Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İstanbul Taksim’de bulunan “ yapılmasın” eylemleriyle başlayıp sonradan Türkiye’nin 67 iline yayılan eylemlerle ilgili olarak Avrupa ülkeleri ile Mısır ve Suriye’den Türkiye’ye dönük seyahat uyarıları geldi. 

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarını seyreden protestolar konusunda uyarırken, olayların gerçekleştiği yerlerden uzak durmaları çağrısı yaptı. Uyarıda, Hükümet karşıtı protestoların ülkenin 67 iline yayıldığı belirtilere, şu anda 1,700 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. Olayların en çok yoğunlaştığı 3 kentin ise İstanbul, Ankara ve İzmir olduğu bilgisi geçildi

Polisin olaylara biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği belirtilen açıklamada, sadece İstanbul’da 450 göstericinin yaralandığı kaydedildi. Polisin olaylara sert müdahalesinin olayların büyümesini beraberinde getirmesinin muhtemel olduğu belirtilen açıklamada, “İngiltere vatandaşlarına tüm gösterilerden uzak durmaları tavsiyesinde bulunuyoruz” denildi.

ALMANYA

Türkiye’de yaşanan olaylarla ilgili bir seyahat uyarısı da Türkiye’nin en büyük pazarı durumundaki Almanya’dan geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda, 31 Mayıs itibari ile başlayan gösterilerin giderek ülke geneline yayıldığı belirtilerek, Türkiye’ye seyahat edecek Alman vatandaşlarının olayların yoğunlaştığı bölgelerde uzak durmaları tavsiyesinde bulunuldu.

İTALYA

İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde ise, ‘Güvenli seyahat. Kriz uyarılar ünitesi’ başlığı altında yapılan uyarıda, Türkiye’de büyük kent merkezlerinde protesto gösterileri görüldüğü hatırlatılırken, “Vatandaşlarımızı maksimum dikkate ve protestoların gerçekleştiği bölgelere, bilhassa İstanbul ve Ankara’ya seyahat etmekten kaçınmaya davet ediyoruz” denildi.

SURİYE

Türkiye’ye seyahat uyarısı yapan bir diğer ülke ise Suriye. İç savaşla boğuşan Suriye vatandaşlarına, “Türkiye’de olayların yaşandığı bölgelerden uzak durmaları çağrısı yaptı.

Türkiye’deki protestolarla ilgili Türkiye’ye ABD’den de uyarılar gelmiş, ABD Dışişleri Bakanlığı, olayların seyrine göre Türkiye’ye seyahat uyarısı yapabileceklerinin sinyalini vermişti.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz