Karısına Stonehenge’i Satın Aldı. 0

21 Eylül 1915’te İngiliz bir avukat olan Cecil Chubb; eşinin isteğiyle Salisbury’de yapılan bir açık artırmaya gitti. Eve döndüğünde eşinin kendisinden istediğinden şeyi değil de biraz daha farklı bir şey satın almıştı:  Stonehenge! Cecil tercihini Stonehenge’den yana kullanınca eşi Mary Chubb pek de mutlu olmadı.

1986 yılında Unesco dünya mirası listesine giren Stonehenge tahminlere göre 5 bin yaşında. Orta çağdan beri özel mülk gibi elden ele geçen bu tarihi yapı 1800’lerin başından beri de Antrobus ailesinin kontrolündeydi. Yasal mirasçıları Birinci Dünya Savaşı’nda öldüğünde Stonehenge açık artırmaya çıkarıldı. İşte o açık artırmada Cecil Chubb tarafından perde yerine tercih edildi. Ancak Cecil elinde uzun süre tutmadı burayı. 1918 yılında bir şartla hükümete verdi. Yerel halk burayı ücretsiz ziyaret edebilmeliydi. İstediği oldu. Bugün yetişkinlerin ziyaret için 14,5 Pound ödediği Stonehenge’i yerel halk halen ücretsiz gezebiliyor.

Stonehenge Nedir?

Stonehenge’in Antik çağ’ın bilgeliğinin en önemli sembolüdür. Bu yapı, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir. “Bilgeliğin Sembolü” olarak da adlandırılan Stonehenge en basit tanımla, dik duracak ve yukarıdan bakıldığında bir daire oluşturacak şekilde yerleştirilmiş taşlar topluluğudur.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.