Genç Çiftler İçin 20 Interrail Önerisi

Tek git diye diye insanları çıtırdan yalnızlığa ötelediğimiz oluşum olmaya başlayan Interraile karşı tavrımız net: Çift gidin! Sevgilinizle sevdiğinizle; aşkınızı itiraf edemediğinizle olağanüstü bir Interrail yolculuğu harika olmaz mıydı? İşte bu yıl kaybedenleri oynamayı bırakmanız ve sevdiğinizle Avrupa’ya doğru yol almanız; yeni düşleri, yeni hayalleri avrupanın görkemli sokaklarında el ele, kol kola keşfetmeniz için hepsi tecrübeyle sabit harika 20 öneri!

1. Kendinize afilli bir playlist oluşturun

interrail_ipod

Sevdiceğinle kolkola yol alırken muhteşem manzarayı müzik çalarındaki güzel bir listeyle romantikleştirmek istemez miydin? Seyahate çıkmadan önce sevdiğiniz şarkılardan kendinize güzel bir playlist oluşturun. Sizin için özel olan şarkılara mutlaka yer verin ve ayrıca her şehir için bir şarkı; ve interrail gezinizde canınızı sıkan bir durum olduğunda sizi motive edicek bir şarkı da belirlemeyi atlamayın!

2. Rehber kitaplara göz atın

interrail travel guide

İşe öncelikle ikinizin de görmek istediği şehirlerin bir listesini yapmakla başlayın. Birbirinizin ilgilerini ve önceliklerini göz önünde bulundurun. Birbirinize sevgiliden evvel yol arkadaşı olacağınızı unutmayın ve bu seyahati en keyifli hale getirmek için en ufak ayrıntıları dahi planlayın. Kimi zaman bunu aşkın akışına da bırakabilirsiniz, belki de öylesi daha tutkulu ve güzeldir? Bu biraz da sizin nasıl insanlar olduğunuzla ilgili.

3. Güzel bir kamera şart!

interrail_selfie

Göreceğiniz ülkeleri, şehirleri, insanları ve anılarınızı ölümsüzleştirin. Bunun için güzel bir kamera ve hatta kaliteli bir selfie çubuğu edinin. Bu sayede fotoğraf çekilmek istediğiniz her saniye insanlara rica etmek ve ya birbirinizi çekmek zorunda kalmazsınız. Seyahatinizin en güzel anılarını daha sonra bu karelerde yakalayacaksınız bu yüzden bol bol gülümseyin.

4. Rezervasyonunuz var mı?

http://www.dreamstime.com/-image12642363

Biz aşığız ve plansız programsız gezeriz fikri her zaman işe yaramayabilir. Bu bakımdan tren biletlerinizi, otel rezervasyonunuzu veya yemek yemek istediğiniz restoranda boş masa olup olmadığını önceden kontrol edin/ayarlayın. Unutmayın aksilikler hep üst üste gelir ve küçük bir aksaklık tüm keyfinizi kaçırabilir. Rezervasyon da en az her şeyi spontane yaşamak kadar güzeldir, ondan kaçmayın.

5. Tabii ki konumuz romantizm

interrail_romantizm

Yabancı bir ülkede başbaşasınız ve bunun ilk amacı tabi ki romantizm olmalı. Öncelikle çevrenizdeki kimseyi tanımıyorsunuz ve kimse dilinizi anlamıyor bu yüzden daima rahat olun. Beraber yapmaktan keyif alacağınız ayrıntılar her zaman gezinize renk katar. Mesela Roma’da İspanyol merdivenlerinde küçük bir şarabı paylaşmak, Paris’te Sacre Cour’a tırmanırken çıktığınız her bir merdiven için birbirinizi öpücükle motive etmek gibi. Küçük bir öpücüğün çıkaramayacağı tepe olamaz.

6. Not defteri önemli, teknolojiyi boş verin

interrail_notebook

Seyahatinizden evvel kendinize bol kalpli güzel bir not defteri seçin. Bu defterle seyahatinizi planlayabilir ve notlar tutabilirsiniz. Geziniz boyunca yanınızda bulundurun çünkü tanıştığınız insanların isimlerini, öğrendiğiniz yabancı bir kelimeyi veya yediğiniz güzel bir yemeğin adını daha sonra hatırlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca seyehatinizin bitiminde bu defteri fotoğraflarınızla süsleyebilirsiniz. Harika bir anı defteri olarak saklamak güzel bir fikir olacağı gibi bu defteri sevdiceğinize hazırlayacağınız bir sürprizle 14 Şubat Sevgililer Günü’nde hediye edebilirsiniz.

