Jussi Hellsten’den Helsinki Gezi Önerileri

Fin fotoğrafçı Jussi Hellsten bize tutkularından, motivasyonlarından ve Helsinki’de kaçırılmaması gerekenlerden bahsediyor.

Helsinki365 projesinin fikir babası Jussi Hellsten, bir yıl boyunca her gün Fin başkentinin yeni bir fotoğrafını yayınlamıştı.

Biz de, ayın turistik yeri olarak Finlandiya’yı seçtiğimiz için, Jussi’den Helsinki‘nin en iyileri hakkındaki düşüncelerini ve ipuçlarını, işin içine biraz da görsellik katarak paylaşmasını istedik!

1. Bize Helsinki’den bahseder misin. İnsanlar ne beklemeli?

helsinki-in-focus-interview-with-photographer-juss-05
Vantaa Nehri’nde yazın Su Üzerinde Bira İçme etkinliği. © Jussi Hellsten

Özellikle gençlerin Helsinki’yi yaşamak istedikleri şehir haline dönüştürmek için büyük çaba sarf ettiklerini düşünüyorum, bu da burada yapılacak çok şey olmasını sağlıyor. Modayı takip eden ve ‘vintage’ seven kalabalıklar şehrin Berlin’i andıran bir parçası olan Kallio bölgesinde toplanır. Merkez Parkı ise 10 kilometre uzunluğundadır ve iyi bir yürüyüş yeridir. Ayrıca burada keyfini çıkarabileceğiniz serin bir deniz esintisi de bulunur.

Flow Festival 2014. © Jussi Hellsten
Flow Festival 2014. © Jussi Hellsten

Yeni ve gelişen yiyecek kültürünü keşfetmelerini gerçekten öneriyorum. Abattoir mutlaka ziyaret edilmeli. Keşfedilecek yerel yiyecek pazarları, dondurma fabrikası, kahve kavurma evi, viski damıtma tesisine ek olarak, öğlen yemeği için harika yerler (B-Smokery’deki pirzolalar enfestir!) bulunur. Lezzetler konusunda ciddi olanlar, insanların gün boyunca evlerini açarak geçici restoranlara dönüştürdükleri dünya çapında bir girişim olan Restoran Günü‘nü de kaçırmamalı.

Çok sevdiğim diğer bir etkinlik ise Flow Festival. Eski efsanelerle yeni yerel grupların müziğini bir araya getirmekle bir bakıma eş anlamlı hale geldi diyebiliriz. Müziğin ötesinde, sanatı da sahiplenen ve dünyanın her yerinden, çok geniş bir mutfağa sahip bir etkinliktir. Şehir merkezinden sadece küçük bir yürüyüş uzaklıktadır ve birkaç günlük festival kaçamağı mutluluğu için adeta kusursuzdur.

2. Ziyaret sırasında unutulmaması gereken en önemli şey …

Hietalahti, Helsinki’nin en popüler bitpazarı. © Jussi Hellsten
Hietalahti, Helsinki’nin en popüler bitpazarı. © Jussi Hellsten

Ben seyahat ederken yerel halkın nelerden hoşlandığını öğrenmeye çalışırım. Bu nedenle, en önemli şey açık görüşlü olmak ve insanlara tavsiyelerini sormak diyebilirim. Kahve hazırlarken bir barista ile sohbet edin. Onlara sizin yerinizde olsalar ne yapacaklarını, nereye gideceklerini sorun. Kesinlikle harika tavsiyeler alacaksınız!

Helsinki’nin Hel Yeah! web sitesini ziyaret etmek de iyi bir başlangıç noktası olabilir.

3. Finler kahvelerini çok sever. Sen kahvelerini nereden alıyorsun?

Helsinki’nin yukarıdan manzarası. © Jussi Hellsten
Helsinki’nin yukarıdan manzarası. © Jussi Hellsten

Evet, kahve kesinlikle Fin kültürünün büyük bir parçası ve insanın favori kafeleri olması da iyi bir şey. Kişisel favorilerim Kallio’daki Good Life Coffee, Punavuori’deki Kaffa Roastery ve şehir merkezindeki Fratello.

Eski bir meslektaşım geçenlerde Kaffe Obscura adında bir kahve kavurma evi açtı ve buranın küçük bir kafesi de var. Doğru zamanda gelirseniz kahve kavurma sürecini de görebilirsiniz.

4. Helsinki bir dondurma olsa aroması ne olurdu?

2014 Helsinki Festivali’nde Sanat Gecesi. © Jussi Hellsten
2014 Helsinki Festivali’nde Sanat Gecesi. © Jussi Hellsten

Avokadolu ve yer fıstıklı dondurma derim. Başta kulağa o kadar hoş gelmese de ilginç kombinasyonlar sizi çoğunlukla şaşırtabilir. Bir kere tattığınızda bağımlılık yaratabilir!

5. Kameranla dünyanın herhangi bir yerine gidebilecek olsan, nereye giderdin ve neden?

Bu yaz eşimle beraber Venedik’i ziyaret edeceğim. Köklü geçmişi ve zihinde uyandırdığı romantik imge bana çekici geliyor. Ayrıca şehrin bir gün denizin içine kayıp gitme olasılığı da var ve ben bu olmadan önce orayı görmek ve tabii ki fotoğraflamak istiyorum.

Yakın gelecekte Japonya’yı da ziyaret etmeyi umuyorum. Japon kültürünü çok etkileyici buluyorum. Özellikle ülkenin çok eskiye dayanan tarihi ile günümüzdeki Tokyo gibi şehirlerinin ultra-modern görünümü arasındaki zıtlıktan hoşlanıyorum. Hayal gücümü tetikleyenler hiç kuşkusuz filmler ve TV dizilerinde gördüklerim, ancak Tokyo’yu yağmur altında, tüm o parlak neon ışıklar ıslak zeminden yansırken fotoğraflamayı çok isterim.

6. Mutlu bir seyahat hakkındaki fikrin?

Helsinki’de yaz ortası. © Jussi Hellsten
Helsinki’de yaz ortası. © Jussi Hellsten

Rahatlama ve yeni deneyimler bulma arasındaki mükemmel dengeyi yakaladığım zamandır. Seyahat ederken kendimi çok sıkışık bir programa hapsetmek istemem. Stres altındayken insan daha az dikkatli olmaya başlıyor ve işte öyle zamanlarda o gerçek anları kaçırma ihtimali ortaya çıkıyor.

7. Mutsuz bir seyahat hakkındaki fikrin?

Kameramı evde unutmak!

8. Seyahat felsefen nedir?

Helsinki’de günbatımı. © Jussi Hellsten
Helsinki’de günbatımı. © Jussi Hellsten

Önceden bildiğim ve görmek istediğim şeyler olsa bile, kaybolmak için biraz zaman ayırmak da aynı derecede önemlidir – böylece aslında aramadığım bazı şeyleri bulabilirim.

Kaynak: Momondo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!