Jetlag’ın İş Seyahatlerinizi Sabote Etmesini Engellemenin 4 Yolu

Geçen yıl boyunca Çin, Japonya, Güney Afrika gibi egzotik yerlerde, isim yapmış seminerle katılmanın zevkini tattım. Uçuşlarda dinlenmeye çalışsam da yeni zaman dilimlerine alışmak zor oluyor.

Benim jetlag olmaya bile zamanım yok. İş için seyahat ediyorsanız her zaman canlı, uyanık ve müşterinize her an her istediğini sunacak şekilde olmanız gerek.

Ulusal Uyku Derneği hazırladığı raporunda “Çalışmalar gösteriyor ki jetlag, vücudunuzun biyolojik saatinizdeki ani değişimlere verdiği tepkinin sonucudur.” cümlesine yer verdi. Dernek, vücudumuzu 24 saatlik sisteme göre çalışan ve ritmi;  risk, vücut ısısının düşmesi, belli hormonların plazma seviyesi, gün ışığı alma ve diğer biyolojik faktörlerle ölçülen bir mekanizma olarak tarif ediyor.

Yeni bir zaman dilimine yolculuk ettiğinizde, vücut ritmimiz geç kendine geliyor ve birkaç gün daha eski biyolojik takvmini korumaya devam ediyor.

Yıllar içinde ise jetlagı yenmek için çeşitli hileler geliştirdim.

1.Uçuş takviminizi Doğru Seçin

Mümkünse uçuşlarınızı, gideceğiniz yere vardığınızda dinlenmenize olanak sağlayacak şekilde ayarlayın. Akşamüzeri inerseniz direkt olarak otelinize gidip hafif bir yemek yiyebilir, duş alıp rahat bir uyku çekebilirsin.

Uçağa binmeden önce havaalanında güzel bir yemek yiyin. Uçakta nasıl bir yemekle karşılaşacağınızı bilemezsiniz bu yüzden çantanızda uçuş için sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmanız güzel olur. Uyumayı düşünüyorsanız uçak kalkmadan uyuklamaya başlamayın.  Çünkü, sizi uçağa alsalar da uçuşunuz ertelenebilir ya da sizi başka bir uçağa alabilirler.  Eğer yurt dışı uçuşunuz varsa yastık, kulak tıkacı, rahat çoraplar ve uyku maskesi almanız rahat bir uyku uyumanıza katkı sağlayacaktır. Ben, havayolu firmalarının battaniye vermemesi ihtimaline karşı yanıma battaniye de alıyorum.

2.Su İç

Susamak çoğu zaman insanda tükenmişlik yaratır.Bununla beraber  uçaktaki hava da özellikle kuru olabilir. Yolculuk öncesi ve sonrasında çokça su içerek susuzluğu üstenden atabilirsin. Göz damlası ve burun spreyi de gözünün ve nazal yollarının kuru kalmasını engeller. Kahve ve alkol alımını da azaltarak da vücut sıvını koruyabilirsin. Bunun yanı sıra uçakta hele de cam kenarındaysanız tuvalete çok gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

3. Yeni Zaman Diliminde Yaşa

İşinizin başına dönmeden önce en az bir, tercihen iki gün kalmayı deneyin. Bu, vücudunuzun yeni zaman dilimine ayak uydurmasını kolaylaştıracaktır.

4. Varınca Kendini Resetle

Destinasyonunuza varınca ilk olarak temiz hava alın.  Eğer gün içinde vardıysanız yürüyüşe çıkabilir ve güneş ışığı alabilirsiniz. Bu vücudunuzun ritmini resetlemesine yardımcı olacaktır. Bilgisayar başında aşırı çalışma ya da uyku saatine yakın ağır egzersiz yapmaktan kaçınmak uykunuzun kaçmasını engelleyecektir.  Eğer gideceğiniz yere erken saatlerde vardıysanız, normal yatma saatinize kadar ayakta kalmaya çalışın. Eğer kestirmek istiyorsanız bunun 30 dakikayı aşmamasına dikkat edin. Zira aşmanız halinde gece uykunuz kötü etkilenebilir. Normal düzeninize ne kadar erken dönerseniz o kadar iyidir.

Seyahat, hayatın en eğlenceli anlarından biridir. Biraz planlamayla jetlagin sersemletici etkisinden kurtularak seyahatinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!