Lastminute, WAYN’ı 1.2 Milyon Dolara Satın Aldı 0

Olumlu bir hareket olarak dönmeye çalışıyor olmasına rağmen, WAYN bir bilinmezliğe doğru gidiyordu ta ki lastminute.com grup işin içine girene kadar. Bu 20 milyon kayıtlı kullanıcı 1.2 milyon $ değerinde mi yoksa anlaşma pahalı bir hata olduğunu mu kanıtlayacak?

-Patrick Whyte

İsviçre menşeli şirket lastminute.com grubun ihtilaflı bir “pre-pack” anlaşmayla 1.2 milyon $’a (1 milyon £) WAYN’ın varlıklarını almaya karar vermesinin ardından sosyal seyahat ağı WAYN iflastan kurtuldu.

14 yıllık geçmişi boyunca, WAYN yatırımcılarından 11 milyon $ topladı, bu yüzden 1.2 milyon $ ödeme birçok yatırımcıyı memnun etmedi. İngiltere’de pre-pack alımlar yaygındır ve de ihtilaflıdır çünkü alıcı şirketin borçlarını ve ya ivazlı sözleşmelerini (ekonomik açıdan dezavantajlı sözleşme) almak zorunda değildir.

Geçen ay devir işlemini onayladıklarında, WAYN ve lastminute.com grup bu anlaşma şartlarının herhangi birini sağlamadı fakat akabinde yönetici raporundaki ek bilgilerin bazıları bulundu.

Rapora göre, Lastminute.com grup WAYN’ı almak için toplamda 2.8 milyon $ (2.3 milyon £) değerinde olan başlangıç teklifini 2 Haziran’da teslim etti, fakat şirket durum tespiti gerçekleştirdikten sonra teklifini 1.2 milyon $’a (1 milyon £) düşürdü. Barry Diller’ın başkanı olduğu IAC’ye ait Match.com Wayn’a 122.000 dolarlık (100.000 pound) bir teklif vermişti fakat bu teklif reddedildi.

WAYN lastminute.com’un teklifini kabul etti fakat son satış fiyatı tüm alacaklıların ödemesini yapmak için yeterli değildi ve Where Are You Now? Ltd idareye konulmuştu.

Alacaklılar listesine, lastminute.com’un kurucu ortağı ve WAYN’da önceden küçük bir hisse sahibi olan Brent Hoberman da dahil.

Danışmanlık şirketi FRP Advisory’nin yöneticileri WAYN mali sorunları ile ilgili detayları –bunlar WAYN’ın yöneticileri tarafından daha önce basında engellenmişti- raporladı ve devirle ilgili detayları da bu rapora dahil etti.

Rapor şunu gösteriyor; 

  • Ağustosun sonundaki maaş bordrosunu karşılamak için gerekli yeterli kaynağa sahip değil
  • Son finansal yıllarında ciddi oranda kayba uğradı
  • Where Next isimli otel rezervasyonu sitesi kurmaya kalkıştı
  • Satış yapmak için 150den fazla şirket hedefledi.
  • 1.8 milyon dolar (1.5 milyon £)civarında alacaklılar ve şirketler bıraktı.
  • Web sitesi trafiğinde bir ayda yüzde beş oranında kayıp yaşadı.

Anlaşma Ücreti

20 Eylül’de lastminute.com grup WAYN’ı aldığına dair bir basın açıklaması yaptı. Açıklama anlaşmanın fiyatını söylemiyordu fakat WAYN’ın kurucu ortağı ve CEO’su Peter Ward ve şirketin kıdemli üyelerinden övgü dolu açıklamalar içeriyordu.

Basın açıklamasının içermediği şey ise anlaşmaya giden yolda WAYN’a neler olduğu ve şirketin kendisini içinde bulduğu tehlikeli durumdu.

Yöneticinin teklifleri – İngiltere’deki iflas davası süresince toplanan belgeler- hayatta kalmak için mücadele eden bir şirket tablosu çizdi.

WAYN 2002’de Facebook ve Twitter’dan önce kuruldu. Varlığı süresince farklı birçok strateji izledi.

30 Eylül 2015’de sona eren son mali yılında, Wayn 797.000 $ ( 652.392 £) kayıp, 1,1 milyon $ (884.355 £ ) ciro kayda geçirdi. Şirketin kaybı yılsonuna kadar devam etti ve 5 milyon $’a (4.1 milyon £) kadar yükseldi.

Bir şirket artan kayıplara rağmen elinde nakit para olduğu sürece işlemeye devam edebilir fakat bu durum WAYN için geçerli değildi. Yöneticilerine göre WAYN “26 Ağustos 2016’daki maaş ödemelerini yapabilecek ya da Ağustosun sonuna kadar önemli tedarikçilerin ödemelerini karşılayabilecek yeterli kaynağa sahip değil”.

Kuruluşundan beri topladığı 11 milyon dolar paraya rağmen, 2015 yılı başlarında şirketteki finansal sorunlar toplanan 415,000 $ (340,000 £) ile beraber daha çok döner sermaye aramasına yol açtı.

Ancak, WAYN yaza kadar daha çok paraya ihtiyaç duydu ve Glagow menşeli Scottish Equity Partners(SEP) ile bir anlaşmaya vardı. WAYN’la olan ilişkisi boyunca SEP toplamda 1.8 milyon dolar para sürdü. Lastminute.com gruba satış sadece 768.000 $ (628.000 £) geri ödeme gördü.

WAYN’ın varlıkları lastminute.com gruba satılmadan önce, Emirates’e ait Dnata ve Avios gibi şirketi satın almak için muhtemel ilgisini dile getiren potansiyel 150’den fazla yatırımcı saptanmıştı.

Bu süreç 2014’ün sonlarından şirketin kendi otel rezervasyon platform’u Where Next’i kurmaya giriştiği kısa bir aralıkla birlikte satışa kadar sürdü.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe