Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kayak gibi çevrimiçi seyahat oyuncularının milyonlarca müşteriye hitap edecek şekilde düzinelerce kaynak arasında karşılaştırma yapma imkanı sağlaması on yıla aşkın bir süre aldı. Şimdilerde ise ses temelli aramadaki yükseliş büyük bir stratejik meydan okumaya sebep oluyor. Bu da müşterilerin beklentilerini değiştiriyor olabilir.

Sesli aramanın gerektirdiği kısalık, Kayak gibi şirketleri, yalnızca birkaç olası en iyi sonucu veren öneri veya kişiselleştirilmiş arama motorları haline getirmeye teşvik ediyor. Bu ayrıca Kayak, Skyscanner ve Google gibi oyuncuların açık büfe tarzı bir yaklaşımdan uzaklaşmasını da sağlıyor.

Bu bağlamda Kayak, Amazon.com’un ses ile aktive edilen internet hoparlörü Echo ailesi ile anlaşarak müşterilerine sesli rezervasyon yapma imkanı sağladı.

Stamford, Connecticut merkezli şirket, otellerden rezervasyon gerçekleştirmek üzere Echo cihazlarından kişisel perakende aracı Amazon Alexa aracılığıyla otel rezervasyonu sunan ilk çevrimiçi seyahat oyuncusu oldu.

Fakat Amazon’un akılı hoparlörleri bir süredir test ediliyor. 2016 yılından beri Amazon Echo kullanıcıları Kayak’a “Önümüzdeki ay 2.000 dolara nereye gidebilirim?” şeklinde sorular sorabilmek için cihaza ücretsiz yazılım yükleyebiliyorlardı.O dönemde, kullanıcı deneyimi iyi değildi, bir rezervasyonu tamamlamak üzere, Kayak.com üzerinden tekrar arama yaparak eşleşen sonucu bulmayı umuyorlardı.

Şimdi ise Kayak bir düzeltme çözümüne sahip.

Kayak, Alexa aracının envanterinde bulunan tüm dünyadaki oteller için ücretsiz iptal teklifi sunduğunu da belirtti.
Kayak otel aramalarını iki kaynaktan; Booking.com ve Priceline.com’dan gerçekleştiriyor her ikisi de Kayak gibi ve Priceline Grup’un sahip olduğu 2 kardeş marka.

Yakın Zamanda Uçak Rezervasyonu Mümkün Görünmüyor

Aşağı yukarı Kayak’ın gelirlerinin yarısı otel rezervasyonlarından geliyor. Bu da arama devinin öncelikle neden sesli otel rezervasyonuna odaklandığını açıklıyor.

Kayak’ın Başmühendisi Matthias Keller ise uçakların neden ihmail edildiğine dair farklı bir sebep gösteriyor.

Kendisi; “Uçuş fiyat düzenlemeleri ile ilgili çok fazla hükümet düzenlemesi mevcut, bu da uçuş rezervasyonlarını konuşarak yapma konusunda çok fazla zorluk olduğu anlamına geliyor” dedi.

Ödemeler Konusundaki Uyuşmazlıklar

Bir Amazon kullanıcısının Kayak.com üzerinde otel rezervasyonu yapmak üzere kredi kartı bilgilerini meta arama markasıyla paylaşmış olması gerekiyor.

Tuhaf bir şekilde müşteriler oda ücretlerini Amazon hesapları üzerinden ödeyemiyorlar. Amazon Dijital Cüzdan’ı bile kullanamıyorlar. AmazonPay; PayPal, Apple Pay, Mastercard MasterPass, Google Wallet ve diğer servislerle benzer şekilde işliyor.

“Sözde” bir tık uzaklıkta denilen dijital cüzdanlardan ödeme yapmak müşteriler için zaman alacak. Keller da bunu kabul ediyor.

Kendisi, konuşmasında genel olarak sorunun çevrimiçi seyahat şirketlerinin ve otel gruplarının dijital cüzdan ödemeleri için sistem kurmak ve onlarla başa çıkmak üzere hazır olmadıklarını, ödemeler için halen tam, orijinal kredi kartı numarasına, son kullanma tarihine güvenlik koduna ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Saplantılı İnsanlar İçin İdeal Değil

Kayak/Alexa arayüzünü analiz eden Skift, bunun örneğin; kurumsal seyahat gerçekleştiren, her hafta aynı destinasyona gitmesi gereken kişiler gibi basit, tekrarlanan seyahat ihtiyaçları olan insanlar için iyi bir çözüm olduğunu öne sürdü.

