.

Avustralya ve Amerikalılarla İngilizlerin tarihi ve kültürel bağlarını düşünecek olursak bu sonuç sürpriz sayılmaz. İtalya’nın bu sıralamada üçüncü sırayı alması sürpriz. İtalya’nin 2020 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma çabaları bu ülkede olimpiyatlara olan ilgiyi artırdı. Japonya (Tokyo), İspanya (Madrid), Türkiye (İstanbul), Azerbaycan (Bakü) ve Katar (Doha) 2020 oyunlarına ev sahipliği yapmak için gönüllü olan diğer ülkeler. Bu durum İspanya’nın 4. sırayı alması ve Japonya’dan aramaların hızla artmasınının nedenini açıklayabilir.

Aramalarda % 250 artış

Skyscanner verilerine gore, Olimpiyatların yapılacağı zamanda Londra’ya uçak biletiaramalarında çok hızla artış yapan ülkelerin başında Japonya geliyor. Bu artış bir önceki aya gore % 300 artış göstermekte. Japonya’yı çok da açık olmayan bir arayla %250 artışla Hollanda ve Belçika takip ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Polonya ise listede sırayla %16, %9 ve % 3 artışla yer alıyor.

Almanya ise bu listede dördüncü sırada. Almanya, Olimpiyatlarda her zaman büyük başarı gösteren bir ülke. Almanya, Pekin’de 41 madalya kazanmıştı (İngiltere 47). Gelenksel rakipler olan İngiltere ve Almanya, İngiliz topraklarında birbirini geçmek için her zamankinden daha hevesli olacaklar.

Olimpiyatların İngiliz turizmi üzerinde kalıcı ve olumlu etkilerinin olması için büyük umutlar besleniyor. VisitBritain ve VisitLondon olimpiyatların ingiliz ekonomisine turistik katkısının 2-3 milyar ingiliz sterlini civarında olacağını düşünmekteler. Hükümet, turizmi ekonomik kalkınma planlarının merkezine koymakta, genel ziyaretçi sayısında %3 oranında artış hedeflemektedir. Sadece Avustralya’dan ekstra bir milyon ziyaretçi gelmesi hedeflenmekte.

Kaybedenler

Bununla beraber, bir çok anket ve sondaj, bazı şirketlerin yerlerinden edilmelerinden dolayı Olimpiyatlar yüzünden %90 iş kaybına uğrayacaklarını gösteriyor.

Kısa adı ETOA olan The European Tour Operators Association, (Avrupa Tur Operatörleri Birliği) Pekin Olimpiyatlarının “hem iş hem de zevk gereksinmelerini yıkan toksik bir olay” olarak niteleyip, uyarıda bulunuyor. Olimpiyatlara ev sahipliği yapan şehirler genelikle ziyaretçi sayısını ve kalış sürelerini gereğinden fazla varsaymaktalar, yetersiz otel ve gereğinden pahallı fiyatlarla ilgili hikayeler ziyaretçileri seyahattan soğutmakta.

“Londra rezervasyonları genel olarak % 20 düşüş göstermekte” diyor ETOA, “Ağustos ve temmuzda % 60 gibi bir düşüş görünürken, Olimpiyatların yapılacağı 27 temmuz-12 ağustos tarihleri arasında % 95 gibi bir düşüş görmekteyiz.”

“Problem sadece ev sahıbi şehirle sınırlı değil. Londra, Birleşik Krallığın dünyaya açılan kapısı ve en çok ziyaretçi alan şehri. Eğer Britanya’ya yapılacak bir ziyaretten Londra’yı çıkaracak olursanız, diğer tüm destinasyonların satılması çok zor bir hale geliyor”.

Kim ne kadar turist aldı?

2000 Sydney Olimpiyatlarında 132,000 ziyaretçi beklenirken, gelenlerin sayısı 97 bin oldu. Atina 2004 yılında gece başı 105 bin kişi hesaplarken, bu rakam gerçekte 14 binden az olarak gerçekleşti. Yunanistan’da genel turizm 2004 yılında %15 oranında düştü. 2008 yılında ise Pekin, 400 bin civarında ziyaretçi ağırlamayı planlarken, ağustos ayı boyunca toplam 235 bin kişi geldi.

2014 yılına kadar 4 miyon ekstra ziyaretçi

Gerek VisitBritain and gerekse Britanya Hükümeti, Birleşik Krallığı ziyaret edecek turist sayısında büyük bir patlama bekliyor. Hükümet, Olimpiyatlardan sonraki dört yıl içinde turist sayısında 4 milyon artış sağlayarak, ekstra 1 milyar sterlin bir gelir sağlamayı planlıyor.

VisitBritain, Londra dışındaki yerlerde turizmin de 0.62 milyarlık bir gelir elde edeceğini düşünüyor. Bunun yarısından fazlasının oyunlardan sonra gerçekleşeceği hesaplanıyor.

VisitBritain dünyanın her tarafında, ana turizm pazarlarındaki etkinliklere katılacak. Amerika, Hindistan, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere gidecek.

World Travel Market’in yaptığı bir ankete gore, İngiliz tatilcilerin sadece % 8’i Olimpiyatları tatilleriyle kombine edeceklerini belirtirken, Olimpiyatlardan kaçınacaklarını söyleyenlerin oranı ise % 6 oldu. Tatilcilerin yarısı Olimpiyatların tatilleri üzerinde bir etkisi olmayacağını, çünkü her zamanki gibi yurtdışında tatil yapacaklarını söylerken, İngiltere’de tatil yapmaya devam edeceklerini ama Olimpiyatlarla kombine edemeyeceklerini belirtenlerin oranıysa % 36 olarak yansıdı.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!