Hollanda’daki Tüm Trenler Rüzgar Enerjisiyle Çalışacak!

Hollandalı enerji firmaları ENECO ve VIVENS raylı ulaşım şirketleri ile geleceğin ulaşımını şekillendirecek harika bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma ile Hollanda’daki bütün trenler birkaç yıl içinde tamamen rüzgar enerjisi ile çalışacak. Anlaşma ile 2018 yılına kadar Hollanda’daki trenlerin yüzde yüz geçişin tamamlanması beklenirken söz konusu anlaşma şimdiden bütün dünyayı heyecanlandırdı.

ohj-101

Günde 1.2 milyon yolcu taşıyan Hollanda demiryolu ağı için gerekli rüzgar enerjisi Hollanda’dan, Belçika’dan ve bazı İskandinavya ülkelerinden gelecek. Böylece Avrupa ülkelerinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını ciddi oranda artıracağı düşünülen proje önemli bir örnek teşkil edecek.

Uluslararası Enerji Konseyi’ne göre 2000 yılından bu yana karaya kurulu rüzgar enerjisi sistemlerinin sayısı her yıl yüzde 24 oranında artış göstermekte. Konseyin tahminlerine göre eğer hükümetler planlara sadık kalırsa rüzgar enerjisi dünya genelinde üretilen enerjinin yüzde 18’ini karşılayabilecek. Böylece barajların sular altında bıraktığı yerleri artık görmeyeceğiz. Umarız bu enerji şekli ülkemizde de gelişir ve HES gibi doğa katliamı yapacak projeleri artık görmeyiz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!