Hangi oteli istediğini bilen ya da en düşük fiyatı bulmaya saplantılı olmayan insanlar için Kayak’ın Alexa becerisi geleneksel yöntemlere göre daha hızlı, daha sezgisel rezervasyon deneyimi yaşatabilir.

Ancak bu da seyahat edenler için küçük bir azınlığı tarif ediyor.

Birçok tüketici bir rezervasyon gerçekleştirmeden önce düzinelerce web sitesinde arama gerçekleştiriyor. Alexa ve Kayak’ın sağladığı tipik bilgi alışveriş gerçekleştirenleri ikna etmek için yeterli olmayabilir.

Örneğin; eğer; “Alexa Kayak’a Boston’da 9-11 Ağustos tarihleri arasında bir otel odası rezervasyonu gerçekleştirmesini sor” deeseniz, Alexa, Kayak’tan “genel olarak mükemmel derecelendirilen” ( Kayak, bir inceleme toplayıcısı olan TrustYou’dan veri elde ediyor) tek bir sonuç önerisiyle dönüyor.

Daha sonrasında ise Alexa otelle ilgili olarak: “4 yıldızlı, Boston Halk Kütüphanesine yakın, geceliği 455 dolar” şeklinde bilgi de veriyor.

Gecelik 455 dolar diğer olasılıklar düşünüldüğünde ne kadar iyi belirsiz. Bu da birçok gezgin, karşılaştırmalı bir alışverişe alışık olduğu için bir problem.

İlave olarak: müşteri hizmetleri de ses tabanlı arayüzler için sıkıntılı, çünkü böyle bir hizmet sunulmuyor. Rezervasyon tamamlandıktan sonra müşteri bir onay e-postası alıyor, değişiklik ise Alexa aracılığıyla değil ortağı Kayak aracılığıyla yapılabiliyor.
Geçen yılın sonuna kadar Kayak’ın rakip sayı azdı, şimdi ise sadece bir büyük rakibi var; Expedia, Alexa’ya müşterilerinin uçak rezervasyonları hakkında soru sorması ya da araba kiralama rezervasyonu yapması için kullanımına imkan veriyor; fakat halen uçuş ya da otel rezervasyonu için imkan sağlamıyor.

Sonuç

Amazon sesle aktive edilebilen hoparlörler konusunda pazara hükmediyor. Morgan Stanley araştırmacıları, perakendecinin bu yıl başında 11 milyon adet satış gerçekleştirdiğini tahmin ediyor.

Tabii ki Amazon pazarda yalnız değil.

Geçtiğimiz sonbahardan bu yana Google, Google Home hoparlörleri sayesinde bir dizi arama işlevi ekledi; fakat rezervasyon yeteneği henüz eklenmedi.

Geçen hafta Çinli teknoloji grubu Alibaba, şirketin popüler çevrimiçi ödeme sistemi Alipay destekli sesle çalışan ev cihazını piyasaya sürdü; fakat seyahat satışı henüz gerçekleştirilemiyor. Alibaba, bu hamlenin Çin’in en büyük arama motorunu yöneten, e-ticaret oyuncusu Baidu’yu yakalayacağını umuyor. Baidu, bu yılın başında Xiaoyu Zaijia isimli dijital asistanını da piyasaya sürmüştü.

Samsung ise yakın zamanda akıllı hoparlörlerini piyasaya sürecek.

Bu yılın sonlarında Microsoft, Cortana sesle aktive edilen internet becerilerini yeni Harman Kardon Invoke hoparlörleri içerisinde sunmayı planlıyor.

Akıllı hoparlörler geliştirmek, bu şirketler için yeni seyahat alışveriş becerileri geliştirmekten daha kolay görünüyor.

Keller;” Seyahat sektörünü savunmak sadece teknik bir mücadele değil, aynı zamanda stratejik bir mücadele” dedi.

Kendisi; “100 dolardan fazla bir fiyatı olan ve çok satan sesli bir ürün kategorisi çok yeni. Bu şekilde pizza satın alabilir ya da Uber çağırabilirsiniz; fakat birçok pahalı ürün bu şekilde satılamıyor. Dolayısıyla, seyahat zorlu bir problemin üstesinden gelmek için diğer sektörlere katılıyor, bu da zaman alacak” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak ve Görsel: https://skift.com/2017/07/11/kayak-and-amazon-alexa-now-offer-voice-powered-hotel-booking/

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz