Google Street View ile Gezilecek En İyi 10 Yer 0

Google Haritalar’da Street View’ı kullanarak 360 derecelik görüntülerle dünyanın önemli noktalarını keşfedebilir, doğa harikalarını görebilir ve müzelerin, arenaların, restoranların ve küçük işletmelerin içine girebilirsiniz. Google’ın Street View kameraları dünyanın birçok inanılmaz bölgesinden geçti. Bunların en iyilerini sizin de görmeniz için listeledik.

10 – Hayvanat Bahçeleri

Hayvanat-Bahçeleri-630x287

Street View dünya çapında 20 hayvanat bahçesi ve vahşi yaşam parkından alınan panoramik görüntüleri izleyicilere sunuyor. Bunlar arasında 3.700’den fazla nadir ve soyu tükenmekte olan hayvana ev sahipliği yapan 100 hektarlık  San Diego Hayvanat Bahçesi, siyah beyaz ve kızıl panda türlerini görebileceğiniz Chengdu Dev Panda Üreme Araştırmaları Üssü ve Sydney’deki harika Taronga Hayvanat Bahçesi var.

9 – Büyük Kanyon

Büyük-Kanyon-630x280

Google Trekker kullanan yürüyüşçülerin sırt çantalarına taktıkları fotoğraf makineleri yardımıyla çekilen 9.500’den fazla fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan Büyük Kanyon turu gerçekten nefes kesici, Kanyon’un 446 km’lik güney yakasındaki Bright Angel Yolu’nu izleyebilir, Colorado Nehri üzerinde köprüden geçebilir, 1200 m çapındaki ve 170 m derinliğindeki inanılmaz meteor kraterini görebilirsiniz.

8 – Dünyanın En Yüksek Binası

Burj-630x279

Yükseklik korkunuz veya vertigonuz varsa sizi Dubai’deki Burj Khalifa binasına götüren Street View turundan sakınmanız iyi olabilir. Bu karede dünyanın en yüksek binasının 73. katındaki pencere yıkama asansörünün üzerinden çekilmiş bir açıdan bakıyoruz ki aslında bu, 828 metrelik binanın daha yarısında olduğumuz anlamına geliyor. Bu nedenle buradan yukarı doğru bakmak da aşağı kadar başınızı döndürebilir.

7 – En Yüksek Dağlar

En-Yüksek-Dağlar-630x287

Dünyanın En Yüksek Tepeleri adlı koleksiyon sizi neredeyse atmosferin sınırlarına götürüyor. Everets’in, Elbrus ve Uhuru’nun, Klimanjaro’ya hâkim Lav Kulesi’nin engebeli yapısını da inceleyebileceğiniz örneklerin bulunduğu en ünlü dağların, buzdağlarının ve zirvelerin 360 derece çekilmiş görüntülerini izleyebilirsiniz. Görsellerde bulunan ön plandaki çadırlar da bir bakıma boyutlar konusunda izleyicilere yardımcı oluyor.

6 – Niagara Şelalesi

Niegara-Şelalesi-630x294

Niagara Şelalesi’nin Street View panoraması, size bir taşla iki kuş vurarak iki farklı güzelliği tek seferde görebilmenizi sağlıyor. Neredeyse suyun köpüklerini yüzünüzde hissedebileceğiniz nitelikte şelale manzarasının yanı sıra görseli çevirdiğinizde turistlerin gerisinde 160 metrelik Skylon Kulesi’ni de görebilirsiniz.

5 – Google Veri Merkezi

Google-Veri-Merkezi-630x280

Google’da perde arkasında neler olduğunu merak ediyorsanız Nort Calorina Veri Merkezi’ndeki sanal tura katılın. İşitme kaybı uyarıları ve duvarlardaki kulaklık simgeleri malzeme odalarının oldukça gürültülü olduğu izlenimi veriyor ama çalışanlara elektrogitarlarını getirme özgürlüğü verilmesi ve rahatlamaları için oyun odalarının da bulunduğunu görmek güzel. Google’a ait bir yerde sürprizlerle karşılaşmakta kaçınılmaz: Dikkat ederseniz Pegman, Stromtrooper ve Android robotu şeklinde giyinmiş çalışanları görebilirsiniz.

4 – CERN Laboratuvarı

CERN-Laboratuvarı-630x296

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi veya daha iyi adıyla bilinen CERN geçen yıl kapılarını Street View kameralarına açtı. Artık dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarını gezebilirsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde renkli geçen bu turda Cenevre’nin banliyölerinin derinliklerindeki yer altı tünellerine giderek Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’na yakından bakabiliyorsunuz.

3 – Galapagos Adaları

Galapagos-Adaları-630x273

Galapagos Adaları’ndaki benzersiz bitki ve hayvanları inceleyerek Charles Darwin’in adımlarını izleyebilirsiniz. Dost canlısı denizaslanlarıyla yüzebilir, mavi ayaklı sümsük kuşlarını gizlice izleyebilir, dev kaplumbağaları gözlemleyip korkutucu Gözyaşı Duvarı’nı izleyebilirsiniz. Google, Street View kâşiflerini, gözlemlerini Darwin For a Day sitesinde (www.darwinforaday.org) anlatmaya da davet ediyor.

2 – UNESCO Dünya Mirası Varlıkları

UNESCO-Dünya-Mirası-Varlıkları-630x288

Street View’in UNESCO Dünya Mirası koleksiyonu, Stonehenge’dan Hiroşima Barış Anıtı’na uzanan birçok anıt, tapınak ve tarihi yapıyı tarayıcınıza getiriyor. Her bölgeyi tüm açılardan göremeseniz de izlediğiniz şeylerdeki detaylara hayran kalacak kadar onlara yaklaşabiliyorsunuz. Üstelik bunu yaparken telaşlı kalabalığı da ittirerek geçmeye çalışmanıza, kuyruklara girmenize gerek kalmıyor.

1 – Kennedy Uzay Merkezi

Kennedy-Uzay-Merkezi-630x280

Uzay araştırmalarıyla ilgileniyorsanız NASA’nın Kennedy Uzak Merkezi turunun bu dünyanın ötesinde olduğunu fark edeceksiniz. Roket fırlatma rampasının üzerine çıkabilir, Evdeavour ve Atlantis mekiklerinin etrafında dolaşabilir, 1971’de Ay’ın yüzeyine inen küçük Apollo Kumanda Modülü’nün içine göz atabilirsiniz. Hatta sizin halkın asla giremeyeceği alanlara girerek geyik yapan NASA elemanlarını da yakalayabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.