İsteseniz de Giremeyeceğiniz Sular 0

Yüzme veya sörf insanların tatilde yapmayı en çok sevdikleri aktivitelerdendir. Gerçekten zaman geçirmek için harika yollardır. Ancak, suya atlamadan önce bu suların tehlikelerinin farkında olmak gerekir. Yüzmek için dünyanın en tehlikeli yerlerini öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Tüm dünyada milyonlarca insan plajlara, şelalelere ve nehirlere akın ediyor. Ancak dikkatli olun, cennet gibi gözükse de gördüğünüz her su cennet değildir. Dünya okyanuslarında mevcut 450’den fazla köpek balığı türü bulunmaktadır ve her yıl yaklaşık 200 köpek balığı saldırısı meydana gelmektedir. Bir çok kişinin hayatına mal olmuş başka bir tehlike ise su akıntılarıdır.

Uzakrota.com olarak dünyanın en tehlikeli suları hakkında sizi bilgilendirmek yararlı olacaktır. Bu yerlerden biri için yakın zamanda rezervasyonunuz varsa, planınızı değiştirmek akıllıca olabilir! İşte yüzmenin veya sörfün tavsiye edilmediği ölümcül sular!

Victoria Şelalesi, Zambiya

Victoria Falls

Zambiya’da bulunan Victoria şelalesi güzelliği ile muhteşem bir manzara olmakla birlikte, dünyanın en tehlikeli yerlerinden biridir. Şelalenin kenarında “şeytan havuzu” denilen doğal bir havuz bulunmaktadır. Bu havuz yüzücüler için mükemmel bir yer olmasına rağmen çok tehlikelidir. Kaya bariyerlerin üzerinden kayılması ile meydana gelen kazalarda ölümler meydana gelmiştir.

Nil Nehri, Mısır

Travel-to-Egypt-River-of-Nile-and-Worlds-of-Wonder-Nile-River

Nil nehri Mısır’ın en ünlü nehridir aynı zamanda dünyanın en uzun nehirdir. Nil nehri Kuzeydoğu Afrika’da yer almaktadır. Aynı zamanda dünyanın en tehlikeli su kitlelerinden biridir. Timsah ailesinin en tehlikelileri olarak kabul edilen Nil timsahlarının, 600.000 kadarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu timsahlar her yıl yüzlerce kişinin ölümüne sebep olmaktadırlar. Yassı solucanlar, örümcekler, yılanlar ve sivrisinek gibi diğer organizmalar da bu nehrin habitatında yaşamaktadırlar.

Kivu Gölü, Ruanda

kivu lake

Kivu gölü Afrika’daki en büyük göllerinden biridir. Bu göl Ruanda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti arasındaki sınırda yer almaktadır. Göl sakinleri için önemli bir besin ve gelir kaynağı olan pek çok balık bulundurmaktadır. Ancak, derin suların altında karbondioksit ve metan içeren bir gaz gizlenmektedir. Atmosfere ani bir metan patlamasına neden olabileceği için çok tehlikelidir. Kanıtlar gölün geçmişte ani gaz salınımları yaptığını göstermektedir. Bilim adamları gölün gelecekte ölümcül olabileceğini söylüyor.

Bikini Atoll, Marshall Adaları

Sandy-Island-off-Lighthouse-Reef-Belize

Bikini Atoll çok sayıda deniz canlısını barındırmaktadır ve dalgıçlar için harika bir yer olması ile bilinmektedir. Ancak bu bölge köpek balıkları ve yüksek radyasyon seviyeleri nedeniyle oldukça tehlikelidir. 1944- 1960 yılları arasında nükleer silahlar için bir deneme alanı olarak kullanılmıştır. 1946 ve 1958 yılları arasında, yaklaşık 25 nükleer cihaz Amerika’ da 7 deneme alanında patlatıldı. Adanın radyasyonla kirlenmiş olmasının nedeni budur. Ada şimdilerde güvenli bölge ilan edilmiştir.

Zipolite Plajı, Meksika

A

Bu plaj Meksika’da Oaxaca güney kıyısında San Pedro Pochutla belediyesinde yer almaktadır. Bu plaj Meksika’nın bir kaç çıplak plajından biri olması ve hippi kültürünü koruması nedeniyle bilinmektedir. 1960 ve 1970’lerde ünlü olmuştur. Bu plaj kristal berraklığında suyunun görünümü ve parlak beyaz kumları ile muhteşem görünmektedir. Aynı zamanda ölümcül su akımları ve her yıl bir çok insanın hayatını alması ile bilinmektedir. Ölenlerin bazıları denizde kaybolmuş, bazıları ise derin sulara çekilmiş ve geri gelen dairesel su hareketleri ile cesetleri sahile vurmuştur. Denizden uzak durmanız ve sörf ya da yüzmeden plajın keyfini çıkarmanız tavsiye edilir.

Fraser Adası, Avustralya

Görsel: @Wikimedia
Görsel: @Wikimedia

Fraser Adası Avustralya, Queensland’ın güney kıyısında yer almaktadır. Uzunluğu yaklaşık 150 kilometre ve genişliği yaklaşık 30 kilometre kadardır. Bu ada dünyanın en büyük kum adası olarak bilinmektedir. Ayrıca Queensland’in en büyük adası ve Avustralya’nın en büyük altıncı adasıdır. Fraser Adası doğal güzelliği ve onu çevreleyen suları ile güzel görünüyor olsa da, pek çok denizanası ve köpek balığına ev sahipliği yaptığından, kesinlikle bir yasak bölgedir. Adayı çevreleyen sular aynı zamanda çok güçlü akıntılar taşır. Ada dünyadaki en ölümcül bir kaç örümceğe ve timsaha ev sahipliği yapmaktadır. Bazen insanlara saldırdığı bilinen yaban köpekleri de bulunmaktadır.

Kilauea, Hawaii

mount_kilauea_lava_2

Kilauea, Kauai’nin kuzeydoğu kıyısında bulunan bir kasabadır. Kauai, Havai’nin sekiz adasından biridir. Havai güzel plajları, dalgaları ve hoş bir havası ile bilinir. Ancak pek çok tehlikeyi de barındırmaktadır. Bölgede pek çok aktif volkan bulunmaktadır. Kilauea dağı aktif volkanları nedeniyle çoğunlukla popülerdir. Aktif volkanlar plaja çok yakın olduğu için plaj çok tehlikelidir.

Recife, Brezilya

cartel recife boa viagem beach

1931’den beri 100’den fazla köpek balığı saldırısı olmuş ve 30 ölüm meydana gelmiştir. Bu saldırıların çoğu Brezilya’da idi. Bunların çoğu ise köpek balığı saldırıları ile bilinen bir plajı olan Recife adlı bir kasabada gerçekleşti. Yüzücüler ve sörfçüler ile hareketli bir bölge olmasına rağmen dünyada en çok köpek balığı saldırılarının olduğu ilk 10 yerden biridir. Ayrıca plaj boyunca yüzmenin tehlikelerini anlatan tabelalar bulunmaktadır.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe