Issık Gölü sezonu açtı

Kırgızistan’da Tanrı Dağları’nda bulunan ve halk arasında “inci” olarak adlandırılan Issık Göl’ü turizm sezonuna merhaba dedi.

Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Issık Göl Eyalet Valiliği ile ortaklaşa Çolpon-Ata kentinde 14. Turizm Fuarı düzenlendi. Fuarın açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Gulnara Asımbekova, Issık Göl’ün yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya hazır olduğunu, bunun için her türlü hazırlıkların yapıldığını söyledi. Asımbekova, ülkede istikrarın sağlanmasıyla birlikte bu yıl tatil sezonundan umutlu olduklarını belirtti.
Issık Göl Eyaleti Valisi Mirbek Asanakunov, eyalette tatil sezonunun başarılı geçmesi için gerekli görülen önlemlerin alındığını ve göl etrafında bulunan 200’den fazla işletmenin konuklarını ağırlamaya hazır olduğunu ifade etti. Kent merkezlerinde ve sahillerde güvenlik tedbirlerin alınacağını söyleyen Asanakulov, tüm ilgili kurumlar ile işbirliği içinde olduklarını kaydetti.

Fuara katılan Turkuvaz şirketinin Kazakistan bürosu yetkilisi Hüseyin Tanal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Issık Göl’deki fuara katıldıklarını ve ürünlerin satılması için burada bir kaç otelle anlaştıklarını belirtti. Bu bölgede turizm sektörüne katkıda bulunacaklarını düşündüğünü dile getiren Tanal, fuarın çok canlı ve hareketli geçtiğini ifade etti.

Tanal, Issık Göl’ün inanılmaz bir doğası olduğunun altını çizerken, “Keşke, Türkiye çok yakın bir mesafede olsa da Türkler de bölgeye tatile gelebilse. Biz burada iki gün kalacağız. Olabildiğince tadını çıkaracağız. Sabahları göl sahilinde yürüyüş yapıyoruz. Yemekler çok güzel, insanlar çok yakın. Türkçe anlaşmak son derece kolay. Şirket olarak burada çok mutluyuz” diye konuştu.

Fuarın ardından düzenlenen ortak basın toplantıda, hükümet ve yerel yetkililer gazetecilerin sorularını yanıtladı. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Başbakanlık Turizm Birimi yetkilisi Bakıt Temirbayev, Kırgızistan’a 2011 yılında 3 milyon yabancının geldiğini ancak yaklaşık bir milyon kişinin turistik yerleri ziyaret ettiğini söyledi. Temirbayev, Issık Göl’e gelen turistlerin yüzde 96’sının komşu ülkeler Kazakistan, Özbekistan ile Rusya’dan olduğunu hatırlattı.

Kaynak: AA

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!