Haftasonu Çanakkale

Çanakkale, Tarihi dokusu ve yazlık bölgeleri ile en çok ziyaretçi çeken şehirlerin başında gelmektedir. Bu nedenle de haftasonu tatilinde araba ile gezilecek yerler arasında Çanakkale oldukça mantıklı bir alternatif. İstanbul’dan yalnızca 4 saat gibi kısa bir sürede şehre ulaşmak mümkün.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda; sırasıyla Kilit bahir kalesini, Mecidiye Tabyalarını, Seyit Onbaşı Anıtını, Şahin dere Şehitliğini, Şehitler Abidesini, Morto Koyunu, Seddülbahir kalesini, Yahya Çavuş Şehitliğini, Ertuğrul Koyumu ve Alçı tepe Köyünü gezip gördükten sonra; savaşı daha iyi anlayabilmemizi sağlayacak ve yalnızca rezervasyonla girişine izin verilen Kaba tepe Tanıtma Müzesi ve Simülasyon merkezini ziyaret edebilirsiniz. Anzak siperlerinde kısa bir yürüyüşten sonra efsanevi 57. Alay Şehitliğini ve Conkbayırında; Atatürk’ün saatinden vurulduğu yeri de gezerek yarım ada turunu tamamlayabilirsiniz.

Truva Atını da Mutlaka Görmelisiniz.

Kordon’da yürümeye devam ettiğinizde bu sefer de karşınıza meşhur Truva Atı çıkıyor. Bu at tabiki de gerçek at değil. Eric Bana ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı Truva Filmi’nde kullanılan at burada sergileniyor.

Ya Aynalı Çarşı

Şehre gelip de meşhur Çanakkale Türküsü‘nde adı geçen Aynalı Çarşı’yı görmemek olmaz.

“Çanakkale içinde vurdular beni
Ölmeden mezara koydular beni
Of gençliğime eyvah

Çanakkale içinde aynalı çarşı
Ana ben gidiyom düşmana karşı
Of gençliğim eyvah”

Çanakkale’de Nerede Kalınır?

Çanakkale tatilinizde konaklamanız için en ideal otel tavsiyeleri arasında, bütçenize ve zevkinize göre uygun olanı bulabilirsiniz.

Çanakkale Otelleri: Şehirde otellerin önemli bir kısmı Kordon ve çevresinde kümelenmiş. Ancak otomobille gidiyorsanız şehrin merkezinde otopark büyük bir sıkıntı ve otellerin çoğunun kendi otoparkı olmadığını göreceksiniz.

İskelede bulunan Helen Hotel, Arthur Hotel, Büyük Truva Oteli, Akol Hotel ve Limanı Hotel bizce en iyi hizmet veren ve güler yüzlü personele sahip otellerdir.

Görsel: Anzac Hotel

Assos: Eğer Denize Sıfır Otellerde kalmak istiyorsanız Assos’a gelerek şehrin bunaltıcı havasından ve karmaşasından uzak çok keyifli bir konaklama ve tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Adalar: Biraz daha gözlerden uzak ve sakin bir tatil yapmayı planlıyorsanız Çanakkale’den kısa bir feribot yolculuğu ile gidebileceğiniz Gökçeada ve Bozcaada’yı tercih edebilirsiniz.

Çanakkale’ye Ne Zaman Gidilir?

Çanakkale bulunduğu konumundan dolayı geçiş iklimi etkisi altındadır. Akdeniz ve Karadeniz iklim özelliklerinin etki ettiği şehrin genel havası ılıman olarak değerlendirilmektedir. Tarih ve kültür turizmi için çok fazla sıcak veya soğuk olmayan dönemleri tercih edebileceğiniz gibi, deniz ve güneş turizmi için yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Yıllık ortalama sıcaklık 14,7 derece olan Çanakkale, deniz taraflarında kalan kısımlarında sert esen rüzgarlara gebe iken, yaz aylarının gelmesi ile 40 derecelere kadar ulaşan kavucuru sıcaklık değerlerine sahiptir.

Çanakkale’de Havalimanından Ulaşım

Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine, belediyeye ait halk otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Çanakkale Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki uzaklık 5 km’dir ve yolculuğunuz yaklaşık 20 dakika sürer.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!