Elon Musk’ın Şirketi SpaceX 2 Kişiyi Ay’a Götürecek. 0

Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortağı Alon Musk’ın şirketi SpaceX, iki sivil vatandaşı Ay’da bir hafta sürecek bir yolculuğa çıkartacağı duyuruldu. Kişi başı 250 bin dolara mal olacak seyahate katılanlar ayın etrafında yerçekimsiz ortamda bir tur atarak dünyaya geri dönecek.

Firma tarafından yapılan resmi bir açıklamayla ismini paylaşmak istemeyen iki vatandaşın aya yolculuk talebinde bulunduğu dile getirildi. Bu iki kişinin SpaceX’e kişi başı 250 bin dolar ödeyeceği bildirildi. 2018‘de gerçekleştirilmesi planlanan bu turun Ay’ın etrafında bir hafta kadar süreceği, 300.000 ile 400.000 mil arasında mesafe katedileceği dile getiriliyor. Dragon 2 uzay kapsülü içerisinde Ay’a gidecek kişiler Ay’ın etrafında bir tur atıp, tekrar dünyaya geri dönecek.

Birbirini önceden tanıyan bu iki kişi önce ciddi bir eğitime tabi tutulacak. Bahsi geçen tüm bu aşamalar için ne kadar ödeme gerçekleştirildiği ise henüz bilinmiyor. SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk bu konuda açıklama yapmamayı tercih ediyor.

Ay seyahatinin ardından uzaya turist seyahatleri firma tarafından 7 kişilik tam kapasite ile düzenli hale getirilecek.

Ay’a yönelik daha önce yapılan son misyon, geçtiğimiz ay 82 yaşamını yitiren yaşındaki emekli astronot Gene Cernan’ın Apollo 17 misyonu kapsamında, 12 Aralık 1972’de Ay’a ayak basmasıyla gerçekleştirilmişti.

Yılda 70 uçuş yapmayı planlayan SpaceX bu seyahatlerden 10 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor. SpaceX Ay’a ticari seferlerinin yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu’na mürettebat ve kargo taşımacılığı da yapacak. Firmanın bir sonraki planı ise Mars’a önce insansız uzay aracı göndermek ve ardından da kızıl gezegene koloni kurmak.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.