Londra World Travel Market Festival Tadında  Sona Erdi

2017 Londra World Travel Market fuarı, üçüncü gününde ağzına kadar dolu salonlar, sayısız iş toplantıları ve bilgi verici seminerler ve sunumlar içeriyordu. Sorumlu turizm ise son günün temalarından biriydi. Seyahat endüstrisinin önde gelen küresel etkinliği olan WTM Londra (Dünya Seyahat Pazarı), sorumlu turizmi destekledi ve yıllık WTM Sorumlu Turizm Ödülleri ile altı kategoride en iyi seyahati kutladı.

Botsvana’daki Chobe Game Lodge en iyi karbon azaltma kategorisinde ödül alırken, Güney Afrika’daki Groutbos en iyi konaklama ödülünü, Vietnam’da bir kadın etnik azınlık girişimi olan Sapa O’Chau en iyi topluluk girişimi ödülünü, Slovenya’nın başkenti Ljubljana en iyi iletişim ödülünü aldı. En iyi yoksullukla mücadele girişimi ödülü Hint yürüyüş tatili ve yerel konaklama sağlayıcısı Willage Ways’e giderken, en iyi tur operatörü olarak Güney Afrika’nın Transfrontier Parks Destinations seçildi.

Aşırı turzim sürdürülebilirlik bağlamında büyük bir endişe kaynağı ve Sorumlu Turizm tartışmalarında da yerini aldı. International Centre for Responsible Tourism West Africa (Batı Afrika Sorumlu Turizm Uluslararası Merkezi) “hükümetler konuyu topluluklara faydası açısından değil sayılar açısından ele alıyorlar” diye belirtti.

Erişilebilir seyahatin ele alındığı öğleden sonraki oturumda televizyon sunucusu Ade Adepitan (MBE) “engelli insanlar seyahat etmeyi zor buluyor. Bununla beraber iyileştirilmeler de yapılıyor. Örneğin tekerlekli sandalyedeki insanların 2000 yıllık tarihi yeri görebilmeleri için Roma’da Kolezyum’a asansör yapıldı.

Dijital Etkileyiciler/Hatırlı kişiler- Speed Networking oturumunda, tedarikçiler 120 küresel blogger, Instagramer ve Youtuber ile konuşma imkânına sahip oldular. Gittikçe artan dijital kanallardan insanlar daha çok ilham aldıkça, hatırlı kişilerin pazarlama karması içerisindeki önemi tırmanmaya devam ediyor. Oturumun sponsorluğunu, markaları içerik yaratıcılarıyla buluşturan bir platform olan Whalar yaptı. Şirketin kurucu ortağı James Street “Seyahatin hatırlı pazarlama alanında yeri çok büyük ve reklam gibi de görünmüyor. Hatırlı kişiler bir ürünü tuttuğunda reklam gibi dursa da, Mauritius’da bir kumsalda oturduklarında öyle durmuyor” diye belirtti.

Yalnız seyahat eden kadınlar ve spontane seyahatler üzerine uzmanlaşmış Drop Me Anywhere’i işleten Carole Rosenblat “Bugün faydalı ve çok değerli. Napoli Tenerife’den butik oteller ve “hatırlı kişiyle” (influencers) tanıştım” dedi.

Four Travel’ın yönetim müdürü Halkla İlişkiler Uzmanı Debbie Hindle ise başka bir oturumda blog sektörü çok büyük bir ölçekte genişledi gelecek olan çok fazla profesyonellik olsa da şu an çok fazla yaratıcılık ve tutku var” açıklamasında bulundu.

Travel Tech Theatre ise tüm gün tıklım tıklım dolan oturumlar düzenledi. Oturumlarda öne çıkan konular ise, tnooz, Amadeus ve SITA blockchain konusunu ele aldı, Hotelbeds ve Accor Otel dağıtım teknolojisinin geleceğini değerlendirdi, Advantage Travel Centres’dan Julia Lo Bue-Said seyahat acentelerinin teknolojisi büyümek için nasıl kullandıklarını açıkladı.

Inspire Theatre ilham vermeye devam etti; BBC’de gazeteci Ros Atkens BBC World’ün “zengin Y kuşağı” olarak adlandırılan araştırmasını sundu ve markaların benzersiz deneyimler sunarak bu grubun seyahat etme eğilimine nasıl girebileceğinden bahsetti.

Etkinlik, ziyaretçilerin Karayipler, Tokyo, Endonezya, Ekvador, Bulgaristan, Gana, Senegal ve Brezilya’nın kültür, misafirperverlik ve mutfağını deneyimlemelerine imkan tanıyan WTM Festivalleriyle sona erdi.

World Travel Market Fuarının direktörü Simon Press “Bu yılki etkinliğin başarısı, son zamanlarda WTM Londra’da yaptığımız değişikliklerin, seyahat sektörü için küresel, öncü bir etkinlik arayan sergi sahipleri, ziyaretçiler ve alıcılar arasında yankı bulduğunu gösteriyor” dedi.

“İş ihtiyaçlarıyla kesinlikle uyumlu olduğumuzdan emin olmak için paydaşlarımızı dinlemeye devam edeceğiz” diye sözlerine ekledi.

1 Comment

  • Betul Hanim Merhaba, ilginc geldi bu haberin simdi yayinlaniyor olmasi, fuar biteli 1.5 aydan fazla oldu, hatali bir yayim midir ? Yinede emekleriniz ve paylasiminiz icin tesekkur ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!