İstanbul’un Konaklama Bölgeleri

Dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında İstanbul, her yıl ilk 10’da yer alıyor. Yıllık 10 milyonun üzerinde yurt dışından gelen turiste ek olarak da yerli turistin de gezip görmek için ilk tercihlerinden birisi İstanbul oluyor. Bunun onlarca nedeni var tabii ki. İstanbul’un yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere başkentlik yapması, ekonomik ve ticari olarak Türkiye’nin en önemli şehri oluşu, İstanbul Boğazı, tarihi yarımada ve bunlar gibi ölmeden önce görülmesi gereken çok sayıda yerin İstanbul’da bulunuyor olması; nedenlerden sadece bazıları. Peki İstanbul’a gelenler hangi bölgelerde kalmayı tercih ediyor ve bu tercihlerinde hangi faktörler ön plana çıkıyor?

Istanbul-sultanahmet-ulica

Sultanahmet Bölgesi

Sultanahmet Camisi, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı gibi birçok tarihi nokta birbirlerine sadece yürüme mesafesinde olduğundan dolayı genelde bu bölgeyi ziyaret edecekler Sultanahmet civarında bulunan otellerde kalmayı tercih ediyor. Bu otelleri 3 gruba ayırabiliriz; Sultanahmet’in arka tarafında bulunan oteller, Sultanahmet ile Sirkeci arasında bulunan oteller ve Sultanahmet’in karşısında yani Kapalı Çarşı tarafında bulunan oteller.  En çok otel Sultanahmet’e yürüme mesafesinde olan arka tarafında kalan bölgede var. Four Seasons Sultanahmet Otel, Blue House Hotel gibi ünlü olanların yanı sıra çok sayıda da lüks ve ucuz oteli bu bölgede bulabilirsiniz. Sirkeci tarafına inen yolda ise Yaşmak Sultan gibi nam yapmış yerlerde kalabilirsiniz. Kapalı Çarşı tarafına doğru ise butik oteller bulabilirsiniz. Yine butik oteller için bir başka adres de Sultanahmet ile Çemberlitaş arasıdır.

Sultanahmet’e çok yakın bir otelde kalıyorsanız, transferinizi yaptığınız aracın otelin olduğu bölgeye girmesi bazen sorun olabiliyor. Turizm bölgesi olarak adlandırılan bu bölgeye giriş polis kontrolü ile yapılıyor. Otel rezervasyonunuz sayesinde transfer aracınız ile buraya girebiliyorsunuz. Eğer bir araç kullanmayacaksanız Kabataş –  Zeytinburnu arasında çalışan tramvay buraya ulaşmak için en iyi yöntem. İş çıkış saatlerinde kalabalık olabiliyor. Geliş saatinizi buna göre ayarlayabilirseniz, sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlamış olursunuz.

Sultanahmet civarında çok sayıda restoran ve kafe var. Sadece tarihi yerler değil de gezip görülecek yerler arayanlar için hem caminin arka tarafından sahile hem de Eminönü tarafında sahile doğru alternatif mekanlar var. Balık restoranları ve gözleme yapan yerler de yine burada bulabileceklerinizden.

Sultanahmet ve Ayasofya ile yan yana bir otelde tarih kokusu ile birlikte bir seyahat geçirmek istiyorsanız bu civarda bulunan oteller sizin için ideal.

Talimhane Bölgesi

Taksim Gezi Parkı’nın hemen yanında bulunan Talimhane’de çok sayıda 3, 4 ve 5 yıldızlı otel bulunuyor. Burayı tercih edenler genelde Avrupalı turistler ve Türkiye’de iş toplantıları yapmayı planlayan firmalar. Burada bulunan otellerin bir kısmı iş oteli olarak biliniyor bunun nedeni de hepsinin toplantı salonunun da olması.

Talimhane’yi tercih eden yerli turistlerin en önemli nedeni ise; Taksim ve Beşiktaş bölgesine olan yakınlığı. İstiklal Caddesi’nde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence mekanları bulabilirsiniz. Ayrıca her gün binlerce insan Taksim ve civarında bulunan kafe ve barlarda buluşuyor. Alışveriş açısından da bu civarda bir otelde kalacaklar yürüme mesafesinde çok sayıda alternatife sahip olacaklar.

Atatürk Havalimanı Civarı

Uluslararası uçuşlar gerçekleştiren Atatürk Havalimanı’na yakın bölgelerde de çok sayıda otel var. Avrupa yakasında bulunan bu havalimanı civarında Dünya Ticaret Merkezi ve fuar alanları da bulunduğundan dolayı; İstanbul’a iş ziyareti için gelen yerli ve yabancı turistler yakın otelleri tercih ediyor. Her ne kadar şehri gezmek için uzak bir yer olsa da kısa süreli seyahatlerde sizi İstanbul trafiğinden uzaklaştırdığı için faydalı bir tercih olabilir.

Bakırköy, Ataköy sahil ve havalimanı civarındaki alışveriş merkezlerinde hoş vakit geçirebilirsiniz. Havalimanından Taksim’e 30 dakikada da 1 saatte de gidebilirsiniz; bu trafiğe göre değişen bir süre.

Sabiha Gökçen Havalimanı Civarı

Pendik, Kartal ve Maltepe’de bulunan otel sayısı ve bu otellerin kalitesi çoğu insanı şaşırtıyor. Deniz manzaralı odalara sahip oteller Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan yakınlıklarıyla da tercih sebebi oluyor.

Havalimanı ile Pendik arasında genel tatil zamanları dışında çok trafik olmadığından ve Sabiha Gökçen’in yurt içi seyahatlerde daha ucuz bir alternatif oluşundan dolayı bu oteller de sıklıkla konaklamak için kullanılıyor. Bu bölgede kalacaklar için özellikle sahil şeridinde güzel restoranlar ve harika bir manzara var.

Boğaz Civarı

İstanbul’dan bahsederken İstanbul Boğazı’nı kesinlikle es geçemiyor insan. Avrupa ve Asya kıtalarının birleştiği Marmara Denizi’nin bu özel bölgesinde boğaz manzaralı çok sayıda özel temalı ve 5 yıldızlı otel bulunuyor. Avrupa Yakası’nda Beşiktaş, Ortaköy arasında bulunan oteller ve Anadolu Yakası’nda Üsküdar, Beylerbeyi ve Çengelköy’de bulunan oteller; boğazın keyfini çıkarmak isteyenler için uygun.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!