7. Ara sıra kendinizi ödüllendirin

interrail_odullendir

Hosteller, oda arkadaşlıkları ve ranzalar; bütün bunlar daha sonra sizi gülümseten anılar olarak kalacak buna hemfikiriz ama seyahatinizde bir veya iki defa kendinizi şımartmalısınız. Her dönüşünüzde gıcırdayan ranzadan ya da sekiz kişi paylaştığınız duştan uzaklaşıp belki bir tık daha iyi bir yerde kalmak sizi hayal ettiğinizden bile daha çok mutlu edecek, motivasyonunuzu arttıracaktır. Mesela seyahatinizin bir günü ara verip sandviç ya da ton balığı ile geçiştirmeyin ve güzel bir akşam yemeğine gidin.

8. Interrail demek, bakımsızlık demek

interrail_bakim

Birbirinizi belki bu kadar bakımsız bir daha asla göremezsiniz, bunun keyfini çıkarın. Bırakın saçlarınız yağlı kalsın ve ya aynı kıyafeti birkaç gün giyin. Bunlar trenle seyahatin doğasında var. Önemli olan bunu eğlenceli bir hale dönüştürmek ve keyfini sürmek. Unutmayın birini en iyi tanımanın yolu onun i birlikte uzun bir seyahate çıkmak, çünkü onu en çirkin ve en doğal haliyle; en mutlu ve en kriz zamanlarında gözlemleyebilirsiniz. Ve tabii ki en bakımsız!

9. Ortak noktada buluşmaya çalışın

interrail_ortak_nokta

Kahvaltınızı ettiniz ve ne yapacağınıza dair ortak bir karar veremiyorsunuz. Biriniz bulunduğunuz şehrin en ünlü müzesini gezmek bir diğeriniz ise bit pazarını dolaşmak istiyor. İkisini de yapın. Müzenin tamamını gezmek zorunda değilsiniz, biraz gezdikten sonra bit pazarına geçin. İnanın yapabilirsiniz ve bu durum ikinizi de fazlasıyla tatmin edecektir.

10. L’addition s’il vous plaît! (Hesap lütfen!)

interrail_yemek

Yabancı yemek kültürlerini tanımaya özen gösterin. Gideceğiniz restorantlarda ya da sokak satıcılarında her zaman farklı iki çeşit yemek seçin. Mesela İspanya’da biriniz Tapas seçenekleri isterken diğeriniz Paella siparişi versin. Böylelikle farklı yemeklerin tadına aşkla bakmış olursunuz. Ayrıca her zaman en lezzetli yemek sevgilinizin önündeki tabaktadır, unutmayın.

11. Instagramlamaksakdamısaklasak?

interrail_instagram

Cep telefonunuzdan bol bol durum güncellemesi yapacaksınız, biliyoruz. Güzel bir fotoğraf paylaşmak düşman çatlatmanın ve ya sevdiklerinize iyi olduğunuzu haberdar etmenin en güzel yoludur. Mesela Belçika – Hollanda sınırında ayaklarınızı açıp komik bir poz verin yada Pisa ve ya Eyfel’de klişelerin dışına çıkmaya çalışın. Bunlar şüphesiz en efsane anlar.

12. Sosyalleşmeyi de ihmal etmeyin

interrail_ciftler

Mottosu tek git olan bir seyahate siz aşkla yol alıyorsunuz ve gözünüzü sevdiğinizden ayırmak çok zor, eyvallah ama yine de kaldığınız hostelde ya da yolculuk sırasında trende iyi anlaştığınız çifti akşam için bir double date’e davet edin ya da daha da güzeli Couchsurfing deneyip genç bir çiftin evine misafir olun. Evlerinde size hazırlayacakları lokal bir ev yemeği ve karşılığında sizin götüreceğiniz ufak bir hediye güzel hatıralara vesile olacak.

13. Pasaportlar yerinde mi?

interrail_pasaport

Güvenlik her şeyden önemli, dolayısıyla seyahat boyunca birbirinize ve birbirinizin eşyalarına sahip çıkmak zorundasınız. Mesela Viyana’da tarihi binaların görkemine kapılıp el ele yürürken aman çantalara, cüzdanlara dikkat. Tabii Avusturya sadece bir örnek ve Avrupa’da bunu yaşayabileceğiniz son yer ama yine de seyahatiniz boyunca eşyalarınızı mümkünse bir yere kilitlemek çok önemli. Bavulunuzun ya da sırt çantanızın güvenli bir yerde durması sizi rahatlatacaktır. Bunun için de gittiğiniz şehirdeki tren istasyonlarına göz atın. Üzerinizde taşıyacağınız belgeler için ise iç cepleri olan kıyafetleri şiddetle öneririz.

14. Festivalleri takip edin

interrail_sziget

Gideceğiniz ülkenin festival tarihlerini bilerek gidin. Festival zamanları aslında en güzel zamanlardır, hatta fikrimizi değiştirdik siz en iyisi gideceğiniz festivallerin tarihlerine göre seyahatinizi planlayın! Örneğin Sziget (Macaristan) bu yıl 10-17 Ağustos, Exit (Sırbistan) 9-12 Temmuz, Let it Roll (Benesov, Çek Cumhuriyeti) 31 Temmuz-2 Ağustos bazı popüler festivaller. Çadırınızı kurun, mümkün olduğunca anı yaşayın ve kendinizi müziğin ritmine bırakın.

