Hamilelikte Seyahat: Seyahat Acentaları İçin Tavsiyeler 0

Rezervasyon Gerçekleştirmeden Önce

Çoğu havayolu şirketi anne adaylarının bebekleri 36 haftalık oluncaya kadar (ki bu tek bebek için olan süre, ikizler içinse bu süre 32 hafta) uçmasına izin veriyor. Bu nedenle, uçuş rezervasyonu yapmadan önce herhangi bir rahatsızlık yaşamalarından kaçınmak üzere, anne adaylarının kaç haftalık hamile olduğunu öğrenmek çok önemli. Umuyoruz ki kendileri sizi bu konuda bilgilendireceklerdir; fakat eğer bunu yapmazlarsa çok dikkatli bir şekilde bu bilgiyi öğrenmeniz gerekiyor.

Belge

Anne adaylarına doktorlarından ya da bir ebe hemşireden uçuş yapacakları zaman en azından 28 haftalık hamile olduklarına dair imzalı bir belge almalarını tavsiye etmelisiniz, bu belge hamileliklerinin son gününü göstermeli, anne adayının uçak seyahati gerçekleştirmesinin güvenli olduğunu ve doğum yapma olasılığının düşük olduğunu teyit etmeli, kullandıkları herhangi bir ilaç ve komplikasyon riski varsa bunlar da bulunmalı. Ayrıca hamilelik süreçleriyle ilgili kayıtlarını, tıbbi kayıtlarını, sigorta dokümanlarını ve eğer varsa uçuş esnasında bulundurmaları gereken ilaçlarının listesini de yanlarında tutmalarını tavsiye edin.

Yolcunun, örneğin; doğum esnasındaki tıbbi bakımını, bebeğin tıbbi bakımını, eğer kişi doğum yaparsa dönüş yolculuğu için değişiklik maliyetleri gibi önemli olasılıkları kapsayan bir sigortasının olmasını da sağlamanız çok önemli. Bazı yıllık poliçeler zaten bu tür kapsamlara sahip olabilir; fakat kontrolünü gerçekleştirmek her zaman en iyisidir. Eğer yolcu Avrupa’ya seyahat ediyorsa, ücretsiz olarak Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) veya düşük maliyetli sağlık hizmeti almalı.

Kabin

Daha fazla bacak genişliği imkanı ya da uçak içerisinde gezinmek için alan sunma imkanı varsa bu derin ven trombozunu da önlemeye yardımcı olur. Hamileler daha yüksek derin ven trombozu riskiyle karşı karşıyadır ve bu uçak yolculuğu esnasında yükselir. Mümkün olduğunca yürüyüş yapabileceklerinden ve her 20 dakikada bir koltuklarında egzersiz yapabilceklerinden emin olmalısınız, onları, doktorları tarafından sağlanabilecek elastik kompresyon çorapları hakkında da bilgilendirebilirsiniz ve belki heparin iğnesi de vurulmaları gerekebilir. Eğer uçakta öncelikli koltuk rezervasyonu gerçekleştirilemiyorsa, check-in’lerini mümkün olduğunca çabuk yaparak iyi bir koltuğa oturmalarını garantilemeleri tavsiyesini verin.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe