İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi 2

Dünyanın kültür mozaiği şehirlerinden biri olan İstanbul, tarihi dokusuyla, kültürel mirasıyla, camileriyle, türbeleriyle, müzeleriyle ve eşsiz manzarası ile kendisine hayran bırakır. Gezmeye doyamayıp daha uzun süre kalmak isteyebileceğiniz eşsiz bir şehirdir İstanbul.

Tüm güzellikleriyle, İstanbul’da gezilecek yerler arasında binlerce yer bulunuyor. Tabi normal bir İstanbul seyahati için seçilmiş en güzel yerlerden olan 101 eşsiz yeri, İstanbul’da gezilecek yerler, tam 101 yer yazımızda bulabilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Fakat genel olarak 4-5 günlük bir gezi planı için bu listeden seçim yapabilirsiniz.

İstanbul’da gezilmesi gereken yüzlerce yer bulunmakta. Bunların birçoğu Avrupa Yakası’nda bulunuyor olsa da Anadolu Yakası’nda da gezilecek birçok yer bulmak mümkün. Tabi kısa süreliğine İstanbul’u ziyaret ediyorsanız Avrupa Yakası’nda konaklayarak şehirdeki en önemli turistik yerlere kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’u daha önce ziyaret ettiyseniz ve daha detaylı bir gezilecek listesi arıyorsanız da aradığınızı bu yazıda fazlasıyla bulabilirsiniz. İstanbul’da birçok turistin henüz keşfetmediği saklı cennet köşeleri bulunmakta. Bunların birçoğuna toplu taşıma araçları ile gidebiliyor olmanız ise, oldukça iyi. Bunun yanında eğer araç kiralayacak olursanız İstanbul’u çok daha kolay keşfedebilirsiniz. Fakat İstanbul’da trafik tam bir facia olduğundan dolayı otobüs ve metroları kullanmanızda yarar var. Bunun için de mavi kart alarak şehirdeki birçok yere çok kolay ve uygun bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un hemen hemen tüm müzeleri ücrete tabi. Eğer müzelere ilginiz var ve eşsiz bir müze deneyimi yaşamak istiyorsanız da mutlaka müzekart alın derim. Bu müzekart ile birçok müzeye ücretsiz girebileceğiniz gibi bilet almak için uzun kuyruklara girmenize de gerek kalmıyor.

Özellikle Ayasofya Müzesi ve Yerebatan sarnıcı gibi şehrin önde gelen turistik yerlerini ziyaret için mutlaka müzekart kullanın derim. Gayet uygun olan müzekartlara ödediğiniz ücreti 1-2 müzeden sonra karşılayabiliyorsunuz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar listesinin başlıcaları ise ;

 • Balat’ı keşfedin. Eşsiz tarihi evleriyle ve renkli yaşamı ile dizilere bile konu olmuş bu mahalle İstanbul’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almakta.
 • Sultan Ahmet Camii’ni görün. Eşsiz ve görkemli yapısı ile İstanbul’da görülmesi gereken en önemli yerlerden.
 • Ayasofya Müzesi’ne göz atın. İstanbul’da gezilmesi gereken en önemli müzelerden biri olan Ayasofya’ya hayran kalacaksınız.
 • Moda İskelesinde kahvenizi yudumlayın. Farklı bir atmosfer arıyorsanız bu iskeleye de göz atmanızda yarar var.
 • Galata Kulesi’ne çıkın. İstanbul’u 360 derece görmek istiyorsanız bu kulede aradığınızı bulabilirsiniz.
 • Kız Kulesi’nde tarihi hissedin. İstanbul’un olmazsa olmazlarından olan bu kuleyi kaçırmayın.
 • Topkapı ve Dolmabahçe Sarayı’nı ziyaret edin. İstanbul’un en önemli ve en güzel saraylarından olan bu iki sarayı da İstanbul’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.
 • Galata Köprüsü’nde balık yiyin. Eminönü de balık için ideal adreslerden fakat denize nazır uygun mekanlarda balık yemeyi planlıyorsanız bu köprüyü kullanabilirsiniz.
 • Eminönü’nde manzaranın keyfini çıkarın
 • Gülhane Parkı’nda nefes alın. İstanbul’da en önemli gezilecek yerler arasında olan bu parkı mutlaka görün.
 • İstiklal Caddesi’nden bir şeyler alın. Tarihi tramvaya binmeden de dönmeyin.
 • Yerebatan Sarnıcı’nı da görün
 • Kapalı ve Mısır Çarşı adlı çarşılara göz atın.
 • Kasırları ziyaret edin. Kahvaltı için ideal yerlerdir.
 • Ve en önemlisi adalarda fayton keyfi yapın.

Bu listeye daha birçok yer ve yapılacak şeyler eklemek mümkün. Fakat 4-5 tam günlük İstanbul’u tam anlamıyla gezmek istiyorsanız da, en azından 1 haftanızı bu şehir için ayırın. Hatta fırsatınız varsa daha uzun süre kalın. Bu şehir sizi sıkmayacak, sizi bambaşka diyarlara götürecektir.

İstanbul hakkında daha geniş ve detaylı bilgiyi, fotoğrafları ve hikayelere göz atmak için Gezi Rehberi adlı sayfamızdan tüm İstanbul yazılarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da konaklama için de seçim yapmak oldukça önemli. Özellikle yaz sezonunda konaklama ücretleri süper pahalı olabilmekte. Bu yüzden de İstanbul’da konaklama için de bir hayli araştırma yapmak gerekiyor. Özellikle İstanbul’da gezilecek yerlerin toplandığı Eminönü ve Sultanahmet çevresinde konaklamayı planlıyorsanız biraz daha erken rezervasyon yapmakta yarar var.

İstanbul’u tam anlamıyla gezmeyi planlıyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, yukarıdaki belirttiğimiz linkten direkt olarak İstanbul’da gezilecek yerler listesine gidebilir ve şehirde bulunan en önemli yerleri sırasıyla gezebilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.