Güney Amerika’da Şarap Yolculuğu -1 Şili

Güney Amerika dendiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan Şili; 20. yüzyılın son 10 yılı itibariyle şarap üretimi konusunda dünya piyasasında söz sahibi oldu diyebiliriz. Aslında Şili’deki şarap üretimi tarihi 16. yüzyılın ortalarında, İspanyolların Güney Amerika’ya yerleşmesiyle başlıyor. Ancak 1980′li yıllara kadar Şili’deki şaraplar ortalama seviyenin üzerine çıkamamış. Şarap üretim tekniklerinin modern teknolojiyi yakalamasıyla birlikte 1995’te 12 olan şarap üretim merkezlerinin sayısı 2005’te 70’e çıkarak dünya pazarında büyük bir pay sahibi oldu.

Şili şarap bölgelerinin coğrafi özellikleri bu toprakları daha kıymetli kılmış: Batıda her daim etkisini hissettiren Pasifik Okyanusu, Ant Dağları’nın iklimi, güneyde Patagonya’nın buzullarının bağ hastalıklarını önleyici etkileriyle sonucu adeta bir ada gibi korunan ama hem deniz hem karasal iklim barındırması. Toplam 13 şarap bölgesi bulunan Şili’de ağırlıklı olarak Cabernet Sauvignon, Merlot,  Carménère ve Shiraz üzümleri ekili. Şili’de şarap üretim kalitesi arttıkça; arazilerin eşsiz güzelliği Bağ evlerinin sayısına büyük etki etmiş. Şarap bağları arasında gezip, şarap tadımları yaptıktan sonra konaklamak isteyeceğiniz Şarap Otelleri’ni hazırladık:

1-      Lapostolle Residence

lapostolle

Colchagua Bölgesi’nde Apalta Vadisi’nde yer alan Lapostolle Residence; Clos Apalta bağlarının arasında yer alıyor. Apalta bağları ve yüksek dağlarla çevrili bir arazide yer alan bağ evi; tasarımı ve manzarası ile doğanın tadını çıkarmak için harika bir lokasyon. 4 süitten olulan bağ evinin her odası Apalta bağlarında ekili olan üzümlerin isimlerini taşıyor. Doğanın canlı renkleri ile naif bir stille dekore edilen odaların her birinin kendine ait özel bahçesi bulunuyor. Yüksek ahşap tavanlarından, pencerenize düşen bağ görüntüleriyle bağ oteli hakkını veriyor.

2-      Vina VIK

Vik Vina hotel.jpg

Millahue Vadisi,  Colchagua Bölgesi’nin özel bağcılık arazilerinden sadece bir tanesi. Andes Dağları’nın pitoresk manzarasıyla güne uyanıp, gece gökyüzünde parlayan yıldızlarla birlikte uyuduğunuz Vina VIK otel; yapay gölü, sonsuzluğa uzanan bağlarıyla doğa cenneti. Modern mimari hatlara sahip Cabin VIK ise ahşap silindiri andıran tasarımıyla dikkat çekiyor. Manzaraya karşı yer alan geniş verandaları, minimal oda dekorasyonları ile tüm ilgiyi bağ evinde toplamak yerine arazi merkez noktasına konulmuş.

3-      Vina Casa Silva Hotel

casa silva

Colchagua Bölgesi’ndeki bir diğer bağ evi ise Santa Cruz’da yer alan Hotel TerraViña. Andes Dağları’nın heybetli görüntüsü TerraViña’da arka planınızı oluştururken, bir tarafınızı da üzüm bağları sarmalıyor. Geleneksel bağ evi tasarımıyla TerraViña; lüksü, şıklığı, yaratıcı stili bir arada sunuyor. Geniş pencereleri bağ manzarasını odanıza davet ediyor. Laura Hartwig Şarapçılık ve Vino Bello restoranın da yer aldığı arazi gurme tadımları, şarap tadımları ve özel bağ yürüyüşleri için harika.

4-      Tabonkö Guesthouse & Wine Spa 

Tabonko GuesthouseTabonkö; Şili’nin bir diğer şarap bölgesi Maule’de; Loncomilla Vadisi’nin kalbinde konumlanmış. Adını şifalı maden sularından alan Tabonkö Guesthouse & Wine Spa; yaratıcı dış mimarisiyle geleneksel bağ evi anlayışından uzaklaşıyor. Bina köşelerinde yer alan meşe fıçı kabartmaları, kızıl renkteki cephesiyle yemyeşil araziye canlılık katıyor. Küçük göletine bakan odaları oldukça sade dekore edilmiş. Bahçesinde puduların, alpakaların ve nuduların dolaştığı Tabonkö’de toplam 15 oda bulunuyor. Yerel lezzetlerin sunulduğu La Cava Francisco Restaurant, Şarap ve Spa tedavileri de bu doğa seyahatini tamamlıyor.

5 – Matetic Guest House & Vineyards

La-Casona-Matetic (2144 x 1424)

Matetic Vineyards is located in Rosario Vadisi’nde yer alan La Casona Bağ Evi, Matetic Bağlarıyla aynı arazide bulunuyor. Şili’nin önemli şarap bölgesi Casablanca’nın tüm iklim ve toprak özellikleriyle zenginleşen Matetic Bağlarının ortasındaki bağ evinin 7 odası bulunuyor. Aristokrat izleri taşıyan meşe mobilyaları, kadife perdeleri ve duvarları süsleyen yağlı boya tablolarıyla şıklığı ön planda tutuyor. Oval çatılı şaraphanesi; gümüş servisleri, şık avizeleriyle romantik bir atmosferi olan restoranıyla Matetic La Casona sofistike ruhunu yansıtıyor.

6 – Viña La Playa Winery & Hotel  

vina la playa

Şili’de şarapçılığın en önemli duraklarından olan Colchagua Bölgesi’nde, Santa Cruz’da bulunan bir diğer bağ evi: Viña La Playa. Tinguiririca nehri kıyısında uzanan La Playa bağları; doğanın elementlerinden bir mucize yaratıyor. Bu mucizeye tanıklık etmek isteyenleri de Vina La Playa Bağ Evi’nde ağırlıyor. Klasik çiftlik evi tarzı ile dekore edilen otel zarif ve sade tasarım odalarıyla gösterişten uzak bir doğa seyahati vaad ediyor. Geniş arazisinde yüzmeden tenise, binicilikten kanoya uzanan aktivite seçenekleri, şık yemek salonu ve şaraplarıyla birleşince gerçek bir Şili rüyası ortaya çıkıyor.

Kaynak: Jabiroo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!