Google ile St. Paul Katedrali’nin Detaylarını İnceleyebilirsiniz 0

Google gigapiksel kamera ile Büyük Londra Yangını`ndan sonra inşa edilen St. Paul`ün en güzel görüntülerini turistlere sunuyor.

QuireCeiling-Detail002
Görsel: Google Maps

1708`de inşa edilen katedral, 1962`ye kadar Londra`daki en yüksek bina idi. Bu yeni proje, Google`ın kültürel enstitüsü tarafından yürütülüyor ve Dünya`nın eşsiz güzelliklerine evinizden ulaşabilme imkanı sunuyor. Proje sayesinde St. Paul`ün 100`den fazla resmine ulaşabilirsiniz. Üstelik, yüksek çözünürlükteki iç ve dış çekimler ile!
Dijital sergideki en yüksek çözünürlükteki resimler, Quire Dome`un resimleri olmakla birlikte, `Glories in Gold and Glass` sergisinde sergilenmekte.

Binanın kendisinden daha yaşlı olan mozaikler bu görüntüleme tekniği sayesinde 257 basamak yükseklikteki Whispering Gallery ve 271 basamak yükseklikteki Golden Gallery`den görülebilen detaylardan daha detaylı bir şekilde gözler önüne seriliyor.

QuireCeiling-Detail005
Google saysesinde katedrali dış çekimlerinden de incelemek mümkün. Dr. Heike Zech, `Victoria and Albert Museum`un kurucu müdürü, projeyi tarihin kendini yenilemesi, tekrarlaması olarak gördüğünü belirtiyor. Ayrıca Zech `Viktoryan döneminde mozaikler binlerce küçük cam parçasının birleştirilmesi ile oluşturulmuş.

Bu parçalar `tesserae` olarak adlandırılıyor ve her yeni parça ile bütünün daha fazla detayı öne çıkıyor. Tıpkı gigapikseller gibi St. Paul`ün mozaikleri de gigamozaik.` diye sözlerini sürdürüyor.

Google kültürel enstitüsü bugüne kadar 1000`e yakın yerde, 70`ten fazla ülkede faaliyet göstermekte. En son projeleri ise Londra`daki British Museum`un görsel turu ve 4500`den fazla koleksiyon parçasının fotoğraflanması üzerine.

QuireCeiling-PartialZoom

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.