Havaalanlarında Oluşan Taksi Sırasına Cep Telefonları Yetişti 0

Havaalanlarının en korkutucu kısmı aslında içerideki değil dışarıdaki sıralardır, hele de sizi bekleyen birisi yoksa. Taksi sırası alır başını gider ve taksiler yetersiz kalır. Bu soruna bir çözüm arayan BlipSystems şirketi çözümü beacon teknolojisinde (düşük enerjili Bluetooth) buldu.

Havaalanları, uzun süreli taksi beklenen kuyrukların  idare edilmesi ve iyileştirmesi için yol gösterici teknolojilere bir alternatif daha kullanıyor.

Yolcu akışını planlamak ve taksilere olan talebe uygun olarak taksi sağlamak için hala cep telefonları kullanırken, New York JFK, San Diego ve Brüksel Havaalanları, yolcuların telefonlarına indirmelerini gerektirecek mobil uygulama şeklindeki yol gösterici servislere farklı bir yaklaşım sergiliyor.

Wifi bağlantısı kullanan ya da Bluetooth özelliği aktif olan herhangi bir yolcu cep telefonu otomatik olarak izlenebiliyor. Böylece, havaalanı çalışanları hareketleri ve meşgul zaman dilimlerini gözlemleyip sonrasında buna göre hareket edebiliyorlar

Danimarkalı bir şirket tarafından geliştirilen BlipTrack olarak bilinen bu platform, San Diego’da ulaşım araçlarının bekleme süresiyle ilgili yolculardan alınan şikayetlerden sonra kurulmuş.

Bu sistem temelde; taksi ve servis bekleme sürelerini yönetebilmek için hem gerçek süreyi hem de tarihi bekleme süresi verisini kullanarak, havaalanlarının taksileri de içine alan kaynakları sıkışma noktalarına ve havaalanı çevresindeki sorunlara bölüştürmesinin daha iyi yönetilmesini sağlıyor.

Blip’e göre iBeacon‘lar penetrasyon hızlarının %1 olması halinde (onların sistemlerinde bu oran %40) uygulama indirme gereklilikleri yüzünden mobil takip kullanımında bir hayli kullanışsız. Örneğin; San Diego Havaalanındaki, sıra 10 dakikayı aştıktan sonra otomatik olarak taksi gönderme sistemini arayarak ya da daha fazla görevli göndererek problem oluşturan taksi sıralarını çözmek için çalışmaya başlıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe