Havayollarının Açığından Ucuz Uçak Bileti Bulan Site: Skiplagged

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da açılan bir dava “gizli şehir biletleme” (hidden city ticketing) diye bir konsepti öğrenmemizi sağladı. Ucuz uçak bileti bulmayı sağlayan sitelerden biri olan Skiplagged.com adlı siteye Amerikalı havayolu şirketi United Airlines ve online turizm acentası Orbitz dava açınca, bir anda bu konsept birçokları tarafından fark edildi.

image3

Skiplagged Nasıl Ucuz Uçak Bileti Buluyor?

Aslında Skiplagged, ucuz uçak bileti arayan havayolu yolcularına havayollarının bir açığından faydalanarak ucuz uçak bileti buluyor. Havayolları uçak bileti fiyatlaması yaparken bazen karlılık adına ilk bakışta çok da mantıklı gelmeyen yöntemler kullanabiliyor. Örneğin Boston’dan San Francisco’ya uçacaksınız, bileti direk bu şekilde almak çok mantıklı gözükebilir. Ancak Boston’dan Seattle’a San Francisco aktarmalı bir bilet ilk biletten çok daha ucuz olabiliyor. Bu yüzden ikinci bileti daha ucuza alıp ikinci uçuşu gerçekleştirmiyorsunuz. İşte bu yönteme “gizli şehir biletleme” deniyor. Çünkü bileti aldığınız havayolu sizi Boston’dan Seattle’a uçacak sanırken siz aslında San Francisco’da yolculuğunuza son veriyorsunuz. İşte Skiplagged size bu tür biletler buluyor.

Bu tür filmler sadece Amerika’da olur dediğinizi duyar gibiyim. Ancak emin olun sadece Amerika’da değil Türkiye’de oluyor. Geçtiğimiz aylarda çok sık seyahat eden gazeteci arkadaşlarımdan Kemalettin Bulamacı Türk Hava Yolları’nın (THY) böyle bir biletini yakalamış ve Twitter’dan benimle de paylaşmıştı. THY’nin web sitesinden İstanbul’dan Sao Paolo’ya direkt uçuş bakanlar 940 Euro’ya bilet bulurken, Roma üzerinden İstanbul aktarmalı Sao Paolo’ya bilet bakan biri ise 618 Euro’ya ucuz uçak bileti bulabiliyor.

ucuz uçak bileti thy istanbul sao paolo direkt

ucuz uçak bileti thy roma istanbul sao paolo

Bu Saçma Durum Nasıl Oluşuyor?

Havayolları uçak biletlerini fiyatlarken direkt uçuşları genellikle daha pahalı fiyatlamaya çalışıyor. Zira bu biletler potansiyel business bilet olarak görülüyor. İş için seyahat edenler genellikle aktarmalı uçuşlardan kaçıyor. Doğal olarak bu biletler potansiyel alıcı düşünülerek daha pahalı fiyatlanıyor. Doğal olarak bazı şehirleri önemli hub olarak kullanan havayolları bu mantık nedeniyle bu hublardan aktarma yaparken bilet fiyatlarında bu tür dengesizlikler yaşanabiliyor.

Hava Yolları Skiplagged’e Sadece Ucuz Uçak Bileti Buluyor Diye mi Kızıyor?

Aslında havayolları için Skiplagged’in bulduğu ucuz uçak biletleri ciddi bir gelir kaybına neden oluyor. Bu hem pahalı biletlerin satılmasına engel olduğu gibi, havayollarının yolculuğa devam etmeyi düşünmeyen yolcular için uçağı bekletmesine neden oluyor. Hal böyle olunca uçakların rötar yapmasına ve bu rötarlardan dolayı cezai yaptırımlara maruz kalmasına neden oluyor.

Hava Yolları Bu Ucuz Uçak Bileti Yönteminin Önüne Nasıl Geçmeyi Düşünüyor?

Havayolları ucuz uçak bileti uygulaması Skiplagged’e kayıplarını karşılaması için dava açmış durumda. Ancak bu seyahatseverleri engellemeye yetecek bir önlem değil. Amerika’da bazı havayolları bu şekilde birkaç defa seyahat eden mil kartı müşterilerinin hesaplarını kapatarak onları engellemeyi hedefliyor. Malum sık uçan mil müşterileri kazandıkları milleri kaybetmekten pek hoşlanmıyor. Ancak mil programlarını sıkça kullanmayan havayolu yolcuları için bu yöntem ucuz uçak bileti almak için havayollarını kandırmanın önüne geçemeyecek. Üstelik sadık müşterilerini cezalandırırken sadık olmayanları cezalandırmamış olacaklar. Uzun vadede bu da havayolları için en değerli müşterilerini kaybetmeye neden olacak. Açıkçası mil programı üyeliğimi iptal eden havayolundan bir daha uçak bileti alır mıyım? Mecbur kalmadığım sürece hayır.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Ben de Bangkok bileti bakarken, 1000.-USD’lik bileti, seyahati Londra’dan başlatarak alırsam 800.-USD’ye geldiğini görmüştüm ama uçağa binemeyeceğimi düşünüp almamıştım. Bir demekte yarar var sanırım. 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!