Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

1-      Oktoberfest, Münih-ALMANYA

Dünyanın en büyük ve eğlenceli etkinliklerinden biri olan Oktoberfest, Almanya’nın şehri Münih’te her yıl eylül ayının son haftasında başlayarak 2 hafta sürüyor. Bavyera kültürünün en önemli parçası olan festivalin ana odağı aslında ” bira”. Her yıl özel olarak mayalanan Oktoberfest birası festivalin neşe kaynağı! Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlayan Oktoberfest bu sene 20 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor. 12 Ekim 1810 yılında Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve Sachsen-Hildeburghausen Prensesi Therese’nin düğünleri vesilesiyle yerel halkın katılımıyla başlanan kutlama bugün dünya çapında bir festivale dönmüş durumda.

2-      Galway Uluslararası Oyster Festivali, Galway-İRLANDA

Galway Uluslararası Oyster Festivali, İrlanda’nın Galway şehrinde her sene eylük ayının son haftasonu- istiridye sezonunun başlangıcında kutlanıyor. Dünyanın en eski istiridye festivali aynı zamanda St. Patrick Günü’nden sonra İrlanda’nın ikinci uluslararası festivali olma özelliğine sahip. İlk kez 1954 yılında organize edilen festival bu sene 26-28 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor. Canlı müzik ve akşam yemeği ile başlayan program, Galway’in geleneksel ortaçağ sokaklarındaki eğlenceli geçit töreni, istiridye tadımları ile devam ediyor.

3-      Festival No.6, Portmeirion, GALLER

Birleşik Krallığın bir parçası olan Galler Bölgesi’nin turistik kasabası Portmeirion’da 2012 yılından beri Festival Number 6′e ev sahipliği yapıyor. Yıllık sanat ve müzik festivalinde rock’n roll, folk, house, tekno ve dans müzik türleri dahil olmak üzere geniş kapsamlı performanslar yer alıyor. Aileler ve engelli konuklar için özel kamp alanları olan festival; tropikal bitki örtüsü ile çevrilmiş, gözalıcı Akdeniz mimarisiyle inşa edilen, dinginliği ve doğallığıyla da dikkat çeken bir destinasyonda gerçekleşmesiyle fark yaratıyor. Butik oteldekonaklayacağınız gibi, kamp alanında kendi çadırınızı kurarak da festivalin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu yıl 4-7 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek festivalde Bonobo, Pet Shop Boys, Steve Mason gibi önemli isimler yer alıyor.

4-      Londra Tasarım Festivali, Londra- İNGİLTERE

İlk olarak 2003 yılında düzenlenen Londra Tasarım Festivali, dünyanın en önemli tasarım organizasyonlarından biri. Her yıl 300′ün üzerinde sergi ve etkinliğin gerçekleştiği bu festival bu yıl 13-21 Eylül tarihleri arasında düzenleniyor. Yerini kiraya vermek isteyenlerle kalacak kiralık bir yer arayanları buluşturan ve misafirlerin ev sahiplerinin yerleri için rezervasyon yapabileceği bir topluluk pazarı olarak kendini ifade eden Airbnb, bu sene Trafalgar Meydanı’nda Landmark Project için Londra Tasarım Festivali ile işbirliği yapıyor. Bu senenin bir diğer sürprizi Sonsuz Merdiven projesi ise çarpıcı tasarımı ile Tate Modern’de yer alacak. Çok daha fazlası için Eylül’ün ikinci haftası Londra’^da olmalısınız.

5-      Paris Techno Parade, Paris, FRANCE

Elektronik müzik kültürünün varlığını benimsetmek ve bu müziğe olan ilgiyi genişletmek için 1998 yılında ilk kez Technopol Derneği işbirliği ile yapılan Paris’teki festival bu sene 16. yaşını kutluyor. Her yıl şehrin farklı bir noktasında organize edilen festival aslında müzik kamyonunun gün boyu şehri belli bir rotada dolaşmasıyla gerçekleşiyor. Bu sene 13 Eylül tarihinde kutlanacak festivalin rotası Place de la Nation’dan başlayarak Place de la Bastille’de son bulacak.

Kaynak: Jabiroo

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz