Fransa’da Küçük, Gezgin Bir Dükkan: La Librairie Itinérante

“La Librairie Itinérante” Türkçeye “gezgin kitabevi” olarak çevriliyor ve isminin tarif ettiği işlevi tam anlamıyla gerçekleştiriyor.

Fransa’nın dört bir yanını dolaşan bu minik kitabevi, irili ufaklı yerleşimleri ziyaret etmeyi, kitabevlerine erişme imkanı olmayanlara ücretsiz olarak edebiyat sunmayı planlıyor. Bu kitabevinde hem yaşayan hem de çalışan kitapçı Jean-Jacques, ülkenin dört bir yanını gezerek edebiyatı yaymayı planlıyor.

Kitabevi, bu şekilde kullanılmak üzere yeniden düzenlenen bir römorktan yapılmış ve içine girildiğinde, oldukça yüksek raf düzeni ve ziyaretçilerin yeni bir kitabın tadını çıkarırken rahatlayabilecekleri bir oturma bölümüyle eksiksiz bir mağaza gibi görünüyor. Jean-Jacques kitabevi, kitap raflarının üzerinde yer alan ve iki kişilik bir yatağın sığabileceği genişlikte, küçük bir çatı katı alanını bünyesinde barındırıyor.

Gezgin kitabevi, hem erişilebilir eğitimin, hem de kağıda basılı kitaplar gibi klasik bir nostaljinin yeniden doğuşunun bir örneği.

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!