15. Yabancı dil şart mı?

interrail_yabanci_dil

İkinizden birinin yabancı bir dile derdinizi anlatacak kadar hakim olması yeterli ama ikinizde ingilizce bilen insanlarsınız bu şansın en güzeli. Çoğu ülkede temel İngilizce’yle rahatça seyahat edebilir ve tüm dertlerinizi, sohbetlerinizi kolaylıkla anlatabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz ülkelere varmadan önce öğreneceğiniz bir kaç yerel kelime, o bölgede yaşayan insanların çok hoşuna gidecek. Örneğin Münih dolaylarında insanlara Moang (Günaydın) ya da Donkschee (Teşekkürler) demek tatlı bir incelik olabilir. Lokallerin gönlünü almaya özen gösterin.

16. Uzun tren yolculukları yapın

interrail_uzun

Uzun tren yolculuklarıyla trende baş başa kalabileceğiniz alternatifleri değerlendirin. Hızlı trenler yerine özellikle daha yavaş giden ama daha çok keyif alacağınız, özellikle de sizi hostel masrafından kurtaracak gece trenlerine göz atın. Yolculuğa çıkmadan evvel sevdiğiniz abur cuburlardan, yiyecek atıştırmalıklardan ve içeceklerden alın. Kompartmanınıza geçin ve yolculuğun tadını çıkarın. Kendinize bir kıyak yapmak isterseniz, iki kişilik bir kompartmana rezervasyon yapın ve işe biraz romantizm katın. Ayrıca trenin yemek vagonunda olağanüstü manzaralar eşliğinde yemek yemek de çekici bir alternatif.

17. En güzel yastık sıcacık bir omuz

Interrail’e eğer sevgilinizle çıktyısanız, yolculuk boyunca en güzel yastık sevdiğinizin sıcacık omzu olacak. Birbirinizin omzunda, kucağında ya da üstünde uyumak çok rahat, hele ki Roma gibi bir şehri dolu dolu gezip fazlasıyla yorulduktan sonra. Ya da Barcelona’yı köşe bucak keşfettikten sonra Park Güell’de sevgilinizin dizinde ufakcık bir kestirme kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacak.

18. Her şehirden hatıralar toplayın

interrail_magnet

Kendinize gittiğiniz her ülkeden ve ya şehirden size daha sonra orayı hatırlatıcak bir obje alın. Küçük bir magnet, heykel, tren biletiniz ya da yemek yediğiniz restorantın fişi bile olabilir. Üzerinde adres yazan ya da resim olan herhangi bir şeyle evinizi süsleyebilirsiniz. Yeter ki hayal gücünüzü kullanın.

19. Seyahatinize romantik şehirler ekleyin

interrail_brugge

Roma, Venedik hop ordan Floransa geç Barcelona Amsterdam uzan Prag derken 10 kişiden 9’nun yaptığı rotayı tamamladınız ve işin bir anlamı kalmadı. Sevgilinizle özel bir gezi peşindeyseniz, rotanıza az keşfedilmiş romantik şehirler ekleyin. Ljubljana,  Bled (Slovenya), Bern, Interlaken, Jungfrau (İsviçre), Palermo, Cinque Terre (İtalya), Salzburg, Halstatt  (Avusturya), Rothenberg, Heidelberg, Dresden, Bremen (Almanya), Annesy (Fransa), Gent, Brugge (Belçika), Zaanse Schans (Hollanda), Cesky Krumlov, Karlovy Vary (Çek Cumhuriyeti), Granada (İspanya) bunlardan sadece bazıları. Ultra fantastik bir gezi yapacağız diyorsanız ise rotanızı Kuzey Avrupa’ya çevirdiğiniz anda alışılmışın dışında bir Interrail çiftisiniz demektir.

20. Hayatınızın fırsatını hayallerde bırakmayın

interrail_hayal

Interrail, kesinlikle genç yaşlarda yapmanız gereken ve Avrupa’yı gezerken bir yandan da kendinizi fikren ve bedenen geliştirmeniz; aynı zamanda bir hayli sosyalleşmeniz gereken bir etkinlik. Bunu asla ve asla daha fazla ertelemeyin. Takın sevdiğinizi kolunuza, ve ardından ver elini avrupa! Para biriktirmek yerine, işe elinize geçen ilk parayla Interrail bileti almakla başlayın. Sevdiğinizle sık sık birbirinizi motive edin ve hayatınızın en büyük tecrübesine hazırlanmaya başlayın. Aşk herşeye değer ve aşkınızın tadını farklı şehirlerde ve kültürlerde, doruklarda yaşayın.

Kaynak: Geziko

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!