Fortune 500 Listesindeki Şirketlerin %63’ünün Kurulduğu Eyalet, Delaware

Fortune 500 listesindeki şirketlerin de %63’ü Amerika’nın Delaware eyaletinde kuruludur.Ayrıca Amerika’daki şirketlerin %50’sinden fazlasıda Delaware merkezlidir. Birçok turizm firması, uluslararası lojistik firmasıda Delaware merkezlidir.

Öncelikle neden Delaware sorusuyla başlayalım. Delaware dünyanın en güçlü şirketler hukukuna sahip yerlerinden birisidir. Bu sistem sizin işinizi her anlamda korumayabilmeniz için çok önemlidir. Dolayısıyla işinizle oluşabilecek herhangi bir sorunda mahkemeler bunu alışık oldukları için kolayca halledebilir. Son olarak şunu da belirtelim: Delaware’da eyalet dışında kazanılan gelirler için vergilendirme yapılmıyor.

Peki burada bir ltd. şirket kurmak için neler yapmanız gerekiyor. Adım adım anlatalım.

 1. Adım: Şirket İsmi Seçmek

Delaware’da şirket kurarken atmanız gereken ilk adım şirketinize bir isim seçmek. Bu ismi daha sonra Delaware Division of Corporations’a kaydettireceksiniz. Bu kurum aynı zamanda sizin için uygun belgeyi de hazırlamış. (Belge için tıklayınız.) Daha sonra:

 1. Uygun belgeyi inceledikten sonra doldurunuz.
 2. Şirketiniz için seçeceğiniz isim başka bir şirketin ismiyle aynı olmamak ve hatta çok benzer de olmamak zorunda. Bunun için yine Delaware Division of Corporations’ın sitesindeki arama motorundan isim düşünceleriniz için kontrolleri yapabilirsiniz.
 • Şirket ismini belgeye yazarken yanında mutlaka ltd. şirket olduğunu belirtecek şekilde LLC ya da Limited Liability Company yazmanız gerekir.
 • Ardından isim başvurusunu gönderip şirket kurmak için ödenmesi gereken meblağı  ödemeniz gerekir.
 1. Adım: Belge İşlemleri

Tüm şirketler Delaware Division of Corporations altında belgelenmek zorundadır. Bu belge işlemlerini sizin adınıza yapabilecek bir kaç firma var. Eğer bu konuda tecrübeli değilseniz bu tip bir firmayla çalışmanız uygun olabilir; ancak dilerseniz, Delaware Division of Corporations’ın sağladığı kolaylıklar sayesinde, gerekli adımları takip ederek şirket kuruluş sertifikanızı kendiniz de edinebilirsiniz. Peki neler yapmanız gerekiyor:

 1. Ltd. şirketi başvuru formunu doldurunuz. Bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenmek için bu linkteki dosyadan faydalanabilirsiniz.
 2. Başvurunuza ek bir önyazı (cover letter) yazmanız gerekir. Temel olarak bu belgede size ait iletişim bilgileri yer alır. Bunun da uygun örneğine yine resmi sitedeki bu linkten ulaşabilirsiniz.
 • Kuruluş belgesinin çıkarılması için gerekli ücret olan 90$’ı ödemelisiniz. Bu belgenin onaylı bir kopyasını da isterseniz ek olarak 30$ daha ödemeniz gerekir.
 1. Gerekli belgeler hazırlanıp teslim edildikten sonra şirketinizin kuruluşu için yapılacak belgeleme süreci yaklaşık 4-6 iş günü sürecektir.
 2. Belgeleme işleminin daha kısa sürmesini de sağlayabilirsiniz; ancak bu durumda yüksek oranda ekstra ücretler vermeniz gerekir. Örneğin bu süreyi 1 saate düşürmenin ücreti 1000$’dır.
 3. Adım: İşletme Anlaşması Düzenlemek

Delaware Eyaleti’nde bu adım mecburi tutulmamış olsa da sizin için iç tüzük niteliğinde bir işletme anlaşması (Operating Agreement) düzenlemek faydalı olacaktır. Şirketin tek sahibi siz olsanız dahi. Bu düzenleme sayesinde kendi işinizi kendi kurallarınıza göre yönetme imkanı bulursunuz; eyaletin koyduğu kurallara göre değil. Ayrıca işletme anlaşması düzenlemek şirketinizin adi şirketlerle (proprietorship) ayrılabilmesi için de önemlidir. İşletme anlaşması şunları içerebilir:

 1. Ltd. şirketin yönetim yapısı
 2. Ltd. şirketteki pay sahiplerinin pay oranlarının belirtilmesi
 • Ltd. şirketteki her üyenin görev tanımları
 1. Tüm kar ve zararlarının üyeler arasındaki paylaşım durumu
 2. Üyelerden birinin tüm hisselerinin el değiştirmesi durumu hakkında bilgi
 3. Vergiler

Yukarda belirtilen tüm işlemleri tamamladıktan sonra sıra geldi Federal Vergi Kimliği Numarası’na başvurmanız gerekip gerekmediğine. (Federal Tax Identification Number)

Amerikan vergi dairesinin kanunlarına göre (IRS-Internal Revenue Service), eğer bir şirketin çalışanları varsa ve bu çalışanlar için çalıştırma vergisi ödeniyorsa o halde Federal Vergi Kimliği Numarası için başvurmanız gerekir. Şöyle ki:

 1. Eğer ltd. şirketin birden fazla sahibi varsa bu numara için başvurulur.
 2. Eğer şirketin tek sahibi sizseniz ve herhangi bir çalışanınız yoksa bu numara için başvurmaya ihtiyacınız yoktur.

Sonuç olarak, Delaware’da şirket kurmak için ihtiyacınız olan şeyler başka bir yerdekine çok daha az. Yazımızdaki linklerde bulabileceğiniz birkaç belgenin doldurulması ile şirketinizi kolaylıkla kurabilirsiniz. Şirketini kurduktan sonraki vergilendirme işlemleri, işletme kanunları vb. hakkında detaylı bilgi için yetkili şirketlerle iletişime geçebilirsiniz.

Delaware Hakkında

Delaware,Amerika’nın orta-atlantik bölgesinde yer alan küçük bir sahil eyaletidir. En büyük şehri Wilmington, başkenti Dover’dır. Toplamda 20 milden uzun olan Rehoboth Beach, Dewey Beach, Bethany Beach ve Fenwick Island sahilleriyle her yaz binlerce work and travel öğrencisi yazlarını geçirmek için bu eyalete gelirler.

Samet Oynamis | Social Enterprises, INC

Şirket kurulum ve danışmanlık için [email protected] | [email protected] üzerinden e-posta gönderebilirsiniz.

delawaresirket.com

*(LLC – Limited Liability Company)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!